Co wybierać, a czego unikać na diecie?

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Sprawdź, jakich produktów powinnaś unikać będąc na diecie oraz co musisz o nich wiedzieć!

kobieta z ciastem, czego unikać na diecie
fot. Fotolia

Dietetycy zachęcają, by codziennie jeść razowe pieczywo, surowe warzywa i owoce, ryby, chude mięso i maślankę. To samo zdrowie. Mają mnóstwo substancji, które wzmacniają organizm, wspomagają odchudzanie i pomagają zwalczać szkodliwe wolne rodniki, zapobiegając chorobom serca i nowotworom. Ale uwaga!

Wiele produktów powszechnie uznawanych za zdrowe ma też swoje „drugie dno”. W niektórych przypadkach mogą wywoływać lub nasilać dolegliwości. Tutaj znajdziesz przykłady produktów, które czasami niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Ale ponieważ każdemu z nas szkodzi co innego, zrób własną listę żywności, którą źle tolerujesz i staraj się jej unikać, układając codzienne menu.

1. Czego unikać na diecie - Zielony groszek

Plusy: To dobre źródło białka i węglowodanów niezbędnych do pracy mięśni. Groszek powinny więc jeść osoby aktywne.
Minusy: Zawiera sporo puryn, z których powstaje kwas moczowy. To zaś sprzyja atakom dny moczanowej.

 2. Czego unikać na diecie - Pomidory  

Plusy: Dostarczają sporo potasu, który reguluje ilość wody w organizmie i obniża ciśnienie krwi. Po pomidory powinni więc sięgać nadciśnieniowcy.
Minusy: Mają solaninę, która może nasilać dolegliwości przy reumatoidalnym zapaleniu stawów.

3. Czego unikać na diecie - Rzodkiewka

Plusy: Syci, a nie tuczy. Ma zaledwie kilka kalorii, sporo potasu oraz błonnika. Jest więc dobrą przekąską dla dbających o linię.
Minusy: Długo zalega w żołądku, może wywoływać wzdęcia. Pogarsza samopoczucie osób cierpiących na zgagę, kamicę żółciową i zapalenie trzustki.

4. Czego unikać na diecie - Ryby

Plusy: Są najlepszym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Te zaś m.in. usprawniają pracę mózgu. Ryby warto więc włączyć do diety uczniów.
Minusy: Po zjedzeniu ryb, zwłaszcza tych wędzonych, w organizmie powstaje bardzo dużo kwasu moczowego, co może nasilać dolegliwości przy dnie moczanowej.

5. Czego unikać na diecie - Herbata

Plusy: Jest bogatym źródłem fluoru i działa bakteriobójczo. Może zapobiegać powstawaniu płytki nazębnej i chronić przed próchnicą.
Minusy: Zawiera polifenole – substancje utrudniające przyswajanie żelaza pochodzącego z roślin. Powinny jej więc unikać osoby cierpiące na niedokrwistość.

Oceń 2,55 / 11 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator BMI
Waga Wzrost
Oblicz