Pałace na Dolnym Śląsku

Pięknych miejsc na terenie naszego kraju jest wiele. Nim wyruszymy poza granice Polski, zobaczmy co oferuje nam ojczyzna. Proponujemy odwiedzić takie miejsca jak: Bobrów, Kamieniec Ząbkowicki, Krasków, Krobielowice, Krzyżowa, Łomnica, Mysłakowice, Paulinum, Sobótka-Górka, Staniszów, Wojanów, Wojnowice
/ 30.09.2012 07:02

Pięknych miejsc na terenie naszego kraju jest wiele. Nim wyruszymy poza granice Polski, zobaczmy co oferuje nam ojczyzna. Tym razem proponujemy wycieczkę szlakiem pałaców na Dolnym Śląsku.

Zobacz także - Zamki na Dolnym Śląsku

Pałace na Dolnym Śląsku

Pozbawione cech obronnych pałace zachwycają wyjątkowością i pięknem. Na tle innych budowli wyróżniają się rozmiarem i wystrojem. Wewnętrzne i zewnętrzne piękno w różnych stylach architektonicznych zadowoli znawców sztuki, jak i każdego typu turystę, dla którego głównym celem jest poznać swój kraj. Pierwsze budowle typu pałacowego pojawiły się już w średniowieczu. W epoce renesansu nastąpił ich intensywny rozwój. Na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniał się wygląd dawnych rezydencji mieszkalnych. Jak wyglądają pałace teraz? Są zadbane czy chylą się ku upadkowi? Zapraszamy w podróż na Dolny Śląsk, gdzie odwiedzimy reprezentatywne pałace.

 

Pałac Bobrów

Położony w Wojanowie nad Bobrem pałac najprawdopodobniej powstał w 1450 roku. Z tego okresu bowiem pochodzą pierwsze wzmianki dotyczące budowli. Dalsze losy budowli nie są niestety znane. Wiemy tylko, że w XIX wieku nastąpiła jego przebudowa. Pałac otoczony jest pięknym parkiem krajobrazowym, który stanowi wielką atrakcję turystyczną. Obecnie pałac jest własnością prywatną.

Pałace na Dolnym Śląsku

Fot. rudawyjanowickie.pl

 

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Wznoszący się na wzgórzu nad Nysą Kłodzką pałac zaprojektował Karol Fryderyk Schinkle. Obok budowli znajduje się park, a na jego terenie – tarasy i fontanny. Podczas II wojny światowej rezydencja została opuszczona przez właścicieli, a w konsekwencji tego skradziono z pałacu wszystkie cenne rzeczy. Posadzka obiektu w Kamieńcu została wykorzystana w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Współcześnie w pałacu znajdują się: hotel i kawiarnia.

Pałace na Dolnym Śląsku

Fot. skyscrapercity.com

 

Pałac Krasków

Jeden z najpiękniejszych pałaców barakowych w Europie Środkowej położony jest u stóp góry Ślęży. Wybudowany został w XIV wieku, jednak podczas wojny trzydziestoletniej uległ zniszczeniu. Całkowita odbudowana nastąpiła w 1992 roku. Wówczas powstał hotel o wysokim standardzie.

Pałace na Dolnym Śląsku

Fot. zamki.res.pl, kraskow.pl

 

Pałac Krobielowice

Otoczony lasami i stawami Parku Krajobrazowego Bystrzycy pałac powstał w XVI – XVIII wieku. Rezydencja popadła w ruiny po roku 1975, jednak w 1991 roku została całkowicie odnowiona. Obecnie posiadłość pełni funkcję hotelowo – rekreacyjną. Właściciele zadbali o możliwość atrakcyjnego spędzania czasu wolnego przez gości poprzez możliwość wędkowania czy słodkiego lenistwa przy ognisku.

Pałace na Dolnym Śląsku

Fot. palackrobielowice.com

 

Pałac Krzyżowa

Pałac zlokalizowany jest w powiecie świdnickim. Zbudowany został z inicjatywy Sigismunda und Lepie około roku 1720. Do pałacu zaprowadzą nas kamienne schody. Dawne stajnie i obory dziś pełnią funkcję sal sportowych i konferencyjnych, stołówki i bazy noclegowej. Obiekt z wielką przyjemnością przyjmuje wszystkich gości ze względu na swą funkcjonalność i nowoczesność. Pałac otoczony jest wielkim parkiem.

Pałace na Dolnym Śląsku

Fot. krzyzowa.pl

 

Pałac w Łomnicy

Pałac położony jest w powiecie jeleniogórskim. Pochodząca z XIV wieku rezydencja została wybudowana niedaleko dużego, barakowego pałacu i została nazwana - „Małym Pałacem” lub „Domem Wdowy”. Od 1997 roku w „Małym Pałacu” znajduje się hotel i restauracja.

Pałace na Dolnym Śląsku

Fot. dolinapalacow.pl, polskaniezwykla.pl

 

Pałac w Mysłakowicach

Położony w dolinie Łomnicy, a zarazem na terenie Parku Krajobrazowego Rudaw Janowickich pałac powstał w XVII wieku. Styl neogotycki nadano rezydencji w latach 1842 – 1844 tuż po przebudowie. Współcześnie na terenie pałacu znajduje się szkoła. Mimo wewnętrznej przebudowy, obiekt zachował swój nietuzinkowy charakter.

Pałace na Dolnym Śląsku

Fot. dolinapalacow.pl

 

Pałac Paulinum

Zarazem miasto jak i gmina Jelenia Góra może być dumna z posiadającego obiektu. Pałac zlokalizowany jest w centrum miasta, a uroku dodaje mu otaczający go park. Obecnie w rezydencji znajduje się luksusowy hotel wraz z doskonale przygotowanym centrum konferencyjno – rekreacyjnym.

Pałace na Dolnym Śląsku

Fot. dolinapalacow.pl, paulinum.pl

 

Pałac Sobótka - Górka

Obiekt usytuowany jest u stóp Masywu Ślęży. Pałac swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie w roku 1585. Wnętrze nawiązuje do stylu romańskiego. Obecnie rezydencja mieści hotel i restaurację.

Pałace na Dolnym Śląsku

Fot. pttk.strzelin.pl

 

Pałac Staniszów

Pałac znajduje się w powiecie jeleniogórskim. Został wybudowany w latach 1784 – 1787 za sprawą Henryka XXXVIII von Reuss. Wokół rezydencji znajduje się wiele zieleni, która sprzyja spędzaniu wolnego czasu na powietrzu. Współcześnie w obiekcie znajdują się: hotel i restauracja.

Pałace na Dolnym Śląsku

Fot. palacstaniszow.pl

 

Pałac Wojanów

W dolinie rzeki Bóbr położony jest pałac, który powstał w 1281 roku. Obecny wygląd rezydencja zawdzięcza wielokrotnym przebudowom. Jedna z nich była spowodowana pożarem obiektu w 2002 roku. Właściciel ponownie restauruje pałac, a zwiedzanie jest możliwie tylko za pozwoleniem.

Pałace na Dolnym Śląsku

Fot. palac-wojanow.pl

 

Pałac Wojnowice

Rezydencja położona jest 25 km od stolicy województwa dolnośląskiego – Wrocławia. Dawniej otoczony był fosą i pełnił funkcję obronną, a obecnie stanowi atrakcję turystyczną. Współcześnie pałac pełni rolę domu twórczego. Na terenie obiektu działa galeria sztuki „Prezentacje”, która organizuje warsztaty turystyczne, szkolenia i konferencje.

Pałace na Dolnym Śląsku

Fot. palacwojnowice.pl

Redakcja poleca

REKLAMA