POLECAMY

Świąteczna jemioła

W okresie Świąt Bożego Narodzenia popularną rośliną dekoracyjną staje się jemioła. Robi się z niej stroiki, wiesza u powały lub nad progiem.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia popularną rośliną dekoracyjną staje się jemioła. Robi się z niej stroiki, wiesza u powały lub nad progiem.

Jemioła, staropolska nazwa – Starzęśla, jest wiecznie zieloną rośliną, pasożytującą na drzewach. Jemioła zyskuje pełnię rozwoju w czasie przesilenia zimowego, gdy natura drzemie pod śniegiem. Dlatego, zgodnie z ludową tradycją zasługuje na cześć iście boską i jest rośliną zupełnie wyjątkową. W magii roślinnej jemioła sprawuje funkcje ochronne i odczynia czary. Ponadto wyobraża moce przetrwania, gdyż – rozsiewana przez ptaki – zieleni się na drzewach, które utraciły już liście i Świąteczna jemiołaowoce, zapadając w stan pozornej śmierci. Symbolizuje powtórne narodziny i przetrwanie duszy po śmierci oraz jej zabiegi przygotowania sobie przyszłego życia. Już druidzi czcili jemiołę i zbierali ją tylko w określone dni – oddając w ten sposób cześć nieśmiertelnej Duszy.

Świeże liście jemioły zawierają duże ilości alkaloidów, wiskoli, choliny, amyriny i wiskotoksyny. Dlatego starannie przygotowane i odpowiednio dawkowane przetwory – maceraty, napary i wyciągi – pomocne są w nadciśnieniu tętniczym (silne działanie moczopędne), chorobach serca i niewydolności wieńcowej. Ponadto ziele zawiera glikoproteidy typu lektyny o własnościach cytostatycznych i kancerostatycznych – a to znaczy, iż mają one silne właściwości przeciwnowotworowe. Podobno najlepsze rezultaty uzyskuje się wstrzykując je bezpośrednio do guza nowotworowego. Jemioła zajmuje również ważne miejsce we współczesnej recepturze homeopatycznej. Jemioła pobudza cały system obronny organizmu, działając szczególnie na grasicę.

Ta magiczna roślina ucieleśnia przeżycie, płodność i narodziny. Chroni, leczy chorych i symbolizuje nieśmiertelność duszy.

Lidia Irla/mwmedia
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/2 lata temu
Co ma piernik do wiatraka? Co ma jemioła do Wigilii? Albo rodzi się Chrystus i on jest Sprawcą wszelkiego błogosławieństwa albo wciągamy wiechy z jemioły i szukamy szczęścia w symbolach i otwieramy się na okultystyczny świat.
/8 lat temu
co z nią zrobić po roku?? :(
/7 lat temu
spalic
POKAŻ KOMENTARZE (9)