Polki.pl
kom. (16)

Pęknięcia na spoinach płyt g-k

Powodem pękania spoin ścian wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych są zazwyczaj drgania podłoża bądź samych ścian. Materiały z których powstały nasze mieszkania "pracują" pod wpływem zmian temperatury, ale również cały budynek osiada. Powodują one, że szpachlówka znajdująca się w tych miejscach wykrusza się.

Pęknięcia na spoinach płyt g-k

Zapobiegać wykruszaniu spoin powinna specjalna taśma z elastycznych włókien, stanowiąca zbrojenie miejsc narażonych na pękanie. Niestety ekipy remontowe często bądź zapominają o zastosowaniu tego elementu ściany kartonowo-gipsowej, bądź używają go niewłaściwie. Drugim sposobem zapobiegania tego typu uszkodzeniom jest zastosowanie specjalnej masy szpachlowej, która takie zbrojenie ma już w sobie. W przypadku, kiedy pęknięcia już wystąpiły, taka masa do beztaśmowego spoinowania, jak np. Cekol C-40, będzie najlepszym lekarstwem na pękające łączenia płyt. Skład chemiczny zaprawy powoduje, że rozrabia się ona bardzo szybko i jest łatwa do samodzielnego stosowania. Produkt ten przygotowany jest na bazie specjalnie wyselekcjonowanych gatunków gipsu. Aby wytrzymałość i elastyczność zaprawy, którą połączymy płyty z karton-gipsu były większe, zawiera ona mikrozbrojenia w postaci włókien celulozowych. To właśnie dzięki nim szpachla charakteryzuje się podwyższoną wytrzymałością na zginanie i ściskanie.

Pracę nad uszkodzonymi miejscami zaczynamy od oczyszczenia naprawianych pęknięć i bruzd z pyłu i niezwiązanych trwale ze ścianką elementów starej szpachlówki. Następnie przygotowujemy zaprawę, dodając proszek do wody w proporcjach 1 kg produktu na 0,4 litra czystej wody. Czas, w którym możemy nanosić gotową masę zanim rozpocznie się jej wiązanie, wynosi około 30 minut. Dlatego pamiętajmy, aby przygotować taką ilość zaprawy, którą będziemy w stanie zużyć w tym czasie. Teraz, za pomocą pacy lub szpachelki nakładamy materiał na naprawiane miejsca, uzupełniając szczeliny w łączeniach płyt. Najlepiej będzie użyć narzędzi wykonanych z plastiku bądź ze stali nierdzewnej, ze względu na to, że gips, jeden ze składników szpachli, powoduje korozję zwykłej stali. Po wstępnym stwardnieniu zaprawy możemy przeprowadzić drobne, wykończeniowe korekty naprawianej powierzchni, a po całkowitym wyschnięciu przechodzimy do jej wygładzenia. Możemy to zrobić za pomocą papieru ściernego lub siatki poliwęglanowej o drobnym uziarnieniu. Ostatnim etapem naprawy pęknięć łączeń płyt gipsowo-kartonowych jest pomalowanie naprawianych powierzchni. Zaprawa stanowi bardzo dobry podkład pod farby, więc i z tym zadaniem nie będzie problemu. W ten sposób łączenia płyt kartonowo-gipsowych znów staną się niewidoczne. Będą już także odporne na drgania i inne czynniki zewnętrzne mogące powodować ich pękanie.

Tekst pochodzi z serwisu
Oceń 4,00 / 1

Podobne w temacie Budowa domu

Skomentuj Pęknięcia na spoinach płyt g-k

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się

Podobne do Pęknięcia na spoinach płyt g-k

 • SWS - czyli sposób na oknoBudowa domuSWS - czyli sposób na oknoPrawidłowe połączenie okna ze ścianą wpływa na komfort użytkowania nowoczesnych budynków. Jest to miejsce jednocześnie najbardziej narażone na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci. Dlatego tak ważna jest wiedza o...więcej »
 • Elewacja - kolor na dobry dzieńBudowa domuElewacja - kolor na dobry dzieńBudynki posiadają swoją aurę. Kolory, jakimi pokryte są elewacje stają się nie tylko barierą ochronną przed wpływami atmosferycznymi, ale również pewnym źródłem energii dla człowieka. Właściwy dobór koloru...więcej »
 • Moda na loftyBudowa domuModa na loftyW całym kraju roi się od różnego rodzaju starych magazynów, fabryk, obiektów przemysłowych. Jedne z nich wyburzono, inne niszczeją lub w najlepszym wypadku zostały przerobione na magazyny. Do Polski dociera jednak nowa...więcej »
 • Kanadyjczyk na długie lataBudowa domuKanadyjczyk na długie lataKażda technologia budowlana rządzi się własnymi prawami i tylko ich skrupulatne przestrzeganie pozwoli inwestorowi uniknąć błędów. Ta sama zasada dotyczy też domów szkieletowych, których popularność w Polsce...więcej »
 • Przepis na solidną ścianęBudowa domuPrzepis na solidną ścianęNa element konstrukcyjny, jakim jest ściana składają się elementy murowe oraz zaprawa. To dwie podstawowe części ściany. Tylko właściwe dopasowanie tych produktów w połączeniu z solidnym wykonawstwem...więcej »
 • Dom na lata - w trzy miesiąceBudowa domuDom na lata - w trzy miesiąceMarzysz o własnym domu ale boisz się, że od rozpoczęcia budowy do jej zakończenia czeka Cię długa droga? Nic bardziej mylnego! Jeżeli zdecydujesz się na dom w technologii szkieletowej już po trzech miesiącach...więcej »
 • Elewacja na suchoBudowa domuElewacja na suchoMetodę suchą można stosować zarówno do wykończenia nowych, jak i odnowienia starych elewacji. Okładziny mocowane są do murów przy pomocy rusztów, do montażu nie wykorzystuje się zapraw czy klejów. Dzięki temu...więcej »
 • Trwały, ładny dach na lataBudowa domuTrwały, ładny dach na lataDach to niewątpliwe jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Jego konstrukcja powinna zapewnić ochronę wnętrz przed wszelkimi czynnikami atmosferycznymi. Istotne są także walory estetyczne. Dlatego tak ważny...więcej »
 • Wybór projektu domu - na co powinna zwrócić uwagę przyszła pani domu?Budowa domuWybór projektu domu - na co powinna zwrócić uwagę przyszła pani domu?Ich rola jest nie do przecenienia kiedy trzeba wybrać odpowiedni projekt - dla wielu z nas (mężczyzn) nie jest to jeszcze takie oczywiste.więcej »
 • Suchy i szczelny dachBudowa domuSuchy i szczelny dachChcąc przygotować nasz dom na srogie działanie zimy i mrozów nie żałujemy pieniędzy na dobre ocieplenie ścian zewnętrznych, energooszczędne okna, dachówkę i ocieplenie dachu. Wszystko po to, aby zatrzymać ciepło...więcej »
 • Naturalny nie tylko z nazwyBudowa domuNaturalny nie tylko z nazwyWy­bór od­po­wied­niej tech­no­lo­gii bu­do­wy do­mu drew­nia­ne­go to czę­sto jed­na z najważniejszych de­cy­zji, któ­ra bę­dzie wa­run­ko­wała dal­szy prze­bieg prac. De­cy­du­jąc się na...więcej »
 • Domy dla młodych rodzinBudowa domuDomy dla młodych rodzinCeny na rynku nieruchomości wciąż idą w górę. Niewielu młodych ludzi stać na własne lokum, a co dopiero na domek jednorodzinny. Decyzja o założeniu rodziny zobowiązuje do zapewnienia bliskim odpowiednich warunków...więcej »
 • Dom modułowy - rozprawiamy się z mitamiBudowa domuDom modułowy - rozprawiamy się z mitamiBudownictwo modułowe, mimo rosnącej popularności, nadal traktowane jest z pewną dozą nieufności. Wynika to głównie z braku wiedzy inwestorów na temat dostępnych na rynku technologii. Możliwość szybkiej budowy domu...więcej »
 • System rynnowyBudowa domuSystem rynnowyWoda swobodnie spływająca z dachu na ziemi, może oznaczać problemy głównie z dwóch powodów. Po pierwsze: grozi nam zalewanie ścian podczas opadów deszczu lub wiosennych roztopów, po drugie: pojawiające...więcej »
 • Zobacz podobne do Pęknięcia na spoinach płyt g-kwięcej podobnych
Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl


Forum Dom i ogród