POLECAMY

Postarzanie przedmiotów z decoupage’u – podstawowe techniki

Postarzanie przedmiotów z decoupage’u można wykonywać różnymi technikami. Efekt starej powierzchni uzyskuje się m.in. dzięki odpowiednim odcieniom farb i lakierów, spękaniom, przecierkom oraz technice shabby chic.

Postarzanie przedmiotów z decoupage’u – podstawowe techniki fot. Fotolia

Postarzanie kolorami

Najpopularniejszą i najprostszą metodą postarzania przedmiotów z decoupage’u jest stosowanie farb w kolorze umbry lub odcieniach szarości, dzięki którym przedmioty wyglądają na nieco pożółkłe i zakurzone.

Farbę nakłada się już na ozdobioną i polakierowaną powierzchnię. Przedtem należy ją zmieszać z odrobiną rozpuszczalnika do farb (w przypadku farby olejnej) lub wody (w przypadku emulsji), żeby  uzyskała konsystencję rzadkiej pasty. Pokryj nią powierzchnię i poczekaj aż przeschnie. Po kilku minutach zetrzyj farbę papierowym ręcznikiem lub szmatką, wykonując koliste ruchy. Postaraj się, by przejścia miedzy odcieniami były miękkie i płynne a całość wyglądała bardzo naturalne. Przedmiot pozostaw do wyschnięcia, po czym zabezpiecz dwoma warstwami lakieru na bazie wody.

Zobacz także: Lakierowanie przedmiotów z decoupage'u - krok po kroku

Efekt spękanej farby

Tworzenie siatki drobnych spękań, imitującej powierzchnię starych obrazów olejnych, jest niezwykle efektownym zabiegiem postarzającym przedmioty z decopupage’u. Strukturę skorupy uzyskuje się za pomocą specjalnych lakierów do tworzenia spękań, zwanych krakierlakami. Podobny efekt można uzyskać, stosując gumę arabską lub werniks sandarakowy. Spękania mogą mieć różną fakturę, odcień i kształty, w zależności od tego, jaką techniką zostały wykonane.

Zobacz także: Jak uzyskać efekt spękań na przedmiotach z decoupage'u?

Pierwszy sposób uzyskiwania efektu skorupy polega na zastosowaniu jednoskładnikowego preparatu do spękań. Nakłada się go bezpośrednio na farbę akrylową przed naklejeniem obrazków. Drugi sposób otrzymywania spękanej powierzchni jest nieco bardziej skomplikowany i wiąże się z zastosowaniem dwuskładnikowego krakierlaku. Spękania uzyskane tą metodą są delikatniejsze i wyglądają bardziej naturalnie. W przeciwieństwie do poprzedniej techniki, tutaj spękania tworzy się na naklejonych już obrazkach, przed położeniem lakieru wykończeniowego.

Nie bez znaczenia jest narzędzie jakim nakłada się farbę. Inaczej wyglądają spękania otrzymane w wyniku nakładania farby pędzlem a inaczej za pomocą pędzla-gąbki. Pierwsze przybierają podłużne kształty, drugie - zaokrąglone i bardziej regularne.

Styl shabby chic

Shabby chic to trend dekoracyjny, który stał się niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych w latach 90. Termin shabby oznacza ‘nędzny’, ‘wytarty’, ‘sfatygowany’. Przedmioty ozdobione w ten sposób wyglądają na naznaczone upływem czasu, jakby przetrwały kilka epok. W decoupage’u, do postarzania przedmiotów metodą shabby chic wykorzystuje się świece i papier ścierny.

 Powierzchnię przedmiotu należy pokryć farbą akrylową w dowolnym kolorze, następnie natrzeć w wybranych miejscach świecą stearynową i nałożyć farbę w kolorze kontrastującym z pierwszą warstwą. Na koniec przeciera się papierem ściernym miejsca pokryte woskiem, aż uwidocznią się rysy w odcieniu spodniej warstwy. Całość zabezpiecza się kilkoma warstwami matowego lakieru ochronnego.

Zobacz także: Shabby chic w decoupage'u - krok po kroku

Postarzanie techniką przecierki

Przecieranie powierzchni ściereczką z farbą jest najprostszym sposobem nadawania przedmiotom starego wyglądu. Przecierkę wykonuje się po nałożeniu farby-bazy. Najlepiej robić to za pomocą gąbki lub miękkiej szmatki. Po wyschnięciu powierzchni, nałóż ściereczką farbę w odrobinę ciemniejszym kolorze od farby bazowej. Warto przedtem rozrobić ją z medium opóźniającym do farb akrylowych, aby możliwe były ewentualne poprawki. Wykonuj posuwiste ruchy od krawędzi do krawędzi, zawsze w jednym kierunku.

Wskazówka: żeby postarzenie wyglądało naturalnie, wetrzyj nieco więcej farby przy krawędziach, załamaniach i kantach.

Po wyschnięciu, przetrzyj powierzchnię drobnym papierem ściernym, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których farby jest więcej. Na tak przygotowaną powierzchnię można nakleić obrazki zgodnie z zasadami decoupage’u. Jeżeli jednak nie zamierzasz dodatkowo dekorować przedmiotu, wykończ go kilkoma warstwami lakieru akrylowego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)