Paulo Coelho

"Najważniejsza zasługa Paula Coelho polega na jednoczeniu tak wielu różnych kultur siłą języka jego książek" - w ten sposób uzasadniono przyznanie nagrody Crystal Award dla tego pisarza w 1999 roku na Światowym Forum Gospodarczym.
/ 22.02.2009 09:56
"Najważniejsza zasługa Paula Coelho polega na jednoczeniu tak wielu różnych kultur siłą języka jego książek" - w ten sposób uzasadniono przyznanie nagrody Crystal Award dla tego pisarza w 1999 roku na Światowym Forum Gospodarczym.

Niewątpliwie jest to pisarz, który znajduję się ponad podziałami, religiami, wyznaniami. Jego powieści czytają ludzie na całym świecie, zostały one przetłumaczone już na 63 języki. Każda z nich znajdowała się na liście bestsellerów wzbudzając nie małe emocje i zainteresowanie. Został on laureatem wielu nagród, np. International IMPAC Literatury Award ( Irlandia '97), Złoty Medal Galicji (Hiszpania '99), Kryształowe Zwierciadło
(Polska 2000) i wielu innych. Jest jednym z najbardziej popularnych współczesnych pisarzy, którzy przy pomocy swojej twórczości wprowadzają nas do innego świata, do bohaterów z którymi możemy się utożsamiać, do problemów, z którymi spotykamy się na co dzień. Książki Coelho są ilustracją naszego własnego życia.

Paulo Coelho

Minęło już 20 lat od napisania najbardziej popularnego dzieła- "Alchemika", czyli w skrócie mówiąc powieści o sensie ludzkiego życia i poszukiwaniu własnej drogi do osiągnięcia szczęścia. Przed nim powstał "Pielgrzym" będący następstwem podróży samego autora z pielgrzymką do sanktuarium Santiago de Compostela w Hiszpanii. Historię oparł on na swoim osobistym doświadczeniu i przemyśleniach. W 1990 roku powstała "Brida", czyli opowieść o młodej dziewczynie, mieszkającej w Irlandii, która pragnie odkryć tajemnicą swojego życia, wgłębiając się w tajniki magii. "Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam..." została napisana 4 lata później. Jest to opowieść o miłości dwojga ludzi, którzy musieli czekać na siebie kilkanaście lat. Spotykają się przypadkowo, jednak uczucie między nimi od razu odżyło i rozpaliło ich na nowo. W 1996 roku została napisana "Piąta góra", która jest kolejną historią o miłości stojącej ponad wszystkim innym, co istnieje na świecie. Niestety główny bohater- Eliasz- uświadomił sobie siłę uczucia do kobiety dopiero po jej śmierci. "Podręcznik wojownika światła" napisany w 1997 roku jest zbiorem krótkich reguł, poleceń, z którymi powinniśmy żyć. Jest wskazówką na każdą sytuację. Rok później mogliśmy przeczytać dzieło "Weronika postanawia umrzeć". Opowiada ono o losach młodej kobiety, która próbowała popełnić samobójstwo oraz jej losy po tym zdarzeniu, które są niezwykle zaskakujące. "Demon i panna Prym" to interesująca powieść o odwiecznej walce dobra ze złem. Dość kontrowersyjną fabułę ma "Jedenaście minut". Jest tam przedstawiona historia dziewczyny z małej, brazylijskiej wioski, która w pogoni za lepszym życiem wyjechała do Europy, do Szwajcarii, a tam przypadkowo została prostytutką. W 2005 roku powstało ogromne dzieło, czyli "Zahir". Jest to znakomita propozycja dla wszystkich, którzy są totalnie zauroczeni swoją drugą połową i magia uczuć przesłania im wszystko. Pojęcia Zahir, pochodzi z tradycji islamskiej; oznacza osobę lub przedmiot, która raz napotkana na naszej drodze, zajmuje umysł, aż w końcu w pełni go opanowuje. Jest on czasami tez utożsamiany z demonem opętania. 3 lata temu został wydany zbiór opowiadań i przemyśleń samego autora, czyli "Być jak płynąca rzeka". Ostatnią, najnowszą książką jest "Czarownica z Portobello". Widać tam zafascynowania pisarza magią i jej tajnikami. Przedstawiona jest tam historia Ateny, która za wszelką cenę próbuje odnaleźć swoją wewnętrzną siłę. Robi to samodzielniem, a także z pomocą nauczycielki- Eddy.

Fani Paulo Coelho czekają, kiedy na polskim rynku pojawi się kolejna przetłumaczona powieść. Czytanie jego książek jest dla nich oderwaniem się od szarej, monotonnej rzeczywistości. Wybrane fragmenty z opowiadań mistrza zapisują się na stale w ich głowach i pamięci.

Kamila Markiewicz
Fot.  http://paulocoelho.pl

Redakcja poleca

REKLAMA