Grace Gospel Choir

Jeszcze kilka lat temu muzyka Gospel kojarzona była tylko z kościołami zza oceanu i uczęszczającymi tam czarnoskórymi kobietami. Dziś ten gatunek muzyczny jest źródłem inspiracji dla wielu artystów na całym świecie, także w Polsce, gdzie chóry gospel stają się coraz popularniejsze.
/ 15.06.2009 01:33
Jeszcze kilka lat temu muzyka Gospel kojarzona była tylko z kościołami zza oceanu i
uczęszczającymi tam czarnoskórymi kobietami. Dziś ten gatunek muzyczny jest źródłem inspiracji dla wielu artystów na całym świecie, także w Polsce, gdzie chóry gospel stają się coraz popularniejsze. Jednym z czołowych przedstawicieli tegoGrace Gospel Choir nurtu w Polsce jest trójmiejski Grace Gospel Choir.


Idea stworzenia zespołu gospel nad morzem zrodziła się w 2004 roku w Gdańsku i była efektem pierwszych warsztatów Gospel w tym mieście. Pierwsze spotkania odbyły się w Centrum Chrześcijańskim Nowe Życie. Od początku jego powstania do roku 2007 chór nosił nazwę Gdańsk Gospel Choir (Gdański Chór Gospel) i przewodniczyła mu popularna dyrygentka Joanna Klekowiecka, znana ze współpracy z wieloma muzykami i posiadająca duże doświadczenie w prowadzeniu tego typu grup muzycznych (od 2001 roku opiekuje się Młodzieżowym Chórem Juventus z Tczewa). Już pierwsze kroki okazały się niezwykle owocne, bardzo szybko do grupy dołączały kolejne osoby, często nawet z miejscowości położonych poza Trójmiastem. Tak uformowany chór wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Mundus Cantat Sopot", który cieszy się renomą nie tylko w naszym kraju. GGC otrzymało wtedy Srebrny Dyplom. Tego samego roku po srebro sięgnęli także na najważniejszym festiwalu Gospel w tej części Europy - Camp Meeting Osiek. Stali się rozpoznawalni w kręgach muzyki nie tylko chóralnej, ale i popularnej. Kilka miesięcy później do współpracy zaprosiła ich sama Maryla Rodowicz. Zaczęło się od festiwalu TOPtrendy w Sopocie, wspólny występ gwiazdy wraz z GGC i członkami chóru z Tczewa został uznany przez media za najlepszy występ wieczoru i jedyny, który tak naprawdę poderwał tego wieczoru publiczność. Niedługo później ten sam zespół stanął na scenie w Osieku, tym razem towarzysząc Maryli Rodowicz podczas jej koncertu, zakończonego świetnymi bisami. Do sukcesów grupy dopisuje się także support przed występem Ruth Lynch i koncert z Juniorem Robinsonem.

Rok 2007, prócz pasma sukcesów, przyniósł także zmiany - miejscem spotkań i prób stał się Sopot, natomiast nazwę zmieniono na Grace Gospel Choir. Nie wpłynęło to jednak na rozpoznawalność grupy, która do dziś występuje pod tą nazwą, spotykając się w każdy czwartek o godz. 18.30 w II LO w Sopocie. Grace Gospel Choir jest chórem wielowyznaniowym, otwartym dla każdego, komu w duszy gra gatunek muzyczny wykonywany przez grupę. Od członków chóru nie oczekuje się dyplomów, doświadczenia scenicznego, nie stawia się barier wiekowych. Na próbach mówi się w różnych językach, bo i członkowie GGC pochodzą z różnych krajów i wspólnot. Idea chóru, jak i sposób w jaki udało się zbudować zespół, jest pozornie niewykonalnym połączeniem kultur, wyznań i pokoleń, którym w dzisiejszych czasach trudno znaleźć język. Kolejnym atutem jest repertuar i aranżacje, czasem zaskakujące i niezwykłe. Wśród repertuaru koncertowego znajdują się utwory wykonywane przez takie gwiazdy jak Kirk Franklin czy Whitney Houston.

Grace Gospel Choir regularnie koncertuje, niedawno można było usłyszeć ich na żywo w klubie Daily Blues w Sopocie, gdzie zespół zaprezentował kilka nowych utworów.

Oficjalna strona chóru: www.ggc.gospel.com.pl
Myspace: www.myspace.com/gracegospelchoir
Klaudiusz Cholewiński
musicarena.pl

Redakcja poleca

REKLAMA