POLECAMY

Jak urządzić pokój dzienny

Prawie zawsze pokój dzienny stanowi centrum mieszkania. To miejsce spotkań rodzinnych, debat na temat życiowych problemów - pomieszczenie, gdzie ścierają się różne temperamenty członków rodziny.

Jak urządzić pokój dzienny

Pokój dzienny, nazywany inaczej salonem to pomieszczenie w którym dużo się dzieje. Tu bowiem odpoczywamy, tu spotykamy się z rodziną, jak też znajomymi, prowadząc poważne lub towarzyskie rozmowy. Niekiedy wykorzystuje się go jako jadalnię. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie jego urządzenie. Nie zapominajmy, że salon powinien nas zapraszać do środka, stąd bardzo istotne są jego wymiary. W porównaniu z innymi pomieszczeniami, powinien być relatywnie duży, tak aby energia mogła po nim swobodnie przepływać. Warto zadbać o przyjazną w tym pomieszczeniu atmosferę, wykorzystując do tego światło dzienne i sztuczne.

Zobacz także: Jak zatrzymać pozytywną energię w domu?

Lokalizacja pokoju dziennego

W feng shui dla pokoju dziennego zaleca się kierunki: południowy-wschód, południe, południowy-zachód i zachód. Przy czym południowy-wschód jest najkorzystniejszym kierunkiem. Tutaj można odnaleźć energię drzewa. Aby ta energia mogła przepływać bez przeszkód, nie powinno się ustawiać w pokoju zbyt dużo mebli. Może to wówczas doprowadzić do stagnacji energii. Energię drzewa można wspierać lampami, których światło najlepiej skierować ku górze.

Jeżeli chcemy w takim pokoju podnieść działanie jakiegoś konkretnego kierunku (korzystnego dla nas) to warto podczas siedzenia na kanapie być skierowanym twarzą właśnie w korzystnym dla nas kierunku. Załóżmy, że naszym korzystnym kierunkiem jest wschód, to powinniśmy siedzieć na zachodzie, ale twarz mieć zwróconą na wschód.

Umeblowanie pokoju

Pokój powinien być urządzony harmonijnie, bardziej w charakterze yin. By to podkreślić, warto postawić w nim wygodne siedzenia, pokryte przyjazną tkaniną. Meble wypoczynkowe w miarę możliwości powinny stać przy ścianach. Stąd widać drzwi i można dojrzeć niemal wszystko w zasięgu oka. Fotel można postawić przy ścianie a za nim dużą roślinę – będzie to chroniło nasze plecy. Ważne by ta roślina nie miała spiczastych liści, które tworzą w ten sposób zatrute strzały . Najkorzystniejsze ustawienie mebli wypoczynkowych to kształt litery U. Niekorzystny natomiast jest układ w kształcie litery L. W salonie można dodatkowo umieścić przedmiot osobiście związany z każdym członkiem rodziny (serwetka na ławie matki, obrazek na ścianie córki itp.). Sprawi to, że każdy domownik się tu odnajdzie. Pod meblami lub stołem powinien leżeć okrągły dywan.

Środek pokoju powinien być w miarę możliwości pusty. W salonie panuje ogólna zasada - im mniej mebli tym lepiej. Wysokie masywne meblościanki zaburzają harmonię pokoju. Dość często spotyka się w praktyce ustawienie mebli, w którym telewizor jest w centrum. Powoduje to brak rozmów w rodzinie, choć w sumie takie ustawienie i tak jest lepsze niż wstawienie telewizora do sypialni (co wpływa na rozpad małżeństwa). Jeśli chodzi o sprzęt grający to powinien on być jak najdalej od miejsc siedzących. Chodzi tu głównie o elektrosmog, który jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Bardzo dobrze jest postawić w pokoju wspólne fotografie lub powiesić przyjazne obrazy na ścianach. Unikajmy wieszania na ścianach strzelb, ostrych narzędzi. W przypadku osób samotnych wygląd salonu powinien wyrażać ich pragnienie bycia z drugim człowiekiem - z reguły usuwa się wszystko, co pojedyncze.

Zobacz także: Jak urządzić idealną jadalnię zgodnie z feng shui?

Najlepsze oświetlenie

W salonie zaleca się dobre oświetlenie, ale takie, by nikogo nie raziło w oczy – najlepsza będzie wysoka lampa. Dobrze jest, gdy pokój ma dużo światła dziennego. Stwarza to pozytywną atmosferę i zachęca, by spędzać w nim czas.

Kominek - ognisko domowe

Otwarty kominek powinien być regularnie używany, w innym przypadku straci on swoje atuty (używany dostarcza energii yang). Poza tym ucieka przez niego energia chi, dlatego warto, gdy jest nieużywany, przysłonić go dużą rośliną lub powiesić nad nim lustro, które symbolicznie zapobiegnie uciekaniu energii.

Ład i porządek

Decydującym warunkiem przepływu korzystnej energii przez to pomieszczenie jest porządek. Tak naprawdę należy dbać o porządek w każdym pomieszczeniu mieszkania, ale w pokoju dziennym odgrywa on decydującą rolę.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/2 lata temu
Sama jestem na etapie urządzania pokoju dziennego i aktualnie szukam miejsca na tego typu ozdobę http://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/urzadzanie/dekoracja-wnetrza/puste-butelki-idealny-sposob-na-ozdobienie-wnetrza-domowym-sposobem.html W pokoju dziennym nie trzeba tak naprawdę wiele...
/3 lata temu
Ja z kolei skupiam swoją uwagę na dodatkach, które tworzą klimat pokoju. Powiesiłam ostatnio obraz na płótnie od DCN Gallery http://www.dcngallery.pl/2/obrazy-na-plotnie/malarstwo i prezentuje się wyśmienicie
/4 lata temu
Jeśli nie masz pomysłu jak urządzić pokój dzienny skorzystaj z gotowych aranżacji zdjęć na http://www.meble.vox.pl/projekty-voxbox. W galerii zdjęć sprawdzisz jak pokój wygląda z różnych perspektyw. Ponadto każdy projekt możesz otworzyć i zmienić według swojego zamysłu!
POKAŻ KOMENTARZE (9)