POLECAMY

Dlaczego warto mieć kota? Oto 3 zaskakujące korzyści dla zdrowia!

Z badań wynika, że osoby, które hodują takiego zwierzaka, są zdrowsze!

Dlaczego warto mieć kota? Oto 3 zaskakujące korzyści dla zdrowia! fot. Fotolia

Koty wpływają na wiele aspektów naszego życia. Miedzy innymi poprawiają nasz stan emocjonalny, kondycję psychiczną, i jak wynika z najnowszych badań, działają na nasz organizm jak lekarstwo. Oto najważniejsze powody, dzięki którym uwierzysz, że posiadanie kota to wielkie szczęście. 

1. Poprawia kondycję  fizyczną i  krążenie

Badania wykazały, że dbając o formę kota, jednocześnie poprawiamy stan swojego zdrowia. Mimo że opieka nad takim zwierzakiem nie wymaga spacerów, kot stymuluje opiekunów do większej aktywności fizycznej w porównaniu do osób nie posiadających zwierząt. Co więcej: obecność kota w domu pomaga obniżyć ciśnienie krwi u właściciela i korzystnie wpływa na jakość i długość snu. Istnieją też badania, które mówią, że regularny kontakt z kotem zmniejsza ryzyko zawału. Dlatego osoby, które maja kłopoty z układem krążenie powinny mieć takiego pupila w domu.   

2. Korzystnie wpływa na odporność

Wiadomo, że u dzieci, które mają stały kontakt z kotem, zanim ukończą drugi rok życia, znacznie maleje niebezpieczeństwo, że zostaną alergikami. To nie wszystko! Z badań wynika, że  dzieci w wieku od 5 do 7 lat, wychowujące się w towarzystwie zwierząt, opuszczają zajęcia w szkole z powodu choroby  o 3 tygodnie mniej w ciągu roku w porównaniu z pozostałymi dziećmi. To nie może być przypadek!  

3. Zmniejsza poziom stresu  

Kontakt z kotem redukuje w organizmie poziom kortyzolu (hormonu stresu). Dlatego obecność kota w domu może być pomocna w ciężkich sytuacjach życiowych. Dlaczego kot aż tak nas uspokaja? Zwierzę, mrucząc emituje dźwięki o niskiej częstotliwości. Człowiek odbiera je nie tylko dzięki słuchowi, ale także przez zakończenia nerwowe. Te wibracje przesłane dalej do mózgu dają nam uczucie rozluźnienia, odprężenia i relaksacji

Warto przeczytać również:

Które z dzikich zwierząt skrywa się w tobie? [psychotest]
7 rzeczy, które zrozumieją tylko posiadacze zwierząt
10 najsłodszych zwierzaków z Instagrama

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/7 miesięcy temu
Też mam kotkę perska. Rzeczywiście zachowuje się jak arystokratka. Jest bardzo słodką i przezabawna.
/11 miesięcy temu
Dom bez kota - to głupota!
/rok temu
Technicznie rzecz biorąc, to kot wychowuje człowieka, nie człowiek hoduje kota ;)
POKAŻ KOMENTARZE (3)