POLECAMY

Decoupage na tkaninie – krok po kroku

Decoupagena tkaninie wygląda niezwykle efektownie i jest dość prosty do zrobienia. Na materiał można przyklejać papierowe serwetki i obrazki ze specjalnego papieru termoprzylepnego.

Decoupage na tkaninie – krok po kroku fot. Fotolia

Decoupage na tkaninie

Serwetki i obrazki można przyklejać na różne rodzaje tkanin, najlepiej na bawełnę, len, jutę i drobny sztruks. Można nimi ozdabiać woreczki, serwety, ściereczki, obrusy, pościele i bawełniane koszulki. Lniane woreczki ozdobione decoupage’em mogą być oryginalnym opakowaniem prezentów pod choinkę lub same stanowić efektowny prezent.

Zobacz także: Jak zdobić przedmioty techniką decoupage'u?

Ozdabianie tkanin decoupage’em jest dość proste, choć klejenie niektórych tkanin może sprawiać trudność..

Pod aplikacje najlepiej wybierać tkaniny niezbyt grube, z naturalnych włókien i o jednolitej strukturze.

Najpierw wycinamy obrazek z serwetki i odrysowujemy jego kształt na wyprasowanej tkaninie. Wnętrze konturów wypełniamy medium do tkanin i przykładamy obrazek. Ponownie nanosimy warstwę medium, rozprowadzając je od środka ku brzegom.

Pozostawiamy tkaninę do wyschnięcia na 24 godziny, po czym przeprasowujemy obrazek przez papier pergaminowy żelazkiem o temperaturze 150 stopni C. Jeżeli jest to woreczek, warto włożyć do środka folię aluminiową, która zapobiegnie sklejeniu się materiału. Tak ozdobioną tkaninę można prać w temperaturze do 40 stopni C. Prasować należy zawsze przez kawałek płótna.

Zobacz także: Decoupage na szkle

Decoupage z tkaniny

Do tego typu decoupage’u wykorzystuje się  papier termoprzylepny. Przykłada się obrazek szorstką stroną do lewej strony materiału (nie tego, który zamierzamy ozdobić) i przeprasowuje gorącym żelazkiem aż się przyklei; następnie odwraca tkaninę, wycina obrazek wzdłuż konturów i odkleja papier spod spodu. Kolejno, należy przykleić obrazek do materiału, który zamierzamy przyozdobić i przejechać po nim kilka razy żelazkiem. Obrazki tego typu można przyklejać również do drewna, metalu lub kartonu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)