Kulinarne blogowanie

Polaków, a przede wszystkim Polki, bo one stanowią zdecydowaną większość gotujących, (a zaraz potem fotografujących i opisujących przyrządzone przez siebie dania) ogarnęła mania kulinarnego blogowania. Blogi kulinarne są niewątpliwie najczęściej odwiedzanymi w sieci, mają największą popularność, a co za tym idzie oglądalność.
/ 22.07.2009 08:58
Polaków, a przede wszystkim Polki, bo one stanowią zdecydowaną większość gotujących, (a zaraz potem fotografujących i opisujących przyrządzone przez siebie dania) ogarnęła mania kulinarnego blogowania. Blogi kulinarne są niewątpliwie najczęściej odwiedzanymi w sieci, mają największą popularność, a co za tym idzie oglądalność.

Nie wiesz, co ugotować na obiad? Masz ochotę na jakieś dobre ciasto czy po prostu coś innego, nowego, czego dotąd nie jadłaś, a nie masz pomysłu co by to mogło być? Wystarczy pobuszować wśród przepisów z pierwszej ręki, bo takimi niewątpliwie są te zamieszczane przez autorki blogów o jedzeniu. Nie dość, że przepis z reguły zawsze opatrzony jest zdjęciem potrawy to także mamy podany jak na tacy dokładny opis przygotowania dania kok po kroku, skrupulatnie wymienione składniki, a dodatkowo w razie jakichkolwiek wątpliwości możemy zadać bezpośrednie pytanie autorce bloga, wpisując je w komentarzach do wpisu, podzielić się uwagami i spostrzeżeniami na temat danej potrawy, lub po prostu zachwycić się jej smacznym wyglądem.

Kulinarne blogowanie

Internet stał się książką kucharską z nieskończoną liczbą przepisów, których przybywa w każdej sekundzie. Znajdziemy w nim dosłownie wszystko, czego nasze kubki smakowe sobie zażyczą od przepisów na słodkości, po dania ze wszystkich kuchni świata, kuchnię wegetariańską, dania dietetyczne, dla dzieci, dla alergików i wiele, wiele innych.

Aby łatwiej można było znaleźć interesujący nas przepis, czy po prostu dowiedzieć się o istnieniu jakiegoś bloga kulinarnego powstały specjalne wyszukiwarki blogów kulinarnych, na których znajdziemy listę polskich (a także najpopularniejszych zagranicznych) blogów, z łatwością odszukamy przepis na interesującą nas potrawę, a także obejrzymy listę najświeższych postów z blogowej sfery kulinarnej.

W polskim Internecie takim serwisem oferującym wymienione wcześniej możliwości i ułatwienia w poruszaniu się po swoistej kulinarnej dżungli blogów jest serwis Durszlak ( http://durszlak.pl/). Na dzień dzisiejszy zapisanych jest do niego aż 254 polskich blogów o tematyce kulinarnej prowadzonych przez Polaków z każdej części Polski i świata. W jednym miejscu znajdziemy blog studentki z Krakowa, pani domu z małego miasteczka czy polskiej emigrantki.

Na Durszlaku prowadzona jest także ciekawa inicjatywa akcji kulinarnych, których organizatorkami są właścicielki blogów. Co jakiś czas powstaje nowa akcja na określony temat, który z reguły inspirowany jest daną porą roką, trwającym sezonem na owoce czy warzywa itp. W akcjach biorą udział pozostali autorzy blogów i przy okazji wspaniale się bawiąc, prześcigają się w wymyślaniu potraw z truskawkami w roli głównej czy też na przykład takich, przy których przygotowaniu niezbędne są drożdże.

Takie kulinarne akcje to także znakomity sposób na nauczenie się czegoś nowego, polepszenie osobistego warsztatu kulinarnego. A polskie „wirtualne kucharki” są naprawdę dobre w tym co robią. Przykład? Laureatką corocznego konkursu na Blog Roku organizowanego w serwisie Onet.pl w kategorii „Moje zainteresowania i pasje” w 2008 roku została autorka kultowego już bloga kulinarnego Moje Wypieki (http://mojewypieki.blox.pl) o wdzięcznym nicku (pseudonimie internetowym) Dorotuś76. Jej blog zawiera ponad 500 przepisów na słodkie (z reguły pieczone), pięknie przez nią sfotografowane smakołyki i prawie codziennie możemy znaleźć na nim coś zupełnie innego.

Autorki (i autorzy) kulinarnych blogów w przeważającej większości nie są zawodowymi kucharzami. Gotowanie to ich wielka pasja, którą codziennie polepszają, budują i nawzajem inspirują się wraz z rzeszami podobnych do siebie kulinarnych hobbystek. A przy okazji znakomicie bawią. Bo chyba o to przede wszystkim chodzi w kulinarnym blogowaniu.

Anna Łyczko Borghi

Redakcja poleca

REKLAMA