"Dziennik cwaniaczka"

To nie film, to podręcznik przetrwania. Ekranizacja serii bestsellerowych książek o niesamowitych perypetiach nastolatka obdarzonego oryginalnym poczuciem humoru.
/ 10.12.2010 16:34
Greg Heffley to dzieciak, dzięki któremu bycie cwaniaczkiem jest cool (i bohater książek Jeffa Kineya.) „Dziennik cwaniaczka” dokumentuje najtrudniejszy okres w życiu dziecka, które niebawem wkroczy w nastoletniość – gimnazjum.

Greg uważa, że gimnazjum to najdurniejszy wymysł wszechczasów. Towarzyskie pole minowe, po którym poruszają się lamusy, kujony, luzaki, mięśniaki. Stolik, przy którym siedzisz w stołówce świadczy o twoim statusie społecznym. Greg uważa, że zasługuje na bycie na szczycie towarzyskiej drabiny społecznej i robi wszystko, by tam trafić. Wymyśla plany, które zazwyczaj okazują się niewypałem. Wszystkie spisuje, ale zaznacza, że to nie pamiętnik lecz dziennik! Umieszcza w nim przemyślenia, rodzinne anegdotki, historyjki ze szkoły i świetlane plany na przyszłość : „Kiedy będę sławny przestanę odpowiadać na głupie pytania.” – pisze o lekcjach i absurdalnych (według niego) wymaganiach nauczycieli.

Jeff Kinney zaczynał od internetowych kreskówek i komiksów o Gregu. W 2007 roku wydał książkę, która przez 3 lata okupowała listę dziecięcych bestsellerów „New York Timesa” i została przetłumaczona na 33 języki. Była jedną z najchętniej czytanych książek, zebrała świetne recenzje i rzeszę fanów, która powiększa się wraz z wydawaniem kolejnych części książki.

Kinney pisał z myślą o dorosłych wspominających szkolne czasy. Narratorem miał być ktoś w stylu Waltera Mitty’ego (bohater opowiadań i książki Jamesa Thurbera) – człowiek mający sny o potędze. Dzieciaki pokochały bystrego, zabawnego Grega – przede wszystkim za jego trafne spostrzeżenia (m.in. „Utknąłem w gimnazjum razem z bandą idiotów.”)

Powiedzmy sobie szczerze – Greg to kiepski wzór do naśladowania. Na wszystkich patrzy z góry, jest leniwy i samolubny, ale nie można go nie lubić. „Pragnąłem stworzyć realistyczną postać. Bohaterowie książek dla dzieci często przypominają miniaturowych idealnych dorosłych. Tyle, że nikt nie jest idealny, więc mój bohater też nie mógł taki być. Zależało mi przede wszystkim na tym, żeby czytelnicy nie odnieśli wrażenia, że książkę napisał kolejny dorosły, który ma ich za głąby.” – mów Kinney.

Opisane przez niego absurdy życia szkolnego zachwyciło czytelników. Jeden z najzabawniejszych motywów książki to „serowa klątwa”. Pewnego dnia na ścianie pojawił się kawałek sera. Z każdym dniem jest coraz bardziej spleśniały i… potężny. Uczniowie panicznie się go boją, bo kto go dotknie ściągnie na siebie klątwę. Można ją zdjąć tylko w jeden sposób – ocierając się o innego ucznia.

W rolach głównych: Zachary Gordon (”Cztery gwiazdki”, ”Skarb narodów: Księga tajemnic”) i Steve Zahn (”Sahara”, ”Hamlet”).