Decoupage na tkaninie – krok po kroku

Decoupagena tkaninie wygląda niezwykle efektownie i jest dość prosty do zrobienia. Na materiał można przyklejać papierowe serwetki i obrazki ze specjalnego papieru termoprzylepnego.

Decoupage na tkaninie – krok po kroku fot. Fotolia

Decoupage na tkaninie

Serwetki i obrazki można przyklejać na różne rodzaje tkanin, najlepiej na bawełnę, len, jutę i drobny sztruks. Można nimi ozdabiać woreczki, serwety, ściereczki, obrusy, pościele i bawełniane koszulki. Lniane woreczki ozdobione decoupage’em mogą być oryginalnym opakowaniem prezentów pod choinkę lub same stanowić efektowny prezent.

Zobacz także: Jak zdobić przedmioty techniką decoupage'u?

Ozdabianie tkanin decoupage’em jest dość proste, choć klejenie niektórych tkanin może sprawiać trudność..

Pod aplikacje najlepiej wybierać tkaniny niezbyt grube, z naturalnych włókien i o jednolitej strukturze.

Najpierw wycinamy obrazek z serwetki i odrysowujemy jego kształt na wyprasowanej tkaninie. Wnętrze konturów wypełniamy medium do tkanin i przykładamy obrazek. Ponownie nanosimy warstwę medium, rozprowadzając je od środka ku brzegom.

Pozostawiamy tkaninę do wyschnięcia na 24 godziny, po czym przeprasowujemy obrazek przez papier pergaminowy żelazkiem o temperaturze 150 stopni C. Jeżeli jest to woreczek, warto włożyć do środka folię aluminiową, która zapobiegnie sklejeniu się materiału. Tak ozdobioną tkaninę można prać w temperaturze do 40 stopni C. Prasować należy zawsze przez kawałek płótna.

Zobacz także: Decoupage na szkle

Decoupage z tkaniny

Do tego typu decoupage’u wykorzystuje się  papier termoprzylepny. Przykłada się obrazek szorstką stroną do lewej strony materiału (nie tego, który zamierzamy ozdobić) i przeprasowuje gorącym żelazkiem aż się przyklei; następnie odwraca tkaninę, wycina obrazek wzdłuż konturów i odkleja papier spod spodu. Kolejno, należy przykleić obrazek do materiału, który zamierzamy przyozdobić i przejechać po nim kilka razy żelazkiem. Obrazki tego typu można przyklejać również do drewna, metalu lub kartonu.

Od 1928 roku do teraz. To video pokazuje fragmenty filmów, które zdobyły Oscara za najlepsze efekty specjalne w ciągu ostatnich 88 lat!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)