Sylwetki kobiet - ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

W katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku, zginęło aż 96 osób. Wśród nich znalazła się para prezydencka, wielu polityków, urzędników, żołnierzy i osoby towarzyszące, które leciały na uroczystość obchodów 70-tej rocznicy mordu katyńskiego. Wśród z nich zginęły także kobiety, znane z życia politycznego.
/ 12.04.2010 09:05

W katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku, zginęło aż 96 osób. Wśród nich znalazła się para prezydencka, wielu polityków, urzędników, żołnierzy  i osoby towarzyszące, które leciały na uroczystość obchodów 70-tej rocznicy mordu katyńskiego. Wśród z nich zginęły także kobiety, znane z życia politycznego.

Oto sylwetki kobiet znanych z życia publicznego, które zginęły w tym niezwykle tragicznym wypadku.

Maria Kaczyńska była pierwszą Damą Rzeczypospolitej Polskiej, żoną Lecha Kaczyńskiego. Z wykształcenia magister ekonomii. Ukończyła Wyższą Szkołę Ekonomiczną (dzisiejszy Uniwersytet Gdański) na Wydziale Transportu Morskiego. Początkowo pracowała w Instytucie Morskim W Gdańsku. Po ślubie z Lechem Kaczyńskim i urodzeniu córki zajęła się domem. W Pałacu Prezydenckim od 2005 roku reprezentowała głowę państwa. Aktywna uczestniczka akcji charytatywnych.  Wspierała m.in. Centrum Zdrowia Dziecka, reprezentowała Polskę na forum UNICEFF. Mimo, że nie miała swojej fundacji to chętnie wspierała różne akcje. Za swoją działalność dostała wiele tytułów i odznaczeń m.in. Bursztynową Różę, order Ambasadora Rozwoju Profilaktyki Zdrowia w Polsce 2009, statuetkę Człowiek Otwartego Serca itp.
 

Ofiary katastrofy pod Smoleńskiem - sylwetki kobiet


Fot. mwmedia

Grażyna Gęsicka była przewodnicząca klubu Prawo i Sprawiedliwość od stycznia tego roku. Z wykształcenia doktor nauk humanistycznych w dziedzinie socjologii. Początkowo pracowała w Instytucie Socjologii UW. Od 1989 r. związana z życiem politycznym Polski. Była m.in. zastępcą kierownika PHARE, zastępcą dyrektora generalnego w Polskiej Fundacji  Promocji i Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Za rządów Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego była ministrem rozwoju regionalnego.  A później szefową klubu PiS oraz wiceprzewodniczącą Komisji do spraw Unii Europejskiej. Była także autorką i współautorką kilkunastu książek i wielu artykułów w pismach i publikacjach naukowych, zarówno polskich, jak i  zagranicznych.
 

Ofiary katastrofy pod Smoleńskiem - sylwetki kobiet


Fot. gesicka.pl

Izabela Jaruga-Nowacka od 2008 r. zasiadała w klubie Lewica. Ukończyła studia etnograficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie pracowała w Instytucie polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiej Akademii Nauk. Swoje życie polityczne rozpoczęła od działań związanych z obroną praw kobiet. Początkowo związana z Unią Pracy, później z Unią Lewicy. Była m.in. sekretarzem stanu, Pełnomocnikiem Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn i  wicepremierem ds. komunikacji społecznej. Znana z wielokrotnych wystąpień w obronie praw osób najsłabszych. Za działalność na rzecz obrony praw człowieka i osób dyskryminowanych w 2005 r. została wyróżniona nominacją wśród 1000 innych kobiet do Pokojowej Nagrody Nobla.
 

Ofiary katastrofy pod Smoleńskiem - sylwetki kobiet


Fot. mwmedia

Aleksandra Natalii-Świat była wiceprezesem klubu Prawo i Sprawiedliwość. Ukończyła studia na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz studia menedżerskie w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Pracowała m.in. jako starszy asystent w Pracowni Regionalnej Zakładu Badań Statystyczno-Ekonomicznych GUS i PAN, inspektor wojewódzki w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, zastępca dyrektora Międzywojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Kadr Administracji Państwowej, a także główny specjalista w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu. Jako studentka działała W Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, a w latach 90-tych w Porozumieniu Centrum. Należała także do Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów i do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego - Ruchu Nowej Polski. W 2005 r. wystartowała w wyborach z listy PiS i została szefową sejmowej komisji finansów a od 2008 także wiceprezesem tej partii.
 

Ofiary katastrofy pod Smoleńskiem - sylwetki kobiet


Fot.wikipedia.pl

Krystyna Bochenek była wicemarszałkiem senatu. Studiowała na Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Filologii Polskiej. Była dziennikarką i publicystką Polskiego Radia Katowice, także jego dyrektorem kreatywnym. Była także członkiem Rady Języka Polskiego przy PAN oraz twórczynią ogólnopolskiego Dyktanda. Uczestniczka wielu akcji charytatywnych i medialnych m.in. współtwórczyni Wampiriady (akcji oddawania krwi), profilaktyki raka piersi Różowa wstążka, kwesty na rzecz ratowania Oddziału Hematologii dziecięcej w Zabrzu. W Senacie była przewodniczącą Komisji Kultury i Środków Przekazu. Od listopada 2007 r. była wicemarszałkiem senatu.
 

Ofiary katastrofy pod Smoleńskiem - sylwetki kobiet


Fot. senat.gov.pl


Jolanta Szymanek-Deresz od 2008 r. była wiceprzewodniczącą klubu Sojusz Lewicy Demokratycznej. Z wykształcenia prawnik, ukończyła Uniwersytet Warszawski Wydział Prawa i Administracji. Po aplikacji pracowała w Sadzie Rejonowym w  Warszawie. A po zdaniu egzaminu adwokackiego - we własnej kancelarii adwokackiej. Była członkiem Międzynarodowej Ligi Prawa i Konkurencji. Zajmowała stanowisko podsekretarza stanu  w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego, a później także szefową tej kancelarii.
 

Ofiary katastrofy pod Smoleńskiem - sylwetki kobiet


Fot. szymanek-deresz.eu

Anna Walentynowicz była słynną działaczką Wolnych Związków Zawodowych. Pracowała w Stoczni Gdańskiej jako operator suwnicy. Jej zwolnienie z pracy na zaledwie 5 miesięcy przed emeryturą, przyczyniło się do wybuchu strajku w sierpniu 80-tego roku, a także do powstania Solidarności. W stanie wojennym internowana i więziona. Jak ujawnił w 2006 r. IPN była inwigilowana przez ponad 100 funkcjonariuszy i tajnych współpracowników SB, próbowano ją nawet otruć. Uczestniczka m.in. manifestacji przy kopalni „Wujek”, protestu głodowego po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki. Odznaczona Medalem Wolności, który w 2005 r. otrzymała od Amerykańskiej Fundacji Ofiar Komunizmu. W 2006 r. odznaczona przez Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego, a w 2009 r. nagrodą im. Pawła Włodkowica od Rzecznika Praw Obywatelskich. Jej losy były inspiracją dla Andrzeja Wajdy – w „Człowieku z żelaza” zagrała samą siebie i dla Volkera Schlöndorffa w filmie „Strajk”.
 

Ofiary katastrofy pod Smoleńskiem - sylwetki kobiet


Fot. annawalentynowicz.pl

To nie jedyne kobiety, które zginęły w tej strasznej katastrofie samolotu prezydenckiego. Na listach pasażerskich widnieją nazwiska innych kobiet, których śmierć jest równie ważna i tragiczna. Wśród nich: Janina Fetlińska, Bronisława Orawiec-Loffler, Katarzyna Piskorska, Teresa Walewska-Przyjałkowska, Gabriela Zych, Ewa Bąkowska, Anna Maria Borowska, Zenona Mamontowicz-Łojek, Joanna Agacka-Indecka, Katarzyna Doraczyńska, Barbara Mamińska, Janina Natusiewicz-Miller, Izabela Tomaszewska oraz załoga samolotu – Barbara Maciejczyk i Natalia Januszko. Uczcijmy ich pamięć.
 

Galeria zdjęć upamiętniająca ofiary >>>

 

Pełna lista ofiar katastrofy >>>

 

Informacja o katastrofie samolotu prezydenckiego >>>

 

Warszawiacy oddający hołd ofiarom katastrofy >>>


Źródło: Wikipedia. Strony oficjalne

(jb)

Redakcja poleca

REKLAMA