Amarantus - dla kogo, właściwości, jak jeść, przepis

Amarantus fot. Adobe Stock
Amarantus to dobre źródło białka i żelaza. Warto wprowadzić go do diety w formie ziaren, płatków czy poppingu. Amarantus jest naturalnie bezglutenowy, obniża cholesterol i cukier we krwi.
Agata Bernaciak / 20.01.2020 11:50
Amarantus fot. Adobe Stock

Spis treści:

Co to jest amarantus?

Amarantus, czyli szarłat był postawą diety Majów 4 tysiące lat temu. W Europie piękne, amarantowe kwiaty były kiedyś jedynie rośliną ozdobną. Z czasem odkryto, że zawarte w nich nasiona są jadalne. Prawdziwą furorę amarantus zrobił dopiero w XX wieku. Okazało się, że pod względem wartości odżywczej bije na głowę inne, popularne zboża: pszenicę, jęczmień czy żyto.

Amarantus - dla kogo jest wskazany?

Ziarna amarantusa dostarczają witamin z grupy B, a także witamin A i E.  Amarantus jest źródłem wartościowego białka roślinnego, które może pełnić rolę zamiennika mięsa. Z tego powodu amarantus powinien znaleźć się w daniach sportowców i osób na diecie wegańskiej.

Zboże (botanicznie pseudo-zboże) to jest także dobrym źródłem żelaza (7,8 mg w 100 g). Warto łączyć je z produktami, które dostarczają witaminy C (natka pietruszki, brokuły, czarne porzeczki), by zwiększyć przyswajalność żelaza. Amarantus jest cennym uzupełnieniem jadłospisu osób z anemią.

Amarantus naturalnie nie zawiera glutenu, dlatego mogą go jeść osoby na diecie bezglutenowej z celiakią i nietolerancją glutenu.

Amarantus - właściwości zdrowotne

Dlaczego warto włączyć amarantus do diety?

Cukier pod kontrolą

Nasiona szarłatu mają niski indeks glikemiczny IG (35) i zawierają tzw. węglowodany złożone. Te zaś powoli podnoszą poziom glukozy we krwi, co pozwala utrzymać go w ryzach.

Doskonały na odchudzanie

Nasiona amarantusa sycą, ale nie tuczą. Mają nawet 2 razy więcej błonnika niż kasza jęczmienna i 10 razy więcej niż ziemniaki. Dzięki temu usprawniają trawienie i przyspieszają przemianę materii. Porcja 100 g ugotowanych ziaren amarantusa ma tylko 102 kcal.

Źródło wapnia

Jesteś uczulona na białko mleka krowiego lub po prostu nie lubisz produktów mlecznych? Wzbogać codzienny jadłospis w ziarna, płatki czy popping amarantusowy, które zawierają łatwo przyswajalny wapń.

Dla zestresowanych

Jeśli żyjesz w ciągłym napięciu i brakuje ci czasu na regularne posiłki, włącz do swojego menu amarantus ekspandowany. Taka zdrowa przekąska zawiera więcej magnezu niż kawałek czekolady, dostarcza też sporo witamin z grupy B, które wspomagają pracę układu nerwowego. 

Dla kobiet w ciąży

Prażone ziarna amarantusa są bogatym źródłem żelaza zapobiegającego anemii, przedwczesnym porodom i poronieniom. Zawierają też sporo kwasu foliowego chroniącego przed wadami rozwojowymi.

Dla seniorów

Niepozorne ziarna zawierają sporo skwalenu (olej z nasion szarłatu zawiera go 10 razy więcej niż oliwa). Substancja ta ma właściwości przeciwutleniające i może „wymiatać” z organizmu szkodliwe wolne rodniki opóźniając starzenie się organizmu.

Mocne serce

Amarantusowa „owsianka” to doskonałe śniadanie dla osób, które mają kłopoty z sercem. Takie danie to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych. Pomagają obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, zapobiegają powstawaniu zakrzepów, usprawniają przepływ krwi przez tętnice wieńcowe.

Amarantus przepisy
fot. Adobe Stock

Jak jeść amarantus?

Amarantus możesz wprowadzić do diety w formie:

  • płatków amarantusowych,
  • poppingu z amarantusa,
  • ziaren amarantusa.

Jak gotować suche ziarna? Szklankę ziaren zalej 2 szklankami wody, lekko posól i gotuj przez około 20 minut. Płatki amarantusowe gotuje się na wodzie, mleku lub napoju roślinnym przez około 3 minuty. Popping z amarantusa (amarantus ekspandowany) to produkt gotowy, który możesz dodawać do jogurtu, owsianki, a nawet zupy.

Wypróbuj nasz przepis na śniadanie z amarantusem.

Amarantus z jabłkiem i migdałami

Składniki:

  • szklanka ugotowanych ziaren amarantusa,
  • 1 duże jabłko,
  • garść migdałów w całości,
  • pokruszone migdały,
  • łyżeczka miodu,
  • cynamon.

Sposób przygotowania:

  1. Amarantus wymieszaj z cynamonem i miodem.
  2. Jabłko obierz.
  3. Połowę jabłka zetrzyj na tarce.
  4. Drugą połowę pokrój w łódeczki.
  5. Do amarantusa dodaj starte jabłko.
  6. Na wierzchu ułóż migdały w całości, jabłko.
  7. Posyp pokruszonymi migdałami.

na podstawie tekstu autorstwa Agnieszki Leciejewskiej/Vita

Dowiedz się więcej o innych superfoods:
Komosa ryżowa - komosa ryżowa przepis, cena, jak gotować
Czy modne superfoods są zdrowe? Czy warto jeść olej kokosowy i ksylitol?
Poznaj polskie superfoods, czyli nasze najzdrowsze produkty!

Redakcja poleca

REKLAMA