Reanimacja skóry po lecie

Po długim okresie przebywania na słońcu skóra wymaga szczególnej uwagi. Tajniki skutecznej akcji reanimacyjnej zdradza dr n. med. Monika Serafin, specjalista dermatolog.


1. Przede wszystkim nawilżaj i natłuszczaj
Nie tylko po wakacjach, ale także bezpośrednio po opalaniu się. Słońce znacznie zmniejsza zawartość wody w skórze, co może powodować uczucie jej napięcia i ściągnięcia. Jeśli masz bardzo suchą cerę, stosuj kremy, które zawierają tzw. emolienty, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe, cholesterol lub trójglicerydy. Te składniki dbają o to, by skóra nie traciła naturalnej wilgotności, i przywracają zachwianą przez słońce równowagę lipidową. Skóra tłusta i mieszana też będzie wdzięczna za kosmetyki nawilżające.


2. Regeneruj
Tego potrzebuje każda skóra. Ważne, aby preparat, którego używasz, był dostosowany do potrzeb twojej cery. Należy odbudowywać kolagen i głębsze warstwy skóry. Ich uszkodzenie, choć od razu nie jest widoczne, przyspiesza starzenie się skóry i pogłębia zmarszczki. Wybieraj kremy przeciwstarzeniowe, bogate w witaminę C.


3. Złuszczaj
Częste przebywanie na słońcu powoduje pogrubienie warstwy rogowej skóry. W konsekwencji staje się ona matowa, szara i wygląda na zmęczoną. Aby tego uniknąć, stosuj kosmetyki z kwasami owocowymi, glikolowym lub salicylowym, które przyspieszają złuszczanie warstwy rogowej naskórka.


4. Rozjaśniaj
Słońce w zbyt dużej dawce, bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry, działa także w jej głębszych warstwach. Choć pozornie nie zauważamy negatywnych skutków jego działania, to w późniejszym czasie możemy zaobserwować barwnikowe zmiany skórne, np. piegi czy plamy soczewicowate. Aby uchronić się przed nimi lub – jeśli nie są zbyt nasilone – zniwelować je, stosuj kremy, które zawierają substancje hamujące powstawanie barwnika w skórze: witaminę C, kwas kojowy, mlekowy lub tioglikolowy. Tego typu kurację stosuj jako uzupełnienie kremów nawilżających i regenerujących bądź jako pielęgnację na noc.


Ekstrarada:
Tłusta cera wymaga zabiegów złuszczających, takich jak mikrodermabrazja, peeling pirogronowy lub glikolowy. Cera sucha – zabiegów nawilżających i łagodnych peelingów (kawitacja lub kwas migdałowy).

Jak zrobić krem pod oczy – DIY
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
daminka/7 lat temu
Ja wierzę, że to jest najważniejsza sprawa. dobre kremy, dobra dieta, dobre suplementy diety. ja używam kremów cliniqua, biorę onozis i jem dużo owoców. Od czasu do czasu jakieś odżywiające maseczki. ze swojej cery jestem bardzo zadowolona, uważam, że to mój największy skarb :)