Zakopane - Spotkanie z góralską tradycją

Krzeptówki, Zakopane fot. ONS
Kto choć raz był w polskiej stolicy Tatr, ten już zawsze będzie chciał do niej powracać. O każdej porze roku Zakopane wygląda pięknie, jednak zimą ma urok szczególny.
/ 27.02.2009 11:04
Krzeptówki, Zakopane fot. ONS
Zakopane to miejsce magiczne. Nigdzie nie ma tak wspaniałej kuchni ani tak szalonych imprez przy góralskiej muzyce. Nie brakuje ich zwłaszcza zimą, gdy śnieg dopisze. Najsłynniejsza i najbardziej widowiskowa jest Kumoterska Gońba.

Tam, gdzie Z kopyta konie rwą. Aby podtrzymać dawne tradycje, w Zakopanem i kilku podhalańskich wioskach rozgrywany jest cykl zawodów, w których górale (i góralki) ścigają się w kumoterkach, czyli niewielkich, za to pięknie przystrojonych sankach zaprzężonych w konia. W Kumoterskiej Gońbie może uczestniczyć para ubrana wyłącznie w regionalne stroje. A że są one naprawdę piękne, widok jest niezapomniany. Emocji też nie brakuje. W najbliższym czasie góralskie wyścigi odbędą się w Kościelisku (8 lutego), Zakopanem (15 lutego) i Bukowinie Tatrzańskiej (22 lutego). Te ostatnie zostaną zorganizowane na zakończenie Karnawału Góralskiego.

Wielkie góralskie granie, czyli XXXVII Karnawał Góralski, w tym roku potrwa prawie cały tydzień, bo od 18 do 22 lutego. W programie oprócz Ogólnopolskiego Konkursu Grup Kolędniczych przygotowano popis Solowy Par Tanecznych (oczywiście w ognistych góralskich tańcach) i Przejazd Zaprzęgami Paradnymi. Słowem, dużo zabawy.

A potem na krupówki! Na promenadę Zakopanego wcześniej czy później trafi każdy. Tu mieści się większość sklepów i modnych lokali z regionalną kuchnią i muzyką na żywo (kapele grają np. w karczmach Staro Izba, Stek Chałupa i Zapiecek). Tam przekonacie się, że herbata „z prądem” (zwana też „siekierką”) i rozsławiona przez Golców kwaśnica (kapuśniak na żeberkach) to niejedyne przysmaki góralskiej kuchni. Na Krupówkach można też kupić pamiątki, bez których nie wyjeżdża stąd nikt – drewnianą ciupagę dostał nawet Jan Paweł II!

Jak za dawnych lat... Za to funkcję zakopiańskiej starówki pełni ulica Kościeliska z pięknymi drewnianymi domami sprzed 100–150 lat. Niektóre zaprojektował twórca stylu zakopiańskiego Stanisław Witkiewicz Spacer obowiązkowy!

Jak dojechać? Najwygodniej pociągiem. Zakopane praktycznie ma połączenie ze wszystkimi większymi aglomeracjami w Polsce. Wybierając się w podróż samochodem, warto pamiętać, że na prowadzącej do miasta zakopiance często tworzą się korki, zwłaszcza w czasie weekendów, świąt i ferii.

Gdzie spać? Najtańsze noclegi w pensjonatach można znaleźć już od 25 zł od osoby, w hotelach – od 60 zł. Oferty znajdziemy np. na stronie internetowej www.enoclegi.zakopane.pl.

Co robić? Wjechać kolejką na Kasprowy Wierch (20–38 zł) i Gubałówkę (12–16 zł), spróbować swych sił w Parku Linowym Trollandia (25–30 zł), popluskać w aquaparku z basenami (również zewnętrznymi) z wodą ze źródeł geotermalnych o temp. 32°C (12–50 zł).

Redakcja poleca

REKLAMA