Do czego służą modyfikatory światła zakładane na lampy?

Światło dzielimy na twarde i miękkie. Miękkie światło dają duże powierzchnie i bardziej oddalone od obiektu fotografowanego. Jednak nie zawsze jest możliwość wykorzystania dużej powierzchni świecącej i na tyle mocnej, aby dawała wystarczającą ilość światła z większej odległości. Dlatego na źródła światła nakłada się różne modyfikatory. Dzięki nim możemy sprawić, że światło będzie zmiękczone lub twardsze.
/ 21.11.2015 23:04

Fot. Fotolia

Nakładki dające twarde światło

Nakładki dające twarde światło sprawiają, że jest ono bardziej skupione, kierunkowe. Nadaje się świetnie do wydobywania faktur np. materiału. W tym przypadku możemy użyć następujące nakładki:

  • Wrota- końcówka ograniczająca światło w pionie lub poziomie.
  • Beauty dish – daje światło ostre, lecz dobrze wyglądające nawet przy portretach.
  • Strumienica – daje bardzo wąski strumień światła.
  • Czasza- im mniejsza tym bardziej kierunkowe światło.
  • Miękkie światło jest zdecydowanie przyjemniejsze dla oka. Cienie są zmiękczone, niekiedy prawie niewidoczne. Zdjęcia są delikatniejsze i cera wygląda na nich na gładką. Kiedy chcemy je uzyskać możemy użyć:
  • Softbox - im głębszy i większy tym światło jest miększe .
  • Parasol- światło jest odbite od ich powierzchni przez co staje się ono bardzo rozproszone.

Oprócz wymienionych powyżej jest jeszcze SOCZEWKA FRESNELA - wykorzystywana nie tylko w fotografii, ponieważ znaleźć ją można chociażby w reflektorach samochodowych. Daje światło skupione i twarde, ale dzięki możliwości  modyfikacji tzn. ułożenia soczewki względem źródła światła można również otrzymać delikatne światło.

Zmieniać światło można także stosując grid’y oraz rastry. Tu zasada jest taka, że im większe zagęszczenie pasków lub oczek tym światło jest bardziej kierunkowe i skupione.

Jak zmiękczyć światło?

Zmiękczyć światło można poprzez odbicie go od jakiejś powierzchni - blendy, kartonów, styropianów czy ścian.

Znając podstawowe zasady zachowań światła możemy tak naprawdę zrobić dobre zdjęcie bez użycia profesjonalnych sprzętów. Wystarczy obudzić w sobie kreatywne myślenie i w ciągu kilku minut stworzyć modyfikator, który ulepszy światło. Warto wspomnieć, że takie przedmioty nie są wykorzystywane wyłącznie przy lampach studyjnych. Każde światło da się ulepszyć, tylko trzeba czasem chwilę pomyśleć.

Redakcja poleca

REKLAMA