Pieprznik jadalny

Potocznie zwany kurką, lisiczką lub liszką. Łacińska nazwa: Cantharellus cibarius. Popularny i bardzo smaczny.
/ 07.09.2009 14:00

Występowanie

Dość pospolity – od czerwca do września. Należy do saprotrofów. Rośnie w lasach, częściej iglastych, ale lubi też zagajniki brzozowe, wybiera przeważnie suche, piaszczyste stanowiska, rośnie w dużych gromadach. Jest bardzo smaczny, ma przyjemny intensywny aromat i jest dość ostry w smaku (na surowo). Dopuszczony do obrotu handlowego i przetwórstwa na terenie Polski.

Wygląd

Kapelusz ma średnicę 1-12 cm. Kolor od jasnożółtego, przez żółty do pomarańczowego. U młodych osobników kapeluż jest guzkowaty, w późniejszej fazie wypukły z podwiniętym brzegiem, u starszych osobników płaski lub lejkowaty. Brzeg podwinięty, falisty lub klapowany. Powierzchnia gładka, matowa.
Spód kapelusza (hymenofor) ma tę samą barwę, co kapelusz i ma pionowe listewki podobne do blaszek, nieregularne, widlasto rozgałęzione, zachodzące na trzon.

Trzon jest nieco jaśniejszy niż kapelusz, u podstawy wąski, rozszerzający się ku górze i przechodzący w kapelusz. Często wygięty, jest twardy i pełny, długości 2-7 cm.
Miąższ biały lub lekko żółtawy, o intensywnym, przyjemnym zapachu.

Pieprznik bywa mylony z niejadalną lisówką pomarańczową, która charakteryzuje się intensywnie pomarańczowymi blaszkami. Lisówka lubi stanowiska wilgotne. Jej miąższ nie pachnie tak intensywnie jak miąższ kurki. Wywołuje dolegliwości żołądkowe.

Zastosowanie w kuchni

Pieprznik jest bardzo wdzięcznym grzybem o szerokim zastosowaniu kulinarnym. Najprostszym sposobem podania kurek jest uduszenie ich w maśle i podanie z dodatkiem śmietany. Kurki miesza się z innymi grzybami, nadają potrawom nie tylko ciekawego smaku ale także kolorytu. Z powodzeniem można je marynować.
Dobrze się przechowują, można je mrozić.

Kurki można ususzyć w piekarniku, rozdrobnić i dodawać w postaci proszku jako przyprawę. Zobacz przepisy: Wykwintne danie z grzybów i okonia w kalarepce, Kurki na gęsto ze śmietaną, Pieczarki nadziewane kurkami, Szczupak z kurkami w sosie winno-maślanym, Rosół z kurkami i lanymi kluskami, Śledzie w kurkach, Omlet z kurkami i cukinią, Quiche z leśnymi grzybami.

Redakcja poleca

REKLAMA