POLECAMY

Konkurs Dobre nawyki - pytanie 4

Redakcja
napisał/a: Redakcja, 2013-04-15 08:49
Dbasz o to, by twoje dziecko wiedziało co jest dobre, a z czego lepiej zrezygnować? Podziel się z nami swoją wiedzą, jak to robić i zgarnij super nagrody!

[CENTER]
fot. Serwis prasowy Danone[/CENTER]

Chcesz, aby twój maluch wyrósł na świadomego, kulturalnego i szanującego innych człowieka? Pamiętaj, że wpajanie tego typu zasad nie ma żadnych ograniczeń wiekowych! A może już odnalazłaś skuteczną metodę uczenia dziecka, jak być dobrym człowiekiem, który nie tylko jest szczęśliwy, ale i zdrowy? Bo przecież zdrowe nawyki żywieniowe (np. jedzenie 1 jogurtu dziennie) mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie! Jeśli tak, podziel się z nami tą wiedzą i zgarnij super nagrody ufundowane przez markę Danone!

I jeszcze kolejna niespodzianka... Na podstawie Waszych odpowiedzi powstanie poradnik "Dobre nawyki - sekretne triki polskich mam" wydany przez Danone! A więc - do dzieła!


Zasady konkursu
Od 8 kwietnia do 24 kwietnia - czyli przez cały okres trwania konkursu - publikujemy pytania konkursowe, na które możesz udzielać odpowiedzi
korzystając z naszego forum.

Ale uwaga! Na odpowiedzi na pytanie czekamy tylko dwa dni. Dlaczego? Bowiem co dwa dni (począwszy od 8 kwietnia) pytania te będą zmieniane - tak, aby przez cały okres trwania konkursu (czyli 14 dni) wspólnie uzbierać listę najlepszych, sprawdzonych przez Was porad, które nauczą maluchów dobrych nawyków na całe życie!

[CENTER][/CENTER]

Zadanie konkursowe nr 4

Napiszcie do nas jakie macie sposoby na wpojenie pociechom dobrych manier
(proszę, dziękuję, ustępowanie miejsca starszym ludziom itd.)?


Na odpowiedzi czekamy do 16.04.2013 r. do godz. 23:59

Nagrody w konkursie

Nagrodami w konkursie jest 21 zestawów nagród, w skład których wchodzą:
- Green Science Energia Słoneczna - zabawka, która pozwala zbudować miniaturowe modele pieca słonecznego i słoneczny podgrzewacz wody, odkrywając energię na nowo!
- Recykling Papieru Czerpanego - uczy, jak wykorzystać makulaturę do własnoręcznego stworzenia artystycznego papieru czerpanego, bo eksperymentowanie z różnymi materiałami to świetna zabawa!
- Unikalna Tablica Edukacyjna na lodówkę pozwalającą uczyć dziecko dobrych nawyków, wraz z markerem suchościeralnym


[CENTER][/CENTER]

Przed przystąpieniem do konkursu zapoznaj się z regulaminem.
Konkurs trwa od 08.04.2013 - 22.04.2013.
Wyniki zostaną ogłoszone do 30.04.2013.


[CENTER][/CENTER]
napisał/a: Monic90, 2013-04-15 09:27
Jeśli chodzi o kulturalne zachowanie to nic nie działa lepiej niż przykład, jaki powinni dawać rodzice.
napisał/a: folly, 2013-04-15 11:48
Oczywiście dając dziecku przykład bo dzieci naśladują zachowania dorosłych. Dziecko obserwuje naśladuje dlatego tak ważne jest mówienie dziękuje, proszę i egzekwowanie tych magicznych słów. Można zachęcić dziecko do takich zachowań pochwałą, uśmiechem i powiedzieć że bardzo łądnie się zachowało np. dziekując za prezent od cioci. Dzieciom należy tłumaczyć że miło jest usłyszeć dziękuje proszę, że to ładnie świadczy o dziecku. Dzieciom trzeba również tłumaczyć że np. babcia ma już dużo lat, mogą boleć ją nóżki i dlatego należy babci ustąpić miejsca jeśli siedzimy a babcia ma stać,bo my mamy zdrowe nóżki i dużo siły. Dzieciom trzeba tłumaczyć, odpowiadać na Każde pytanie jak i również zachowywać się tak aby dziecko mogło brać z nas przykład.
napisał/a: jolenka1312, 2013-04-15 11:51
Moja córeczka jest jeszcze mała, nie mówi zbyt wiele ale już od dawna zwracam uwagę na to by w domu używało się słów "proszę, przepraszam, dziękuję". Nawet gdy podaję jej ciasteczko, picie itd. mówię "proszę" by zapamiętała w jakich sytuacjach używa się takich zwrotów i że tak należy postępować gdy ktoś komuś usłuży itp. Często również przez zabawę uczę ją dobrych manier. Jak robi misiom herbatkę, mówię że miś rozlał przez przypadek herbatkę z kubeczka i mówi "przepraszam" bo nie chciał tego zrobić. Tłumaczenie wiele daje i mam nadzieję że w przyszłości sama będzie za pan brat z dobrymi manierami.
Cikitusia
napisał/a: Cikitusia, 2013-04-15 12:01
Aby dziecko ładnie mówiło a tym samym stosowało zasady dobrego savoir vivre należy tak samo zwracać się do dziecka. Ważne jest aby rodzice, również stosowali zwroty grzecznościowe wobec siebie i innych. Wpojenie takich zasad nie jest trudne lecz należy stosować je od początku, a nie w wieku kilka lat wymagać bez dobrego przykładu ze swojej strony.
Ciekawym pomysłem na wprowadzenie takich zasad jest czytania książeczek o takiej tematyce razem z dzieckiem i rozmowa o tym.
napisał/a: folly, 2013-04-15 12:07
Oczywiście dając dziecku przykład bo dzieci naśladują zachowania dorosłych. Dziecko obserwuje naśladuje dlatego tak ważne jest mówienie dziękuje, proszę i egzekwowanie tych magicznych słów. Można zachęcić dziecko do takich zachowań pochwałą, uśmiechem i powiedzieć że bardzo łądnie się zachowało np. dziekując za prezent od cioci. Dzieciom należy tłumaczyć że miło jest usłyszeć dziękuje proszę, że to ładnie świadczy o dziecku. Dzieciom trzeba również tłumaczyć że np. babcia ma już dużo lat, mogą boleć ją nóżki i dlatego należy babci ustąpić miejsca jeśli siedzimy a babcia ma stać,bo my mamy zdrowe nóżki i dużo siły. Dzieciom trzeba tłumaczyć, odpowiadać na Każde pytanie jak i również zachowywać się tak aby dziecko mogło brać z nas przykład.
napisał/a: Ma_niusia, 2013-04-15 12:16
Mój Synek jest małym dżentelmenem. Kiedyś tak nie było. sama nie zwracałam wielkiej uwagi na maniery i nie wymagałam tego od niego. Jednak w końcu się zreflektowałam i zaczęłam cierpliwą pracę nad wychowaniem małego dżentelmena. Okazało się to nieoczekiwanie łatwe! Najważniejszy jest oczywiście dobry przykład - i to od najbliższych osób, od autorytetów, od rodziców, rodziny, pań w przedszkolu... Dziecko wzoruje sie na tych osobach i będzie za wszelką cenę starało się je naśladować! Drugim niezwykle pomocnym elementem okazali się w naszym przypadku... Rycerze! Synek jest zafascynowany rycerskimi Rycerzami, czytamy o nich książeczki, poznajemy ich zwyczaje, bawimy się w rycerzy... Ta fascynacja powiązana z opowieściami o tym jak szlachetnie i elegancko zachowywali się rycerze, o tym jak każdy z nich mówił proszę, przepraszam, dziekuję, jak ustępował miejsca i pomagał wszystkim dookoła - dały rewelacyjny efekt! Mój Mały Rycerz chce być na każdym kroku tak rycerski jak każdy Rycerz więc stara się i - wstyd przyznać - chwilami w swojej uprzejmości i dobrym wychowaniu bije na głowę nawet mnie samą! Wstyd mi za mnie samą, ale cieszę się, że mam takiego szlachetnego, rycerskiego Rycerza i eleganckiego Dżentelmena Jak widac wystarczył dobry przykład i wplecenie zasad savoir-vivre w elementy fascynujące dziecko (równie dobrze jak rycerze, mogą być to przecież księżniczki, modelki, ninja czy jakakolwiek inna postać!).
napisał/a: bea79, 2013-04-15 13:04
- podkreślam i mówię dziecku, że dobre maniery są ważną częścią życia, ale nie jedyną. Pokazuje, daje przykład, ale …zapewniam, że mimo wszystko kocham nawet jak zdarzy się sytuacja z brakiem manier.
-nie podsycam rywalizacji między rodzeństwem w okazywaniu dobrych manier.
- zauważam każdy nawet najdrobniejszy sukces – chwale za każdy gest dobrych manier,
-nie dramatyzuje w obliczu klęski – nawet, jeśli synek w jakieś sytuacji nie zabłyśnie nie wpadam w złość czy panikę, często obracam to w żart!!
- odznaki i certyfikaty za naukę i opanowanie dobrych manierę wiszą na ścianach w domu!!- Bo to dobry sposób i zawsze można się do nich odwołać.
- używam zwrotów grzecznościowych także w stosunku do dziecka!
- zawsze dziękuje za najdrobniejszą nawet pomoc!
- stosuje gesty przy używaniu zwrotów grzecznościowych – dzięki temu dziecko lepiej zapamiętuję słowa.
-nauka dobrych manier może odbywać się przy współudziale rymowanek, – które dzieci lubią i szybko się uczą!![/COLOR]
[CENTER]
Dziecko dobrze wychowane
słowa zna zaczarowane
i na co dzień je stosuje
„Proszę”, „Przepraszam” „Dziękuje”
[/CENTER]
agibee
napisał/a: agibee, 2013-04-15 15:57
"Mądrze wychowywać to otwierać dziecko na dobro,
uczulać je na potrzeby innych, uwrażliwiać na cierpienie
i krzywdę, nauczyć je kochać i dawać siebie innym"
- Hanna Rylke-

Od samego początku powinniśmy dawać naszym dzieciom dobry przykład , bo to my-rodzice jesteśmy ich pierwszym wzorem do naśladowania. Oto kilka naszych zasad:

- używamy zwrotów grzecznościowych typu "PROSZĘ" , "DZIĘKUJĘ", "PRZEPRASZAM" do siebie , do dziecka ... do wszystkich

- mówimy DZIEŃ DOBRY sąsiadom :) ... w wykonaniu Mai jest to kiwnięcie głową,bo powiedzieć tego jeszcze dobrze nie potrafi. Z kolei dziadków wita od razu całusem i mocnym przytuleniem :)

- uczymy dbać o porządek np. układamy razem miśki do snu

- chwalimy Maję za każde dobre zachowanie

- nie ulegamy histeriom; spokojnie tłumaczymy,że dopóki się nie uspokoi i grzecznie nie poprosi to nie dostanie tego co próbuje teraz wywalczyć krzykiem

- kulturalnie zachowujemy się przy stole czyli nie mlaszczemy, nie bekamy, nie jemy rękoma ;)

- nie krzyczymy, nie podnosimy głosu

- nie używamy wulgarnych słów

Jeżeli będziemy wytrwali i konsekwentni to pozytywne maniery staną się nawykiem u naszych dzieci :)
napisał/a: 79magda, 2013-04-15 21:54
:) :)