Zoom czy stałka - oto jest pytanie

Zoom czy stałka - oto jest pytanie
Wybierając pierwszy obiektyw do naszej lustrzanki często zadajemy sobie pytanie – zoom czy stałka ? Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba najpierw zadać sobie inne – ile chcę mieć obiektywów, kiedy je sobie kupię i co chcę fotografować. Za zoomem przemawia bowiem uniwersalność, a za stałką jakość.
/ 19.09.2016 13:30
Zoom czy stałka - oto jest pytanie

Od kiedy na rynek fotograficzny trafiły obiektywy typu zoom pojawił się problem z wyborem optyki. Sprzętem taki pracuję się łatwiej i wygodniej, choć jej jakość póki co nie dorównuje szkłom stało ogniskowym.

Technologia idzie jednak naprzód i najnowsze patenty znacznie poprawiły ostrość i jakoś obrazu przechodzącego przez obiektywy zmiennoogniskowe. Wybierając szkło warto najpierw zadać sobie pytanie – do czego głównie będziemy go używać, a następnie czy w najbliższym czasie planujemy rozbudowanie naszego ekwipunku. Jeśli przez jakiś czas będziemy musieli polegać na tylko jednym obiektywie zaleca się zakup zoom'a, który mimo niższej jakości obrazu zapewni nam większą elastyczność doboru kadrów. 

Zobacz: Jak wybrać głowicę?

Przeciętny użytkownik kupujący lustrzankę wybierając zoom skazany jest na konstrukcję kitową ( a więc o jasności z poziomu 3,5 – 5,6. Profesjonalne zoomy póki co są kilkukrotnie droższe od samych aparatów i jeszcze długo nie zagoszczą w torbie niedzielnego fotografa. Wraca więc pytanie – skoro istnieje taka różnica w jakości czy warto używać zomma ? Myślę, że tak. Pamiętajmy że fotografując w studiu mamy mnóstwo czasu na dobór kadru, przemieszczanie się, poprawienie ujęcia. Tutaj zdecydowanie stawia się na jakość, a więc stałki. Preferując zdjęcia reporterskie gdzie liczy się szybkość korzystanie z optyki zmiennoogniskowej to często jedyne wyjście. 

Zdjęcia z zooma będą prawdopodobnie mniej ostre. Jeśli ufamy naszym umiejętnością możemy również w reportażu używać sztywnej optyki – fakt wielu spośród najlepszych fotografów naszych czasów korzystała z obiektywów stało ogniskowych robiąc wspaniałe zdjęcia. Mój nauczyciel zawsze powtarzał, że najlepszym sposobem wyćwiczenia sobie oka jest używanie ograniczonych zakresów ogniskowych – a więc obiektywów stałych (2 lub 3 różnych).

Sprawdź: Jak fotografować ruch?

Osoby ceniące sobie lekki sprzęt z pewnością i tak zostaną przy zoomach jako że dobre obiektywy bywają dość ciężkie ( a przy tym delikatne) więc dźwiganie całego rynsztunku przez kilka godzin będzie dla nich istotną przeszkodą.

Wybierając obiektyw na 1 miejscu stawiajmy u użyteczność w naszej fotografii, nie jakość. Jakość naszych zdjęć w naprawdę niewielkim stopniu zależy od sprzętu, przecież 50 lat temu sprzęt miał znacznie słabsze parametry a powstawały niesamowite fotografie – pamiętajmy o tym.

Redakcja poleca

REKLAMA