Pijawki na wszystko?

Stosowanie pijawek w medycynie nie jest nowością. Metodę tę wykorzystywano już w czasach starożytnego Egiptu. Na przełomie XVIII i XIX wieku uchodziły niemal za lek uniwersalny. W połowie XIX wieku wykorzystywanie pijawek w celach leczniczych zostało przyhamowane rozwojem nowoczesnej medycyny i farmakologii. Obecnie jednak wracamy do tej metody, z tą różnicą, że leczymy pijawkami hodowanymi w warunkach laboratoryjnych.
/ 20.07.2008 10:29
Stosowanie pijawek w medycynie nie jest nowością. Metodę tę wykorzystywano już w czasach starożytnego Egiptu. Na przełomie XVIII i XIX wieku uchodziły niemal za lek uniwersalny.

Pijawki na wszystko?W połowie XIX wieku wykorzystywanie pijawek w celach leczniczych zostało przyhamowane rozwojem nowoczesnej medycyny i farmakologii. Obecnie jednak wracamy do tej metody, z tą różnicą, że leczymy pijawkami hodowanymi w warunkach laboratoryjnych. Stosowanie pijawek pochodzących z naturalnych źródeł obarczone jest bowiem ryzykiem ze względu na możliwości przenoszenia chorób i pasożytów.

Pijawka lekarska jest w stanie spożyć kilkakrotnie więcej krwi, niż sama waży, a następnie odpada od skóry pacjenta. Nie wolno stosować tej samej pijawki innym pacjentom, ze względu na możliwość zakażeń. Pijawka potrafi wyleczyć bardzo dużo schorzeń i dolegliwości, pod warunkiem, że zdecyduje się przyssać do skóry. A trzeba wiedzieć, że nie każdemu pacjentowi się je przystawia. Hirudoterapeuci, czyli osoby które leczą przy pomocy pijawek i od wielu lat praktykują tą metodę twierdzą, że pijawka w ciągu ułamka sekundy potrafi ocenić, czy krew „ofiary” nadaje się do picia. Z dala omija palaczy, osoby pod wpływem alkoholu, a nawet choleryków, którzy zwykle mają wysoki poziom hormonów stresu w organizmie.

Pijawki na wszystko?Lista schorzeń leczonych pijawkami jest długa i obejmuje takie przypadłości, jak: żylaki i zakrzepowe zapalenie żył, hemoroidy, procesy starzenia, depresja, nerwica, reumatyzm, bóle stawów, zapalenie korzonków nerwowych, choroby kręgosłupa, trudno gojące się rany, obrzęki powypadkowe, krwiaki i zakrzepy, niedokrwienie kończyn dolnych, impotencja, bezpłodność, łagodny przerost prostaty, cellulit, bóle głowy, nadciśnienie i niedociśnienie, choroby i bóle serca, choroba niedokrwienna, choroby płuc i oskrzeli, zaburzenia metabolizmu, choroby przewodu pokarmowego i wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy, wysoki cholesterol, choroby skóry, choroby nerek, alergie, agresja, histeria. Terapia jest także wykorzystywana przy replantacji kończyn, palców, skóry, piersi i uszu.

Pamiętajmy jednak, że pijawki nie są panaceum na wszystkie dolegliwości, ale skutecznie wspomagają leczenie.

 

lek. med. Arkadiusz Konieczny
Centrum Medycyny Estetycznej w Świebodzicach

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA