Co zrobić, gdy podczas lotu zatykają się uszy?

Jak opanować strach przed lataniem?/fot. Fotolia
Lot samolotem, nurkowanie, jazda samochodem w górach – to okoliczności, w których możemy doświadczyć zatykania się uszu. Dla jednych jest to znośne, dla innych bardzo nieprzyjemne. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Czy można uniknąć tego zjawiska?
/ 02.09.2011 12:13
Jak opanować strach przed lataniem?/fot. Fotolia

Wszystko przez ciśnienie

Przyczyną zatykania uszu podczas lotu jest szybko zmieniająca się wartość ciśnienia atmosferycznego. Najsilniej dolegliwość ta jest odczuwana podczas startu i lądowania. Samolot wtedy, wznosząc się w powietrze, wkracza do strefy rozrzedzonego powietrza, gdzie panuje niższe ciśnienie (im dalej od ziemi, tym niższe ciśnienie).

Zobacz też: Jak zadbać o zdrowie podczas podróży samolotem?

Co się dzieje z naszym ciałem podczas lotu?

Podczas startu samolotem, w kabinie, wraz z każdym metrem nad ziemią, spada ciśnienie otoczenia. Wiąże się to z tym, że aktualne ciśnienie będzie próbowało przedostać się do gardła w celu wyrównania do wartości ciśnienia panującego aktualnie w górnych drogach oddechowych. Innym zjawiskiem jest rozszerzalność gazów narturalnie znajdujących się w naszym organizmie, a więc głównie gazów jelitowych, stąd możemy zaobserwować wzdęcie jamy brzusznej. W samolocie oddychamy nieco szybciej, wskutek mniej natlenionego powietrza. To, którym oddychamy w kabinie, jest w obiegu zamkniętym.

Zobacz też: Długi lot - jak pomóc organizmowi w samolocie?

Jak sobie pomóc?

Najlepszym sposobem na walkę ze zmieniającym się ciśnieniem atmosferycznym, jest jego wyrównywanie. Barierą graniczną kumulującą różnicę ciśnień, podczas szybkiej jego zmiany, jest błona bębenkowa. Błona ta oddziela ucho zewnętrzne od ucha środkowego. Szybka zmiana ciśnienia otoczenia powoduje, że błona ta nie jest w stanie wyrównać na czas ciśnienia panującego w uchu zewnętrznym i uchu środkowym.

Jedyną możliwością jest wtedy wyrównanie go od środka, od strony trąbki słuchowej, która znajduje się w naszym gardle (ujście gardłowe ucha). Dlatego w takich sytuacjach najskuteczniejsze są takie metody jak: ziewanie, przełykanie, żucie gumy, zatkanie skrzydełek nosa i próba łagodnego wydmuchania powietrza przez nos, także ssanie cukierka lub picie (dwie ostatnie opcje związane są z połykaniem i warto zaproponować je najmłodszym podróżnikom).

Kto powinien zachować szczególną ostrożność?

Osoby, które przed podróżą dotknął problem zapalenia ucha, nosa lub zatok, powinny spodziewać się poważnych problemów zdrowotnych w postaci nasilenia istniejących objawów lub niemożnością wyrównania ciśnienia w uszach. Takim pasażerom zaleca się zmiane terminu lotu lub zastosowania leków upłynniających (rozrzedzających) wydzielinę. 

Redakcja poleca

REKLAMA