Decoupage na szkle

Ozdabianie szkła techniką decoupage’u jest znane od połowy XIX w. i do dziś jest jedną z najpopularniejszych gałęzi sztuki decoupage’u. Szkło, jak żaden inny materiał, doskonale adaptuje papier, maskuje nierówności między nałożonymi warstwami i podkreśla walory stosowanych materiałów. Na szkle z łatwością łączy się różne techniki zdobienia – od naklejania serwetek, postarzania, po techniki malarskie i złocenie.

fot. Fotolia

Wybór szkła

Do zdobienia techniką decoupage’u należy wybrać szkło przezroczyste o takim kształcie, żeby dekorowanie było wygodne. Przedmioty nie powinny być kolorowe ani matowe, ponieważ w przypadku szkła, obrazki przykleja się od strony druku a nie od spodu. Klej nakłada się więc na wierzch obrazka i przykleja od strony wewnętrznej naczynia lub od spodu, jeśli dekorujemy przezroczysty talerz. Odpada zatem dekorowanie butelek i wazonów z wąską szyjką i innych naczyń, do których wnętrza trudno się dostać.

Zobacz także: Jak zdobić przedmioty techniką decoupage'u?

Niepolecane do dekorowania są także kryształy i szkło dekorowane, ponieważ deformują wygląd obrazka. Z drugiej strony zniekształcające właściwości kryształów mogą czasami dawać oryginalne efekty wizualne – powiększać rysunek, obracać jego obraz lub efektownie rozmazywać.

Materiały do dekoracji szkła

Do dekorowania szkła stosuje się w większości te same materiały co do tradycyjnego decoupage’u. Szczególnie łatwo dekoruje się szkło serwetkami, papierem do decoupage’u i kalkomaniami. Przykleja się je klejem poliwinylowym (PVA) rozcieńczonym odrobiną wody. W fazie projektowania powierzchni, przydatny jest klej do tapet, który lekko przytrzymuje obrazki, nie wiążąc ich szybko z powierzchnią. Można więc przesuwać je w dowolne miejsca.

Naklejone wycinanki zabezpiecza się lakierami wykończeniowymi na bazie wody, alkoholu lub oleju. Do uzyskiwania efektu spękań stosuje się te same krakierlaki, co w tradycyjnym decoupage’u, ale nakłada się je w innej kolejności. Do przyciemniania spękań stosuje się bitumiczne farby olejne lub emulsje woskowe w złotym, srebrnym lub brązowym odcieniu.

Zobacz także: Jakie materiały są potrzebne do decoupage'u?

Odrębnymi produktami do dekorowania szkła są farby do szkła, farby zdejmowalne oraz primer, zapobiegający spływaniu farby z jego powierzchni. Do malowania szkła można stosować także farby akrylowe, farby do drewna na bazie alkoholu oraz farby otrzymywane z barwników w proszku.

Zdobienie szkła techniką decoupage’u

Przedmioty ze szkła należy przed dekorowaniem oczyścić wodą z amoniakiem i dokładnie wypolerować. Ponieważ szkło jest materiałem nieporowatym, klej będzie spływał z jego powierzchni. Aby temu zapobiec, należy najpierw nałożyć cienką warstwę podkładu primer.

W przypadku szkła wycinanki przykleja się od strony druku. Klej nakładamy więc na wierzch obrazka a nie na lewą stronę.

Obrazek przed naklejeniem na szkło należy zanurzyć w wodzie i osuszyć, wkładając między dwa listki papierowego ręcznika. Zapobiegnie to marszczeniu się obrazka na szkle. Przyklejony obrazek należy docisnąć gąbką i przejechać wałeczkiem.

Zobacz także: Postarzanie przedmiotów z decoupage'u - podstawowe techniki

Po przyklejeniu obrazka wyciętego z serwetki lub papieru soft, należy pomalować go od spodu białą farbą akrylową. Unikniemy wtedy przebijania tła przez obrazek.

                                                                                                                                                                                                               

Amerykanie malują paznokcie na fioletowo na znak sprzeciwu wobec przemocy domowej
SKOMENTUJ (1)
KOMENTARZE (1)
~Ola/3 lata temu
A jak podobają się Wam takie świeczniki?

https://decoupageodm.wordpress.com/tag/decoupage-szklo/