Warszawa Singera - X Festiwal Kultury Żydowskiej w Warszawie

Warszawa Singera - X Festiwal Kultury Żydowskiej fot. serwis prasowy
Trwa X Festiwal Kultury Warszawskiej. Festiwal, który nie istniałby gdyby nie kobiety. Czym dla nich jest Festiwal Singera? Posłuchaj!
/ 29.08.2013 13:10
Warszawa Singera - X Festiwal Kultury Żydowskiej fot. serwis prasowy
Gołda Tencer, dyrektor generalna i pomysłodawczyni festwialu Iza Teodorkiewicz, kierownik produkcji festiwalu i Karolina Kirsz, reżyser spektaklu "Dotknij światła, dotknij wody" opowiadają czym dla nich jest festiwal Warszawa Singera. Co lubią w nim najbardziej? Jakie są ich plany na przyszłość? Posłuchaj!

Organizatorzy i artyści o festiwalu Singera

Przeczytaj też o jednym ze spektakli wystawianych podczas festiwalu:


Z okazji 90-lecia urodzin i 65-lecia pracy artystycznej Szymon Szurmiej przedstawia: MIĘDZY DNIEM A NOCĄ. DYBUK – spektakl na podstawie utworów Dybuk oraz Dzień i noc Szymona An-skiego.

Reżyseria i adaptacja: Szymon Szurmiej, drugi reżyser: Adam Hofman, scenografia: Marta Grudzińska, choreografia: Dorota Furman, opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska

Spektakl wyreżyserowany przez Szymona Szurmieja to wierna adaptacja jednego z najbardziej znanych utworów w języku jidysz. Dybuk to kamień milowy w dziejach literatury jidysz. Jest tym dla teatru żydowskiego, czym dla polskiego są Dziady.
Oto krótka opowieść o tym, że miłość jest silniejsza od śmierci - nie odchodzi razem z tym, kto kocha, tylko trwa wiecznie... Tak w skrócie można by opisać spektakl "Dybuk" na motywach utworu Ans- kiego. To klasyczna, opowiedziana w języku jidysz, historia o potędze miłości na granicy dwóch światów, która pełna jest wierzeń religijnych, symboliczna, otoczona pewnego rodzaju tajemnicą. Przed spektaklem kilka słów na temat, tego co się rozegra na scenie, opowiedział reżyser, odtwórca jednej z ról oraz dyrektor Teatru Żydowskiego - Szymon Szurmiej. Następnie rozpoczęła się sztuka. Na przyciemnionej scenie ortodoksyjni Żydzi studiowali Talmud. Jeden z nich, młody i bardzo bogobojny, zmarł w kaplicy, duch jego wstąpił w dziewczynę, przyszłą pannę młodą. Dlaczego? - to pytanie jest przewodnią myślą spektaklu. Losu, przeznaczenia nie da się oszukać.
Gra aktorska jest na wysokim poziomie. Aktorzy świetnie oddają klimat sztuki, rozgrywającej się na granicy dwóch światów. Ogromne brawa dla Szymona Szurmieja, który mimo upływu lat, nadal występuje na scenie, a w roli Cadyka z Miropola zachwyca widzów.
(Małgorzata Judziewicz, „Dziennik Teatralny Warszawa”)

Obsada:
Marcin Błaszak, Piotr Chomik, Rafał Dajbor, Ewa Dąbrowska, Waldemar Gawlik, Ewa Greś, Grzegorz Grzywacz, Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski, Mariola Kuźnik, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Katarzyna Post, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Joanna Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Wanda Siemaszko, Piotr Sierecki, Monika Soszka, Barbara Szeliga, Szymon Szurmiej, Dawid Szurmiej, Alina Świdowska, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Ernestyna Winnicka, Piotr Wiszniowski.
Impreza towarzysząca
czas trwania 2 godz. 30 min, spektakl z przerwą Przedstawienie wystawiane jest w jęz. jidysz i tłumaczone symultanicznie na język polski
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.teatr-zydowski.art.pl, www.eventim.pl, www.ebilet.pl
Tagi: festiwal