Makijaż dla wrażliwych oczu

Makijaż dla wrażliwych oczu - jak go wykonać?
Pociągasz rzęsy tuszem i zalewa Cię strumień łez? Nakładasz cienie i odczuwasz momentalne pieczenie? Nie musisz rezygnować z makijażu! Wystarczy zadbać o kapryśne oczy i pamiętać o kilku prostych zasadach.
/ 21.10.2010 15:34
Makijaż dla wrażliwych oczu - jak go wykonać?

Co uczula i dlaczego?

Nie oszukujmy się – kosmetyki kolorowe to sama chemia. Uczulić lub podrażnić może więc niemal wszystko.
Najczęściej uczulają podkłady i pudry, często ze względu na intensywny zapach. Drugie miejsce zajmują tusze do rzęs i eyelinery, ponieważ w ich składzie jest wysoka zawartość konserwantów i silikonu (szczególnie w tuszach wydłużających).

Czytaj także: Bezpieczny makijaż w ciąży

Mam alergię - nie powinnam się malować?

Bycie alergiczką nie oznacza, że musisz rezygnować z kosmetyków kolorowych. Musisz jednak staranniej je wybierać. Uważaj na tanie kosmetyki, gdyż właśnie one mają najwięcej substancji drażniących. Wybieraj te z „wyższej półki” lub apteczne, ewentualnie te oznaczone przez producenta jako hipoalergiczne lub dla osób o wrażliwej skórze. Zawierają one lepiej oczyszczone pigmenty, a w ich składzie jest mniej alergennych substancji syntetycznych. Kosmetyki hipoalergiczne są najczęściej bezzapachowe.

Polecamy: Uczulenie na kosmetyki

Kilka wskazówek

  • Jeśli jesteś osobą ze skłonnościami do alergii, wybieraj kosmetyki hipoalergiczne lub tzw. produkty BIO, które zawierają tylko czyste i rzadkie ekstrakty stworzone z naturalnych surowców wysokiej jakości. Kosmetyki BIO muszą mieć w swoim składzie minimum 95% naturalnych wyciągów z roślin.
  • Unikaj kosmetyków o intensywnych kolorach – powstają one ze zmieszania kilku barwników. Używając takiego kosmetyku zwiększasz prawdopodobieństwo, że uczuli cię któryś ze składników.
  • Zrezygnuj z tuszu wodoodpornego i eyelinera – produkty te w swym składzie mają całą gamę konserwantów i środków utrwalających.
  • Zanim zakupisz nowy kosmetyk przetestuj go. W drogerii możesz poprosić o darmową próbkę lub wypróbować kosmetyk z dostępnego testeru. UWAGA! Nie testuj produktów na rękach. Skóra jest tam grubsza, przez co mniej przepuszczalna dla alergenów. To, że nie wystąpi reakcja alergiczna na dłoni, wcale nie oznacza więc, że nie pojawi się po zastosowaniu kosmetyku na twarzy.
  • Jeśli dotychczasowe kosmetyki przez ciebie stosowane nie wywoływały alergii - nie zmieniaj ich na siłę.

Redakcja poleca

REKLAMA