Polki.pl
kom. (0)

Podostre zapalenie tarczycy

Choroba de Quervaina, pseudogruźlicze zapalenie tarczycy, olbrzymiokomórkowe zapalenie tarczycy (Thyroiditis subacuta)

Opis choroby

Podostre zapalenie tarczycy to choroba, na którą częściej zapadają kobiety. Choroba diagnozowana najczęściej jest u osób w wieku 40-50 lat. Przyczyną choroby najprawdopodobniej jest infekcja wirusowa wywołana prze adenowirusy lub wirus świnki, odry a także grypy. Uważa się, że choroba rozwija się u osób o predyspozycjach genetycznych czyli u osób z obecnością antygenu zgodności tkankowej HLA B35. Chorobę często poprzedza zakażenie górnych dróg oddechowych. Choroba przebiega w czterech fazach. Pierwsza z nich obejmuje objawy nadczynności tarczycy. Faza trwa około 1-2 miesięcy. Kolejna faza wykazuje pracę tarczycy w granicach normy. Trzecia faza to niedoczynność tarczycy. W kolejnej fazie następuje normalizacja stężenia hormonów (TSH, FT4, FT3) i prawidłowa staje się czynność tarczycy. W niektórych przypadkach podostrego zapalenia tarczycy może pojawić się guzek tarczycy.

Objawy - Podostre zapalenie tarczycy

  • obrzęk tarczycy,
  • gorączka,
  • osłabienie,
  • ból tarczycy,
  • ból może promieniować do uszu, żuchwy lub górnej części klatki piersiowej,
  • dysfagia (zaburzenia połykania pokarmu),
  • stwardnienie tarczycy,
  • bóle mięśniowe.

 

Leczenie - Podostre zapalenie tarczycy

W celu zdiagnozowania choroby wykonuje się badania laboratoryjne oraz badania obrazowe. Do badan laboratoryjnych zalicza się OB, poziom stężenia hormonów (TSH, FT3, FT4 oraz poziom przeciwciał przeciwtarczycowych. W usg tarczycy stwierdza się obniżoną echogeniczność tarczycy a w scyntygrafii zmniejszoną jodochwytność. W przypadkach, gdy proces zapalny przebiega ogniskowo wykonuje się biopsję tarczycy, która polega na nakłuciu guzka i pobraniu z niego materiału do badania cytologicznego. Badanie jest istotne ponieważ pozwala rozróżnić czy jest to podostre zapalenie tarczycy czy rak tarczycy.

Choroba ustepuje samoistnie. Leczenie jest objawowe. Faza nadczynności zwykle nie wymaga leczenia ale czasami stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne lub kwas acetylosalicylowy. Ma to na celu zmniejszenie dolegliwości (bólu i odczynu zapalnego). W fazie niedoczynności tarczycy stosuje się L-tyroksynę w celu normalizacji stężenia TSH.

Warto wiedzieć

Choroba może samoczynnie nawrócić po długim okresie. Sytuacja ta zdarza się rzadko tzn. u około 2% chorych.

 

 

Zobacz także

Tagi
 
 

Zobacz także

 
 

Encyklopedia chorób - Choroby, schorzenia, dolegliwości

Indeks alfabetyczny chorób

Skomentuj Podostre zapalenie tarczycy

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się

Podobne do Podostre zapalenie tarczycy

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl


Forum Zdrowie