Pułapki savoir vivre'u

Savoir vivre oznacza sztukę życia. Zwane również bon-tonem, konwenansem towarzyskim lub pieszczotliwie kindersztubą. Za cel stawia umiejętność postępowania w życiu i radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach.
/ 14.03.2010 00:22
Savoir Vivre oznacza sztukę życia. Zwane również bon-tonem, konwenansem towarzyskim lub pieszczotliwie kindersztubą. Za cel stawia umiejętność postępowania w życiu i radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach.

Chyba każdy w ciągu swojego życia przekonał się, iż posiadanie umiejętności dobrych manier (ogłady w towarzystwie) jest często niezbędna, a jej nieznajomość może przekreślić wiele ważnych dla nas wydarzeń. Są to najczęściej popełniane gafy na spotkaniach biznesowych, rodzinnych lub np. przy prezentacji własnej osoby.

Przyszło nam żyć w brutalnych czasach, kiedy zaciera się już granica tego, co wypada, a czego już nie, począwszy od stroju do zachowania.

Pułapki Savoir Vivre’u

Dobre maniery stanowią bogatą rzeczywistość, zróżnicowaną w zależności od pokolenia, regionu i okoliczności. Dlatego warto poznać choć podstawy savoir vivre’u, aby w każdej sytuacji czuć się pewnie i swobodnie. To tylko zaprocentuje na naszą korzyść.

Zasady savoir-vivre'u dotyczą przede wszystkim kilku głównych dziedzin życia w pigułce:

1. Prezentacji własnej osoby
Liczy się pierwsze wrażenie: ubiór – stosowny do sytuacji np. rozmowa w sprawie pracy wymagać będzie eleganckiej koszuli i w przypadku kobiet m.in.upiętych włosów (wskazują na zorganizowanie). Gestykulacja – dłonie mówią bardzo wiele, nie dotykaj twarzy, włosów, a już na pewno niczego nie skub. Usiądź wygodnie, nie na skraju krzesła, ale się nie rozkładaj jak w domu na kanapie. Skup się na osiągnięciu celu i pamiętaj: pierwszych kilka sekund kreuje już naszą ocenę w oczach drugiej osoby.

2. Komunikacji międzyludzkiej
Przy powitaniu pamiętajmy jedną podstawowa zasadę: podaj dłoń, spoglądaj rozmówcy uprzejmie w oczy. Nawet siła uścisku już wskazuje z kim mamy do „czynienia”. Jeśli jest stanowczy i odczuwalny – zwykle cechuje osoby zdecydowane i pewne siebie. Delikatne muśnięcie – osoba skryta lub do nas z jakiś względów uprzedzona. Uścisk rąk pokonuje początkowy dystans i poprawia atmosferę.
W trakcie rozmowy przejście na „ty” proponuje zawsze starszy młodszemu lub pracodawca podwładnemu nigdy na odwrót. W przypadku swobodnych koleżeńskich rozmów starajmy się dawać również innym dojść do głosu, bądźmy aktywni, staraj się nawiązywać kontakty w miarę możliwości ze wszystkimi w grupie, ale nie należy przesadzać, przytłoczenie własną osobą również jest męczące.

3. Zachowanie w poszczególnych sytuacjach
Jak znaleźć się w trudnych sytuacjach, czyli rozładowanie konfliktów: Przede wszystkim unikajmy rozładowania agresji w starciu z innymi. Mając „zły dzień” możliwie unikaj zbędnej konfrontacji. W gniewie zachowanie uprzejmości jest również nakazem dobrego wychowania. Mimo tego ważne jest wypowiadanie swojego własnego zdania i przeciwstawianie się wtedy, kiedy czujemy się skrzywdzeni.
Obowiązuje zasada: zachować powściągliwość i działać zawsze z rozwagą. To najlepszy sposób uniknięcia niemiłych i przykrych sytuacji - wszystko jedno czy w kontaktach z innymi czy z przyjaciółmi.

Konwersacja w trakcie spotkań towarzyskich zw. small talk: Wbrew wszelkim pozorom nie jest to łatwa sztuka, na szczęście można jej się spokojnie nauczyć, wystarczy tylko trochę praktyki.

Tematy small talk:
  • Tematy klasyczne: pogoda (lecz radzę ograniczyć ten temat do minimum, na dłuższą metę powoduje co najwyżej irytację), urlop, kultura (kino, wystawy, telewizja, muzyka) wydarzenia sportowe.
  • Trendy i styl życia np. wellnes, fitness itd.
  • Na urlopie: okoliczne wycieczki – wrażenia. Dowcipne lub oryginalne szczegóły z przewodnika, anegdotki, sztuka kulinarna szefa kuchni.
  • Uwaga na tematy tabu: choroby (mogą wystąpić u jednej z osób konwersujących, choć o tym nie wiemy), sprawy osobiste (zawiłe romanse, komplikacje rodzinne), sprawy finansowe, religia, polityka oraz wspólni znajomi (jeśli nie wszyscy je znają, poczują się pominięci i nie w temacie).
Powyższe wskazówki przygotowują do podstawowych sytuacji dnia codziennego.
Pamiętajmy, dostrzeganie pułapek i ich unikanie to nic trudnego, trzeba tylko wyostrzyć zmysły i zwracać uwagę na szczegóły. To pomoże nam nabrać pewności siebie i osiągnąć sukces zarówno na polu towarzyskim, partnerskim jak i biznesowym.

Ewelina Schmidt

Redakcja poleca

REKLAMA