Fotografia analogowa

Fotografia analogowa
Omawiając fotografię analogową i jej wartość kolekcjonerską, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na aspekt całego procesu wywoływania, co ma niezwykle ważne przełożenie na wieloletnią trwałość fotografii. Następnym krokiem jest jej prawidłowe przechowywanie i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli zadbamy o wszystkie etapy nasze fotografie będą cieszyć oko następnych pokoleń.
/ 21.07.2009 08:10
Fotografia analogowa

Wywoływanie

Pomińmy etap naświetlania materiału światłoczułego pod powiększalnikiem; dochodzimy do etapu jego wywołania. Przede wszystkim trzeba zadbać o wypłukanie kwaśnych resztek z procesu wywoływania poprzez zastosowanie tzw. kąpieli przerywającej. Kolejnym etapem jest utrwalanie. W tym przypadku można mówić o jego dwóch aspektach. Pierwszy polega na utrwalaniu tzw. wstępnym, który trwa ok. 2 minut, następnie przechodzimy do płukania w wodzie i kolejnym utrwalaniu właściwym, też ok. 2 minut. Warto pamiętać o tym, żeby proces utrwalania nie był zbyt długi.

Odbitki muszą być wykonane na papierze barytowym, ponieważ charakteryzuje się on wysoką trwałością. Na rynku dostępne są też papiery specjalne o archiwalnej trwałości.

Kolejnym etapem na drodze do stworzenia fotografii o walorach kolekcjonerskich jest proces wypłukiwania utrwalacza. Można zawrzeć go w kilku etapach. Wypłukiwanie wstępne kilkunastu minutowe, potem kąpiel w roztworach usuwających utrwalacz i końcowe pół godzinne płukanie z testem kontrolnym PH.
Sygnowanie fotografii

Oprócz konkretnego sposobu wywoływania zdjęć, bardzo ważnym czynnikiem dla archiwizacji fotografii jest jej sygnowanie. Przede wszystkim podpis powinien widnieć na odwrocie zdjęcia. Najlepiej, gdy do tego zostaje użyty ołówek grafitowy. Często stosuje się także pieczęć autorską (tusz bezkwasowy - non acid). W opisie zdjęcia musi być określony jego nakład, np.1/20 (pierwsza fotografia z dwudziestu istniejących). Im jest on mniejszy, tym zdjęcia uzyskują wyższą cenę na aukcjach. Im mniejszy nominał, tym zdjęcie jest bardziej wartościowe od strony marketingowej.

Przy nazwisku autora powinien znajdować się znak © copyright, czyli zastrzeżenie praw do reprodukcji. Klasyczne odbitki analogowe powinny spełniać warunki co do trwałości, w okresie do co najmniej 100 lat.

Przechowywanie

Kolejnym ważnym zagadnieniem przy kolekcjonowaniu zdjęć jest ich przechowywanie. Powinno się je przekładać specjalną bibułą japońską, która chroni emulsję. Temperatura nie powinna przekraczać 21 C, a wilgotność powietrza 40 - 10 %. Oczywiście zawsze trzeba chronić fotografię przed światłem słonecznym.

Użytkownicy forów zgodnie podkreślają, że odbitki warto przechowywać w segregatorach (zalecane 4 ringowe), do tego koszulki ( najlepiej krystaliczne). Całość wykładamy papierem (kolor w zależności od gustu). Do przygotowania takiego albumu przyda się również klej w sztyfcie. Zaletą takich segregatorów jest to, że koszulki są stabilne i zdjęcia nie „latają” we wszystkie strony. Kolory papier nadaje się do tematycznego oznaczenia zdjęć.

Ten sposób archiwizacji pozwala wkleić dowolny format zdjęcia ( oczywiście od 15x21 do 9x13). Plusem tego rozwiązania jest dowolna możliwość rozbudowy kolekcji, prostota układania bez konieczności wyciągania zdjęć w razie chęci zmiany ich miejsca. Co do ceny ostatecznej to jest porównywalna z albumami fotograficznymi, lecz niewątpliwie bardziej praktyczna i wygodna.

Redakcja poleca

REKLAMA