Jest taki dzień.....

Tradycyjnie wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie, która jest symbolem Gwiazdy Betlejemskiej oznaczającej narodziny Jezusa. Wigilijną kolację rozpoczyna łamanie opłatka, składanie życzeń i wspólna modlitwa. Na stole, przykrytym białym obrusem, z siankiem pod spodem, ustawia się jedno nakrycie więcej, niż jest uczestników wieczerzy.
/ 18.12.2006 13:25
“Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy
Wieczornej na Niebie
Ludzie gniazda wspólnego łamią
Chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.”

Cyprian Kamil Norwid


Tradycyjnie wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie, która jest symbolem Gwiazdy Betlejemskiej oznaczającej narodziny Jezusa. Wigilijną kolację rozpoczyna łamanie opłatka, składanie życzeń i wspólna modlitwa. Na stole, przykrytym białym obrusem, z siankiem pod spodem, ustawia się jedno nakrycie więcej, niż jest uczestników wieczerzy. Jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. Tradycja nakazuje, że na wigilijnym stole ma być 12 potraw, co ma symbolizować 12 apostołów.

Typowe potrawy wigilijne różnią się w zależności od regionu w jakim są serwowane, chociaż niektóre z potraw powtarzają się w wielu miejscach Polski.
Do tych typowych, wigilijnych potraw potraw można chyba zaliczyć barszcz lub zupę grzybową, pierogi, uszka, karp, śledzie oraz duszoną kapustę kiszoną z dodatkiem grzybów lub grochu.
Ze słodkich potraw wigilijnych wymienić trzeba kompot z suszu, kluski z makiem, makowce, pierniki, keksy.

BARSZCZ CZERWONY

Składniki:
1 kg buraków, włoszczyzna, kilka suszonych grzybów, sok z cytryny, sól, pieprz czarny.

Przygotowanie:
Grzyby ugotować, wyjąć z wywaru. W tym samym wywarze ugotować włoszczyznę, następnie wszystko ostudzić. Grzyby i włoszczyznę umyć. Oddzielnie ugotować pokrojone buraki. Dodać sól i sok z cytryny, odcedzić. Później połączyć wywary i przyprawić. Podawać z dodatkiem jajka lub uszkami wigilijnymi.

ZUPA GRZYBOWA
Składniki:
0,5 kg warzyw mieszanych (marchew, pietruszka, seler, por), trzy cebule, 4-5 dag suszonych grzybów, półtorej łyżki masła, sól, pieprz, cztery łyżki posiekanej zielonej pietruszki.

Przygotowanie:
Grzyby umyć, zalać zimną przegotowaną wodą i pozostawić na kilka godzin, ugotować w tej samej wodzie, w której się moczyły. Warzywa obrać, opłukać, pokrajać na kawałki i lekko poddusić z dodatkiem polowy łyżki masła. Cebulę dodać do duszących się warzyw. Podduszone warzywa zalać litrem wrzącej wody, osolić, ugotować do miękkości. Grzyby odcedzić z wywaru i drobniutko posiekać. Wywar z warzyw przecedzić, połączyć z wywarem z grzybów, dodać grzybki i masło, przyprawić do smaku solą i pieprzem.
Przygotowaną zupę można podawać na wigilię tak jak bulion - w filiżankach, z dodatkiem pasztecików z kapustą lub grzybami lub na talerzach z dodatkiem oddzielnie ugotowanych łazanek i posiekanej zielonej pietruszki. Zupę grzybową podawaną z łazankami można wzbogacić dodatkiem śmietany.

USZKA Z GRZYBAMI

Składniki:
20 dag mąki, żółtko, jedna łyżeczka masła, 10 dag suszonych grzybów, 2-3 cebule, trzy łyżki oliwy, dwie łyżki tartej bułki, dwie łyżki śmietany, sól, pieprz.

Przygotowanie:
Grzyby umyć, zalać wodą, pozostawić na godzinę, a następnie ugotować do miękkości w tej wodzie, w której się moczyły. Po ostudzeniu drobno posiekać lub zemleć w maszynce do mięsa. Cebulę pokrajać w jak najdrobniejszą kostkę, posolić, zrumienić na oliwie na jasnozłoty kolor. Dodać grzyby i śmietanę, wymieszać, dusić chwilę, wsypać tartą bułkę. Gdyby masa była zbyt gęsta, dodać nieco wywaru z grzybów. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Mąkę przesiać, dodać masło, żółtko i nieco wody, zagnieść elastyczne ciasto pierogowe, wyrobić ręką, cieniutko rozwałkować, lekko podsypując mąką. Placek pokrajać w kwadraciki o boku 3-4 cm. Na każdy kwadracik nakładać nadzienie z grzybów, skleić boki, formując trójkąt. Kąty podstawy trójkąta połączyć, przyciskając skleić. Układać na stolnicy lub desce posypanej mąką. Gotować, wkładając do wrzącej posolonej wody. Odcedzić.

PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI

Składniki:
Farsz: kapusta kiszona, suszone grzyby, masło, cebula, olej, jajo, sól, pieprz, liść, ziele.
Ciasto: mąka, sól, woda, jaja

Przygotowanie:
Kapustę, jeżeli jest bardzo kwaśna wypłukać. Gotować około pół godziny w małej ilości wody z dodatkiem listka laurowego i ziela. Odcedzić i dobrze odcisnąć. Grzyby wypłukać, gotować do miękkości tj. około pół godziny. Łyżką cedzakową wyjąć grzyby z wywaru. Z wywaru można zrobić zupę grzybową. Grzyby i kapustę zemleć w maszynce. Cebulę drobno pokroić. Przesmażyć na oleju lub maśle. Dodać zmieloną kapustę z grzybami i jedno jajko. Smażyć miezając kilka minut. Dodać pieprz i sól do smaku. Wystudzić. Dodać trzy całe jaja i dokładnie wymieszać.
Wyrabiamy ciasto. Rozwałkowujemy je i wycinamy szklanką krążki. Na każdym krążku układamy farsz, zakładamy brzegi ciasta i dociskamy. Gotowe już pierogi gotujemy we wrzącej wodzie 3 minuty.

KARP SMAŻONY

Składniki:
1,5 kg karpia, sól, pieprz, jajko, tarta bułka, oliwa

Przygotowanie:
Karpia sprawić, umyć, odciąć płetwy, ogon i łeb (przydadzą się na zupę rybną lub galaretę). Pokroić na dzwonka, lekko osolić (nie należy trzymać zbyt długo w soli). Każdy kawałek maczać w rozbitym jajku, a następnie w tartej bułce. Na patelni rozgrzać 2 - 3 łyżki oliwy, kłaść rybę na wrzący tłuszcz i zrumienić najpierw z jednej, potem z drugiej strony na złoty kolor. Przełożyć do żaroodpornego naczynia, wstawić do ciepłego piekarnika, żeby powoli doszła.

KARP PO ŻYDOWSKU

Składniki:
1 kg oczyszczonej ryby, 1 kg cebuli,10 dag rodzynek,10 dag migdałów i orzechów.

Przygotowanie:

Cebulę pokroić w talarki, zalać wodą (tak, aby przykryć cebulę) i gotować do miękkości, włożyć głowy z ryb i obgotowywać na bardzo małym ogniu (około 10-15 minut). Usunąć głowy.
Orzechy i migdały posiekać w paseczki, wrzucić do cebuli razem z rodzynkami. Wyczyszczoną rybę pokroić w dzwonka i włożyć do cebuli. Gotować na małym ogniu 10-15 minut.
Ugotowane dzwonka wyłożyć na półmisek i zalać cebulą z bakaliami. Postawić w chłodnym miejscu do stężenia.

RYBA PO GRECKU

Składniki:
włoszczyzna, 3 filety, cebula, przecier pomidorowy, cukier.

Przygotowanie:
Startą na tarce jarzynowej włoszczyznę podsmaż na patelni, dodaj przecier. Na osobnej patelni usmaż filety z ryby panierowane w bułce tartej. Kawałki ryby ułóż w naczyniu na przemian z sosem jarzynowym. Można podawać na zimno lub po podgrzaniu w piekarniku.

ŚLEDŹ W OLEJU

Składniki:
1/2 kg śledzia solonego w płatach (matjas, śledź korzenny), 3 cebule, ziele angielskie, liść laurowy,
1/3 litra oleju (oliwy), 1 cytryna (ocet), ew. mleko do moczenia śledzi.

Przygotowanie:
Śledzie wkładamy do zimnej wody, aby je odsolić. Płaty śledziowe nie są mocno zasolone. Nieraz wystarczy dobrze je opłukać, pomijając moczenie. Wszystko zależy od tego, jakie lubimy. Czas moczenia dopasowujemy do własnego smaku. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem sprawdzenia, czy są akurat - jest zjedzenie niedużego kawałka wyjętego z kąpieli. Jeśli jest jeszcze ciągle zbyt intensywny dla waszego podniebienia, należy zmienić wodę i jeszcze czas jakiś odsalać. Do moczenia śledzi można użyć mleka. Stają się wtedy łagodniejsze w smaku.
Po wymoczeniu, śledzie osączamy na sicie. Przygotowujemy cebulę. Kroimy ją w jak najcieńsze plasterki. Tak samo postępujemy z cytryną.
Na dnie pojemnika (słój, kamienny garnek) kładziemy warstwę cebuli. Dorzucamy ziele angielskie (kilka ziarenek) i liść laurowy. Kładziemy 2-3 półplasterki cytryny. Wlewamy olej tak, by przykrywał przyprawy.
Płaty śledzia kroimy w równe dzwonka. Okrawamy wszystkie nierówności. Na pierwszej warstwie przypraw układamy jedną warstwę dzwonków śledziowych. Wolne przestrzenie możemy wypełnić okrojonymi skrawkami. Powtarzamy czynności aż do wyczerpania wszystkich składników. Ostatnią warstwę stanowi cebula z przyprawami. Olej musi dosięgać ostatniej warstwy cebuli. Lekko dogniatamy palcami warstwy w dół, aby wyeliminować pęcherzyki powietrza.

KAPUSTA Z GRZYBAMI

Składniki:
60 dag kiszonej kapusty, 3-4 dag suszonych grzybów, dwie łyżki masła lub trzy łyżki oliwy (oleju), łyżka mąki, jedna cebula średniej wielkości, ewentualnie trzy łyżki gęstej śmietany, pieprz, cukier.

Przygotowanie:
Grzybki umyć, namoczyć na kilka godzin w chłodnej przegotowanej wodzie, a następnie ugotować w tej samej wodzie, w której się moczyły, odcedzić, pokrajać w bardzo cienkie paski. Kiszoną kapustę włożyć do rondla, podlać wywarem z grzybów, ugotować do miękkości. Cebulę obrać, opłukać, pokrajać w drobną kostkę i lekko zrumienić na oliwie, dodać przesianą mąkę i pokrajane grzybki, chwilę poddusić, dodać do gotującej się kapusty wówczas, gdy zmięknie. Wymieszać, chwilę gotować, odstawić, przyprawić do smaku pieprzem i odrobiną cukru. Kapustę można wymieszać ze śmietaną.

KUTIA

Składniki:
20 dag łuskanej pszenicy, 15 dag maku niebieskiego, 1/4 l miodu, 1/4 l śmietanki ,
bakalie: rodzynki, skórka pomarańczowa, figi, daktyle, migdały, orzechy włoskie, orzechy laskowe.

Przygotowanie
:
Pszenicę przebrać, opłukać i gotować tak jak ryż na sypko (na jedną szklankę pszenicy dwie szklanki wody).
Mak sparzyć wrzącą wodą, osączyć i dwukrotnie zmielić. Orzechy i migdały pokroić w cieniutkie paseczki; figi, daktyle i skórkę pomarańczową pokroić na drobną kosteczkę. Wymieszać bakalie, pszenicę oraz zmielony mak dodając miód i słodką śmietankę.

KLUSKI Z MAKIEM

Składniki:
Masa makowa: 25 dag maku, cukier lub miód, wanilia, skórka cytrynowa.
Ciasto: 30-35 dag mąki, sól, 1 jajo, 3/4 szklanki wody, 3 dag masła lub margaryny.

Przygotowanie:
Mak sparzyć i trzymać na ogniu pod przykryciem tak długo, aż da się rozcierać w palcach. Odcedzić przez gęste sito, dokładnie osączyć, zemleć w maszynce z gęstą siatką. Dodać do smaku cukier lub miód, wanilię, skórkę cytrynową i ewentualnie 2-3 dag rodzynków.
Zagnieść twarde ciasto, rozwałkować, lekko przesuszyć, podsypać mąką, pokroić kluski. Ugotować we wrzącej, osolonej wodzie, odcedzić, przelać gorącą wodą, osączyć. Kluski wymieszać z masłem i makiem. Wyłożyć na ogrzany półmisek.

KOMPOT Z SUSZU:

Składniki:
20 dag suszonych śliwek, 15 dag suszonych jabłek, 10 dag cukru, 3 szklanki wody, 2-3 goździki, kawałek skórki z cytryny lub pomarańczy. Do kompotu można wykorzystywać również inne suszone owoce.

Przygotowanie:
Suszone owoce umyć, namoczyć w zimnej wodzie. Woda powinna przykryć owoce. Namoczone jabłka trzeba przycisnąć spodeczkiem. Gdy zmiękną, gotować w tej samej wodzie, w której się moczyły, z dodatkiem cukru i przypraw.

SERNIK ŚWIĄTECZNY

Składniki:
Ciasto kruche: 30 dag mąki,15 dag masła, 7 dag cukru pudru, 2 żółtka.
Składniki sera: 12 dag cukru, 20 dag masła, 50 dag sera tłustego, niekwaśnego, 1/4 laski wanilii, 15 dag skórki pomarańczowej, 4 żółtka, 5 białek (piana), 1 dag mąki ziemniaczanej.

Przygotowanie:
Sporządzić ciasto kruche: mąkę przesiać, posiekać z masłem, wymieszać z cukrem i zagnieść ciasto z żółtkami. Z ciasta wywałkować 2 krążki, jednym wyłożyć tortownicę, upiec na jasnozłoty kolor. Przyrządzić ser: ser przetrzeć przez sito, utrzeć masło, do masła dodać po jednym żółtku, cukier, ucierać starannie, do masy dodać ser i mąkę ziemniaczaną i ucierać 10 minut, na końcu dodać drobno pokrajaną skórkę pomarańczową i wanilię utartą, mąkę ziemniaczaną uważnie odważyć, aby jej nie włożyć za dużo, ubić białka na pianę, wymieszać z serem. Na upieczone ciasto wyłożyć ser, rozsmarować, wyrównać, przykryć drugim krążkiem z surowego ciasta, pokłuć i wstawić do dobrze ogrzanego piekarnika. Piec godzinę. Po ostygnięciu można polukrować lub posypać, dopóki gorące, cukrem i wanilią.

MAKOWIEC

Składniki:
Masa makowa: 1/2 kg maku, 20 dkg cukru, 20 dkg masła, 2 jajka, szkl. miodu, bakalie, 2 szkl. mleka
Ciasto: 1/2 kg mąki pszennej, 20 dkg masła, 3 spore łyżki cukru, pół opakowania drożdży, 4 łyżki kwaśnej śmietany, 2 jajka i 2 żółtka, olejek cytrynowy lub waniliowy

Przygotowanie:
Mak zalać mlekiem podgrzanym i odstawić na 25 min , po tym czasie wstawić na wolny ogień i gotować około 40 min , odsączyć i zmielić 2 razy.
Masło rozpuścić dodać miód i kolejno dodawać bakalie posiekane i podgrzewamy mieszając, dodajemy mak. Jak ostygnie dodajemy utarte żółtka i pianę z białek.
Można dodać odrobinę drożdży wtedy mak nie odstaje od ciasta.
Mąkę wysypać do miski i roztopione masło wlewać cienkim strumieniem, mieszać.
Dodać jajka i żółtka, rozmieszane drożdże w śmietanie. Ciasto siekać nożem tak jak kruche a potem wyrobić rękoma.
Podzielić na 3 części, rozwałkować szybko na prostokąt i nałożyć masę makową. Zwinąć szybko dopóki nie urosło. Z następnymi postąpić tak samo. Zostawić do wyrośnięcia. Piec w 180 st około 50 min. Polukrować.

Gdy już zasiądziecie do wigilijnego stołu pamiętajcie, że należy spróbować wszystkich potraw. To zapewni szczęście przez cały nadchodzący rok.

A my życzymy Wam......
Mnóstwa prezentów pod zieloną choinką, pyszności na wigilijnym stole, wspaniałej rodzinnej atmosfery wypełnionej melodią staropolskich kolęd.
Aby wszystkie dni w roku były tak piękne i szczęśliwe, jak ten jeden wigilijny wieczór.
Aby Wasze twarze i twarze Waszych najbliższych zawsze rozpromieniał uśmiech, a gwiazda Betlejemska prowadziła Was ku szczytom
Wesołych Świąt!
Redakcja we-dwoje



Redakcja poleca

REKLAMA