POLECAMY

Zwolnienia lekarskie do kontroli!

Kiedy chorujesz, może zapukać do twojego domu inspektor ZUS-u. Nie obawiaj się, tylko sprawdź, co wtedy zrobić, żeby... spokojnie chorować!

Zwolnienia lekarskie do kontroli!
ZUS straszy, że będzie więcej kontroli osób na zwolnieniach lekarskich. Sprawdzani będą zarówno lekarze, którzy wystawiają dużo zwolnień lekarskich, jak i osoby, które z nich korzystają. Teraz ma być więcej kontroli, bo zdrowi pracownicy uciekają na chorobowe, broniąc się w ten sposób przed zwolnieniami z pracy. Czasem robią to za namową szefa. A to jest niezgodne z prawem.

Jeśli jesteś na zwolnieniu lekarskim i naprawdę chorujesz, nie masz żadnych powodów do obaw. Ale i tak na wszelki wypadek bądź przygotowana na wizytę niezapowiedzianego gościa.

Gdy kontroler zapuka do twojego domu

Dlaczego właśnie ty jesteś sprawdzana? Możliwości są dwie. Pierwsza – zostałaś wylosowana do kontroli przez ZUS. Druga – ktoś doniósł, że korzystasz ze zwolnienia lekarskiego, choć jesteś zdrowa. „Życzliwym” może być np. pracodawca. Przypuśćmy, że szef obiecał ci urlop, ale w ostatniej chwili zmienił zdanie i nie podpisał ci wniosku urlopowego, a ty... zachorowałaś. Równie dobrze donosicielem może być  także „życzliwa” koleżanka lub kolega z pracy.

Kto może złożyć wizytę?

Na ogół jest to pracownik ZUS-u, choć może to też być pracownik twojej firmy, którego do kontroli upoważnił pracodawca (takie prawo mają tylko duże zakłady pracy, czyli zatrudniające ponad 20 osób).

Kiedy przyjdzie nieproszony gość...

Kontroler może przyjść do ciebie w każdej chwili zwolnienia lekarskiego. Jest to możliwe nawet następnego dnia po dostarczeniu przez ciebie zwolnienia do firmy. Wiedz, że kontroler nie uprzedzi cię – nie zadzwoni ani nie przyśle pisma, lecz zjawi się osobiście.

Wpuścić go do mieszkania czy nie?
Inspektor nie ma dokumentu, który pozwala mu wejść do twojego mieszkania. Oznacza to, że nie musisz go zapraszać do środka, jednak lepiej to zrobić. Jeśli nie otworzysz mu drzwi, może przyjść jeszcze raz lub zostawi ci wezwanie do stawienia się na kontroli w ZUS-ie.

Jak wygląda kontrola w domu...

Pracownik ZUS-u poprosi cię o dokument tożsamości. Musi być pewny, że kontroluje właściwą osobę. Sprawdzi, jakie leki masz przepisane, czy je wykupiłaś i czy je bierzesz. Będzie z tobą rozmawiał, pytał o dolegliwości. Upewni się też, czy twoje zwolnienie lekarskie dotarło do zakładu pracy na czas (w ciągu 7 dni od daty wystawienia). Może też cię zbadać. Na koniec spisze protokół. Jeśli uzna, że jesteś chora, możesz bez obaw dalej się leczyć.

Kiedy będziesz musiała iść do ZUS-u
Gdy kontroler nie zastanie cię w domu...

Będziesz musiała wytłumaczyć swoją nieobecność, zwłaszcza jeśli np. powinnaś leżeć w łóżku (jest to zaznaczone na zwolnieniu lekarskim). Mogłaś chorować u swojej mamy, być na zabiegu lub u lekarza itp. Łatwiej się wytłumaczyć, gdy podczas choroby możesz chodzić.Udowodnij, że chorujesz
Gdy ZUS cię wezwie, idź przygotowana. Weź  wyniki badań, recepty (lub paragony kupionych lekarstw), a nawet kartę choroby z przychodni. Jeśli orzecznik potwierdzi diagnozę twojego lekarza, nic ci nie grozi. Ale ma prawo skierować cię do specjalisty na dodatkowe badania i wyznaczyć datę ponownego spotkania.

Gdy uzna, że byłaś chora, ale możesz pracować...
Wtedy wystawi tzw. zaświadczenie korygujące. Wskaże w nim nową datę ustania niezdolności do pracy. Zapewne dzień kontroli okaże się ostatnim zwolnienia lekarskiego. Gdy chorowałaś dłużej niż 30 dni, zanim wrócisz do pracy, powinnaś mieć zgodę wydaną przez lekarza medycyny pracy. Nie jest ono potrzebne, gdy orzecznik uzna, że jesteś zdrowa.

Jeśli okaże się, że nie powinnaś być na zwolnieniu...
ZUS wstrzyma wypłatę zasiłku. W ciągu 30 dni od decyzji orzecznika masz prawo się odwołać do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych sądu rejonowego.

Skutki
Gdybyś na zwolnieniu lekarskim wypoczywała lub co gorsze pracowała, będziesz musiała zwrócić pieniądze z chorobowego. To nie wszystko. Po powrocie do pracy pracodawca może wręczyć ci zwolnienie dyscyplinarne (za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych). Jeżeli bardzo często lub długo chorujesz, pracodawca też może się z tobą rozstać.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)