Polki.pl
kom. (0)

Pląsawica

(Chorea)

Opis choroby

Pląsawica to schorzenie centralnego układu nerwowego (nieprawidłowe ruchy obwodowych części ciała). Początkowo rozwija się niezauważalnie - dziecko staje się bardziej niespokojne i nadmiernie ruchliwe. Często mija sporo czasu zanim choroba zostanie zdiagnozowana, ponieważ rodzice zachowanie dziecka traktują jako żarty i kapryszenie. U dzieci pląsawica jest skutkiem zapalenia wywołanego przez paciorkowca. Na ogół występuje jako powikłanie zapalenia gardła i szkarlatyny. Pląsawica Huntingtona to wrodzona choroba ale jej objawy pojawiają się w wieku 40-50 lat.

Objawy - Pląsawica

  • nienaturalne grymasy na twarzy,
  • problemy psychiczne (smutek, płacz, niechętne kontakty z otoczeniem),
  • drgania całego ciała,
  • wzmagające się zaburzenia ruchów,
  • objawy podobne do porażenia mózgowego.

Leczenie - Pląsawica

Perspektywy leczenia są najlepsze, gdy dziecko jest pod ciągłą opieką specjalisty. Dzieci często hospitalizuje się i podaje leki osłabiające przebieg choroby. Lekarze zalecają leki mające na celu złagodzenie stanów depresyjnych (płacz, zamknięcie w sobie). Chorzy na pląsawicę Huntingtona powinni być aktywni i uprawiać ćwiczenia polepszające sprawność fizyczną. Pomocna jest również psychoterapia, terapia mowy oraz fizykoterapia.

Profilaktyka - Pląsawica

Nie sposób zapobiec pląsawicy Huntingtona, ponieważ jest dziedziczna. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia u potomstwa to 50%, jednak rodzice mają dzieci zanim pląsawica zostanie u nich zdiagnozowana. Jej objawy pojawiają się w 40-50 roku życia (po okresie rozrodczym).

Warto wiedzieć

Pląsawica jest niebezpieczna. Procesy degeneracyjne mózgu, które mogą nastąpić, są nieodwracalne. Natomiast niekontrolowane, gwałtowne ruchy mogą prowadzić do groźnych urazów.

Zobacz także

Tagi
 
 

Zobacz także

 
 

Encyklopedia chorób - Choroby, schorzenia, dolegliwości

Indeks alfabetyczny chorób

Skomentuj Pląsawica

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się
Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl