POLECAMY

Jak zacząć robótkę na szydełku?

Od czegoś trzeba zacząć i jak to bywa z wieloma sprawami, to jak się zacznie ma wpływ na dalszy przebieg zdarzeń. W kwestii szydełkowania jest dokładnie tak samo. Jak zatem zacząć robótkę na szydełku, by efekt był zadowalający?

Jak zacząć robótkę na szydełku? fot. Fotolia

Pierwsza pętelka

Od pierwszej pętelki wszystko się zaczyna, dlatego choć w całej robótce może niczym nie różnic się od pozostałych warto wiedzieć jak ja wykonać, by kolejne pętelki były jej powieleniem. Zatem do dzieła. Owiń nitkę wokół palca wskazującego i sąsiedniego – tak jakbyś chciała zrobić supeł, jednak nie przeplataj pętelki tylko skrzyżuj nitkę. Teraz do dzieła wkracza szydełko. Główkę z haczykiem umieść w oczku pętelki i zaczep haczykiem tę część nitki, która biegnie bo kłębka. Przeciągnij nitkę. Pociągając za końce przędzy zaciśnij pętelkę na szydełku. I gotowe. Pierwsze oczko już za Tobą, zatem czas na kolejne.

Pętelka druga i trzecia i kolejne …

Każde kolejne oczko w robótce szydełkowej powstaje poprzez przeciągniecie szydełka pod nitką, zahaczenie nitki i przeciągniecie jej. W wielu publikacjach, poradnikach dotyczących szydełkowania możesz spotkać się z określenie narzucanie przędzy na szydełko – jest to określenie niezbyt trafne, ale oznaczające właśnie tworzenie kolejnych oczek poprzez przeciągniecie przędzy szydełkiem. A jakie ruchy trzeba dokładnie wykonać, by uzyskać kolejne oczka łańcuszka – najprostszego ściegu szydełkowego?

Polecamy: Jak zacząć robótki na drutach?

Po pierwsze skieruj szydełko do przodu pod naciągniętą między placem wskazującym a kciukiem nitką. Teraz haczyk szydełka musi znaleźć się nad nitką, by w kolejnym kroku przepleść ją. Zaczepioną nitkę należy przepleść przez pętlę na szydełku. Tak przeplatać możesz do woli, koniec jest dopiero wtedy, gdy uzyskasz zadowalającą długość robótki lub … skończy Ci się włóczka. Takie przeplatanie jest dobrym ćwiczeniem przed wykonaniem dalszych, bardziej skomplikowanych wzorów.

Pamiętaj, że kierunek szydełkowania przebiega od prawej strony do lewej, a oczka wykonywane w opisany wyżej sposób gwarantują prawidłowe rozpoczęcie i zakończenie robótki.

Czytaj także: Co na drutach można zrobić dla dzieci?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)