Właściwości rabarbaru to nie tylko charakterystyczny kwaśny smak. Co dla zdrowia może zrobić rabarbar?

Rabarbar właściwości fot. Adobe Stock, anna_shepulova
Właściwości rabarbaru na pierwszy rzut oka są dla zdrowia bardzo korzystne. Rabarbarowi przypisuje się działanie wspierające układ pokarmowy, wzmacnianie odporności, zmniejszanie ryzyka zachorowania na raka, czy Alzheimera. Fakty jednak są takie, że tylko w dwóch schorzeniach można obecnie mówić o tym, że rabarbar wykazał korzystne działanie. Reszta to na razie domysły.
Ewa Cwil / 19.05.2023 11:40
Rabarbar właściwości fot. Adobe Stock, anna_shepulova

Właściwości rabarbaru sprawiają, że kojarzy się głównie z ciastami i kompotami, które zyskują dzięki niemu fantastyczny kwaskowy smak. Kucharze twierdzą, że najlepsze są warzywa z cienkimi łodygami o intensywnym czerwonym zabarwieniu – są bardziej słodkie i mają lekko malinowy posmak. Grube zielone łodygi są kwaśniejsze. Rabarbar to warzywo, które jest świetnym dodatkiem do dżemów, zup, konfitur, oraz farszów naleśnikowych. Przypisuje mu się szereg prozdrowotnych działań. Czy słusznie?

Spis treści:

  1. Właściwości rabarbaru
  2. Czy rabarbar jest zdrowy?
  3. Rabarbar: właściwości lecznicze
  4. Sok z rabarbaru – właściwości
  5. Właściwości syropu z rabarbaru
  6. Nalewka z rabarbaru – właściwości

Właściwości rabarbaru

Rabarbar jest niskokaloryczny i jednocześnie jest dość ubogi w najważniejsze składniki odżywcze. To, co go wyróżnia na tle innych pokarmów to wysoka zawartość witaminy K – 100 g rabarbaru zaspokaja 26-37% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Rabarbar zawiera też sporo błonnika – pod tym względem jest podobny do jabłek, pomarańczy czy selera.



W 100 g rabarbaru znajduje się:
  • kalorie: 116
  • węglowodany: 31,2 grama
  • błonnik: 2 gramy
  • białko: 0,4 grama
  • wit. K1: 26% dziennego zapotrzebowania
  • wapń: 15% dziennego zapotrzebowania
  • witamina C: 6% dziennego zapotrzebowania
  • potas: 3% dziennego zapotrzebowania
  • kwas foliowy: 1% dziennego zapotrzebowania.

Ale uwaga! Wapń zwarty w rabarbarze jest w postaci trudno przyswajalnej przez organizm, dlatego roślina ta nie jest jego dobrym źródłem.

Rabarbar jest najbardziej kwaśnym warzywem. Jego kwasowość wynika głównie z wysokiego poziomu kwasu jabłkowego i szczawiowego. Co ciekawe, rosnący w ciemności rabarbar sprawia jest mniej kwaśny i bardziej delikatny.

Jakie właściwości ma rabarbar?

fot. Jakie właściwości ma rabarbar?/ Adobe Stock, Diana Taliun

Jakie właściwości ma rabarbar?

Poniżej najczęściej przywoływane właściwości rabarbaru:

  • Odmładzanie. Owocowe musy z dodatkiem rabarbaru to doskonałe śniadanie dla pań w każdym wieku. Zawarte w nich substancje, zwłaszcza kwasy cytrynowy i jabłkowy, które decydują o smaku warzywa, mają działanie odkażające i odmładzające. Mogą one łagodzić objawy trądziku, a także wzmacniają skórę, włosy i paznokcie. Chronią organizm przed działaniem szkodliwych wolnych rodników.
  • Lepsze trawienie. Trzy łodygi rzewienia obrane ze skórki i zmiksowane z filiżanką soku jabłkowego, ćwiartką cytryny i łyżeczką miodu to dobry sposób na problemy trawienne. Gęsty cierpki napój wypijany raz dziennie, najlepiej na czczo, działa rozwalniająco. Dzięki temu może skutecznie zapobiegać zaparciom.
  • Działanie antynowotworowe. Jak pokazują badania, łodygi pieczone co najmniej 20 minut zawierają dużo rapontygeniny. Substancji tej przypisywane jest działanie przeciwutleniające, a także hamujące rozwój komórek nowotworowych i obniżające ryzyko zachorowania na raka piersi i prostaty.
  • Wzmacnianie organizmu. Rabarbar zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym oraz kwas foliowy i witaminę C.
  • Redukcję skutków stresu. Jedna czy dwie surowe rabarbarowe łodygi zmiksowane z sokiem pomarańczowym i bananem to świetny koktajl dla osób żyjących w ciągłym pośpiechu i stresie. Kwaskowate warzywo ma sporo witamin z grupy B, które między innymi wspomagają pracę układu nerwowego. Działają uspokajająco i pomagają łagodzić objawy stresu.
  • Oczyszczanie organizmu. Kompot rabarbarowy wypijany raz na kilka dni to nie tylko doskonałe orzeźwienie w czasie upałów, ale dla niektórych to także ważny element letniego detoksu. Kwaskowaty napój dostarcza substancji wspomagających oczyszczanie organizmu z toksyn.

Czy rabarbar jest zdrowy?

Rabarbar zwykle jest dobrze tolerowany, choć u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane, zwłaszcza w przypadku nadmiernego spożycia. Obejmują one:

  • ból brzucha,
  • biegunkę,
  • nudności,
  • wymioty,
  • skurcze.

Niekorzystne dla zdrowia są liście rabarbaru. Zawierają kwas szczawiowy, który w zbyt dużej dawce może powodować ból brzucha, biegunkę, wymioty, drgawki, a nawet śmierć. Dlatego się ich nie jada.

Rabarbaru, zwłaszcza surowego nie należy jadać codziennie. Zawiera sporo szczawianów, które wiążą wapń i usuwają go z organizmu. Nadmiar szczawianów może także utrudniać przyswajanie żelaza, magnezu i miedzi. Dlatego powinny unikać go osoby cierpiące na osteoporozę, niedokrwistość, reumatyzm, choroby nerek i przewodu pokarmowego. Ostrożnie powinny do niego podchodzić także kobiety w ciąży i karmiące oraz młodzi chłopcy i mężczyźni z niskim poziomem testosteronu. Zawarta w łodygach rapontycyna ma działanie podobne do estrogenów.

Rabarbar: właściwości lecznicze

Ludzie używają rabarbaru jako naturalne remedium na biegunkę, bóle brzucha, niestrawność, objawy menopauzy, skurcze menstruacyjne, otyłość, dysfunkcje trzustki i wiele innych schorzeń. Niestety nie ma wiarygodnych dowodów naukowych na poparcie większości z tych zastosowań.

Dowody naukowe pozwalają jednak stwierdzić, że nie da się wykluczyć, iż właściwości rabarbaru mogą przynosić ulgę w kilku z wyżej wymienionych dolegliwości. Należą do nich:

  • objawy menopauzy – wyciąg z korzenia rabarbaru przyjmowany doustnie w okresie menopauzy wykazuje działanie ograniczające uderzenia gorąca, poprawiające nastrój, zmniejszające uczucie zmęczenia,
  • zapalenie (obrzęk) trzustki – jedzenie rabarbaru może zmniejszać u chorych dolegliwości bólowe i skracać czas leczenia szpitalnego.

Nieliczne badania naukowe wykazały, że rabarbar może mieć też właściwości obniżające poziom cholesterolu. Wykazały też, że roślina ta jest bardzo bogata w przeciwutleniacze. Właściwości lecznicze rabarbaru być może są obszerniejsze, ale obecnie nie ma na to wystarczających dowodów naukowych.

Przeciwwskazania do stosowania rabarbaru

Spożywanie rabarbaru czy wyciągów z tej rośliny nie jest wskazane u osób, które cierpią na:

  • niedrożność jelit,
  • zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • niewyjaśniony ból brzucha,
  • stany zapalne, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, zapalenie okrężnicy,
  • zespół jelita drażliwego (IBS),
  • choroby nerek,
  • choroby wątroby.

Nie należy też stosować rabarbaru w połączeniu z lekami zawierającymi: digoxin, warfarynę, cyklosporyny, a także z kortykosteroidami, lekami mogącymi uszkadzać nerki lub wątrobę, przeczyszczającymi, diuretycznymi. 

Sok z rabarbaru: właściwości

fot. Sok z rabarbaru: właściwości/ Adobe Stock, iuliia_n

Sok z rabarbaru – właściwości

Zdrowotne właściwości soku z rabarbaru są takie same, jak opisywaliśmy wyżej. Należy jednak pamiętać, że surowy sok jest bardzo kwaśny, dlatego warto przygotować go tak jak kompot, czyli gotując rabarbar w wodzie, a potem studząc kompot. Poddany wysokiej temperaturze rabarbar zyskuje nieco słodszy, łagodniejszy smak.

Ponieważ nie prowadzono na ten temat badań, trudno powiedzieć, czy surowy sok jest zdrowszy od kompotu z rabarbaru. Podobnie jest z właściwościami surowego i gotowanego rabarbaru.

Należy też z ostrożnością podchodzić do wypisywanych lekką ręką właściwości soku z rabarbaru pojawiających się przy przepisach, gdyż wpływ tego warzywa na organizm nie został dostatecznie przebadany. Dlatego stwierdzenia, że sok z rabarbaru chroni przed Alzheimerem, wzmacnia kości, poprawia wzrok i spowalnia starzenie się organizmu, są na razie domysłami.

Właściwości syropu z rabarbaru

Syrop z rabarbaru przygotowuje się z użyciem dużej ilości cukru, np. 600 g cukru na 1 kg rabarbaru. To sprawia, że syrop jest bardzo słodki i bardzo kaloryczny. Nie jest też bardzo kwaśny, gdyż zwykle jednym z etapów przygotowania syropu jest gotowanie, które zmniejsza nasilenie kwaśnego smaku. Stosuje się go jako dodatek np. do napojów.

Właściwości syropu z rabarbaru, tak jak i innych przetworów z rabarbaru, są takie same, jak pozostałych przetworów z tego warzywa. Jednak ze względu na dużą zawartość cukru prostego w syropie należy pamiętać o tym, że może dość gwałtownie podnosić poziom cukru we krwi. Do wszystkich prozdrowotnych właściwości syropu z rabarbaru należy jednak podchodzić z dystansem, gdyż nie mamy wystarczających dowodów, które by je potwierdzały.

Nalewka z rabarbaru – właściwości

Poniżej właściwości przypisywane nalewce z korzenia rabarbaru:

  • pobudza kubki smakowe, przygotowując je do odczuwania smaku nadchodzącego pokarmu,
  • stymuluje wydzielanie soków żołądkowych,
  • stymuluje wydzielanie enzymów wątrobowych,
  • reguluje wchłanianie tłuszczów.

Korzeń rabarbaru podobno wykazuje delikatne działanie przeczyszczające poprzez stymulację wydzielania żółci do jelit. Pobudza również przewód żółciowy do wydalania toksycznych odpadów.

Żadne z tych działań nie zostało jednak przebadane naukowo, dlatego do tych doniesień należy podchodzić z dystansem. Nalewka z rabarbaru na spirytusie zawiera alkohol. Obecnie uważa się, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, i o tym należy pamiętać rozważając sięgnięcie po spirytusowy wyciąg z rabarbaru.

Artykuł pierwotnie opublikowano 29.05.2023 na podstawie artykułu z magazynu „Vita”.
Źródło:
1. Rhubarb - Uses, Side Effects, and More/ webmd.com
2. Is Rhubarb Good for You? All You Need to Know

Czytaj także:
Czy rabarbar się obiera?
Dżem lub konfitura z rabarbaru – jak zrobić?
Jak przygotować fit ciasto z rabarbarem

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
Do -30% na wybrane nowości
Do -30% na wybrane nowości
Rabat do -30% na wybrane nowoś... więcej»
Zobacz
+
Do -30% na wybrane nowości
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrane nowości z kolekcji Wiosna/Lato 2024 i wiele więcej! Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na gomez.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Produkt widoczny na zdjęciu nie jest objęty rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
do -30%
do -30%
Rabat do -30% na wybrane produ... więcej»
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
+
do -30%
Online

Rabat do -30% na wybrane produkty przy zakupie min 2 sztuk. Szczegóły i oferta dostępne na www.answear.com.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
-20% dodatkowego rabatu na kol... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Online
Stacjonarnie

-20% dodatkowego rabatu na kolekcję SS2024. Oferta dostępna w sklepie stacjonarnym i na www.l37.eu. Rabat dotyczy również przecenionych pozycji. Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
REKLAMA