Badania lekarskie przed powrotem do pracy

Sprawdź, kiedy musisz je zrobić!

kobieta, praca, badania kontrolne, zwolnienie chorobowe, prawo pracy
fot. Panthermedia

Kończy mi się ponad dwumiesięczne, nieprzerwane zwolnienie. Czy przed powrotem do pracy muszę wykonać badanie lekarskie? Co będzie, jeśli nie zdążę tego zrobić przed dniem przystąpienia do pracy?
Olga W., Bytom


Jeśli była Pani na zwolnieniu trwającym ponad 30 dni, to przed ponownym przystąpieniem do pracy musi Pani przedstawić w firmie zaświadczenie o zdolności do pracy na danym stanowisku. Wydaje je lekarz medycyny pracy (z lecznicy, z którą Pani zakład podpisał umowę), na podstawie zaświadczenia o zakończeniu leczenia.

To ostatnie otrzyma Pani od lekarza prowadzącego. Warto więc najpierw udać się do niego i już z odpowiednim zaświadczeniem stawić się u lekarza medycyny pracy.

Skoro zwolnienie zbliża się do końca, powinna Pani poprosić kadry w swoim zakładzie o wydanie skierowania na badania. Gdyby nie zdążyła ich Pani wykonać przed końcem zwolnienia lekarskiego, pracodawca może Pani udzielić urlopu na ich zrobienie. Nie powinien bowiem dopuścić Pani do pracy bez zaświadczenia  potwierdzającego, że jest Pani do niej zdolna.

Badanie odbywa się zawsze na koszt pracodawcy.

Anna Grabowska,
prawnik, ekspert Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych

Polki o pracy - forum >>

Pani domu
Oceń artykuł 5 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
mirek2013.08.27 16:29
Do "ja". Mam wątpliwość co do urlopu bo to dziś różnie jest traktowane,co się tyczy skierowania to kto według ciebie ma wystawić skierowanie?Ksiądz Proboszcz? PRACODAWCA.
Gość2013.02.01 08:33
Nie ma podstaw prawnych do żądania czy wypisania takiego zaświadczenia przez lekarza,i lekarze po prostu nie chcą ich wypisywać!
Gość2013.01.31 13:43
"Gdyby nie zdążyła ich Pani wykonać przed końcem zwolnienia lekarskiego, pracodawca może Pani udzielić urlopu na ich zrobienie." - o czym mowa? jakieś nowe prawo ustanawia Pani ekspert? a jeśli ktoś w to uwierzy?
ja2012.01.24 21:54
pani prawnik proszę uzupełnić braki w wiedzy lub nie doradzać bez znajomości Kodeksu Pracy. Od kiedy to pracownik bierze urlop na wykonanie badań, a pracodawca wystawia skierowanie przed powrotem pracownika ze zwolnienia.
Raport specjalny