POLECAMY

Czy wiesz dlaczego samolot zostawia na niebie białą smugę?

Często na czystym, błękitnym niebie można zauważyć białą smugę ciągnącą się za lecącym samolotem. Skąd się bierze ta biała smuga i dlaczego utrzymuje się jeszcze długo po przelocie samolotu?

Czy wiesz dlaczego samolot zostawia na niebie białą smugę? fot. Czywiesz.pl

Białe smugi na niebie wyglądają zjawiskowo, ale niestety świadczą o dużym zanieczyszczeniu atmosfery.

Z mechanizmów napędowych startujących samolotów wydobywa się gorący gaz zanieczyszczony czarną sadzą. Gdy samolot osiąga tzw. wysokość przelotową, jego turbiny nadal produkują ogromne ilości gorących spalin. W turbinach jest spalane paliwo lotnicze, wskutek czego tworzy się tam między innymi gorąca para wodna. Ta para wodna schładza się za dyszami w chłodnym powietrzu.

Jeżeli w powietrzu jest wystarczająco duża ilość cząsteczek kurzu, to para wodna osadza się na nich i zamarza, tworząc maleńkie kryształki lodu. Na wysokości 10 km panuje temperatura -50 st. C, więc proces zamarzania zachodzi bardzo szybko.

Każda turbina tworzy swoją własną smugę kondensacyjną. Na skutek powstawania wirów powietrznych smugi te łączą się za obydwoma skrzydłami samolotu w jeden ogon. Wiry tworzone przez skrzydła powodują, że smuga się rozrywa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Szkoda, że wszyscy zapomnieliście o jednym szczególe. Para wodna jest bezbarwnym gazem.
/7 lat temu
a widziałeś kiedyś żeby po starcie samolotu smugi utrzymywały się dłużej niż kilka sekund? O to chodzi, że jak taka smuga zostaje na niebie na dłużej to znaczy, że musi być trwalsza niż para wodna. To co napisał cooki89 to prawda i tak właśnie jest, jak chcesz to polecam ci zwykły podręcznik do fizyki dla klasy 6. Jak sie dowiesz na czym to polega dokładnie to zrozumiesz że to właśnie nie jest zwykła para wodna.
/7 lat temu
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Dobrze wiedzieć :)