Jakie są podstawowe sploty na drutach i jak je wykonać?

Najbardziej znanymi i jednocześnie najłatwiejszymi splotami są: splot dżersejowy- pończoszniczy prawy i splot dżersejowy- pończoszniczy lewy.
Najprostsze sploty możesz już wykonać gdy opanowałaś technikę robienie oczek prawych i lewych.
/ 22.05.2011 10:11
Najbardziej znanymi i jednocześnie najłatwiejszymi splotami są: splot dżersejowy- pończoszniczy prawy i splot dżersejowy- pończoszniczy lewy.

Najbardziej znanymi i jednocześnie najłatwiejszymi splotami są: splot dżersejowy- pończoszniczy prawy i splot dżersejowy- pończoszniczy lewy. Jest to splot, który składa się z całych rzędów oczek prawych lub lewych. Jego zaletą jest to, że może być zastosowany obustronnie w zależności od tego, którą stronę wybierzesz masz do czynienia ze ściegiem prawy lub lewym.

Ściągacz

Dość prosty do wykonania jest również ściągacz zarówno pojedynczy jak i podwójny. Jeżeli chcesz mieć w swoim swetrze ściągacz pojedynczy nabierz na druty parzystą liczbę oczek i przerabiaj jedno oczko prawe, jedno lewe i tak do końca rzędu. Następny rząd podobnie – jedno oczko prawe, jedno lewe. Uważaj, by zawsze oczka prawe były pod prawymi, a lewe pod lewymi.

Gdy będziesz robić dwa oczka prawe i dwa lewe i tak do końca rzędu, a potem w następnym rzędzie utrzymasz porządek dwa prawe oczka pod prawymi oczkami, a dwa lewe pod lewymi uzyskasz ściągacz rowkowy 2/2. Możesz też zastosować inny rodzaj ściągacz według tej samej zasady, np. trzy oczka prawe, trzy lewe lub jedno oczko prawe i 2 lewe, itp.

Polecamy: Co na drutach można zrobić dla dzieci?

Ryż pojedynczy

Znając technikę robienia oczek prawych i lewych możesz spróbować zrobić splot zwany ryżem pojedynczym. W tym celu nabierz na druty parzystą liczbę oczek i w rzędzie pierwszym przerabiaj w następujący sposób: jedno oczko lewe, jedno prawe, jedno lewe, jedno prawe, natomiast w rzędzie drugim odwrotnie zaczynamy od oczka prawego, potem lewe, prawe i lewe. W tym splocie nad oczkami prawymi w poprzednim rzędzie mają być oczka lewe, a nad lewymi – prawe.

Kostka

Prostym splotem jest też kostka. Tu również na początek potrzebujesz parzystej liczby oczek. I w zależności od wielkości robótki i Twojego gustu wyrabiasz odpowiednią liczbę oczek według zasady: rząd pierwszy to dwa oczka lewe i dwa prawe, w drugim rzędzie robisz podobnie - oczka prawe nad prawymi, lewe nad lewymi. A już w rzędzie trzecim i czwartym robisz oczka odwrotnie, czyli zaczynasz od dwóch prawych, potem dwa lewe. I tak układ powtarzasz, aż uzyskasz kształt kwadratu. W tym przypadku cztery rzędy. Jeżeli chcesz zamiast kwadratów, możesz na dzianinie robić prostokąty pionowe lub poziome.

Czytaj także: Jak zrobić oczka prawe i lewe?

Redakcja poleca

REKLAMA