Choroby przez kosmetyki - co można złapać przez nieprawidłowe używanie kosmetyków

Szminki fot. Fotolia
Najlepiej od dzisiaj zmień złe nawyki.
Małgorzata Machnicka / 27.01.2017 05:10
Szminki fot. Fotolia

Nawet jeśli używasz świetnej jakości kosmetyków, z oszałamiającymi składami i z najwyższej półki, wcale nie jest powiedziane, że to ustrzeże cię przed nieprzyjemnościami związanymi z licznymi alergiami czy infekcjami, których możesz nabawić się podczas codziennego makijażu czy pielęgnacji.

Najważniejsza jest staranna i sumienna dbałość o higienę akcesoriów do makijażu (pędzli, gąbeczek, aplikatorów), dokładny demakijaż i to, o czym najczęściej zapominamy - nie wymienianie się kosmetykami z nawet najbliższą przyjaciółką. Pod żadnym pozorem. Ani tymi do pielęgnacji (niech koleżanka nie wkłada palców do twojego kremu), ani do makijażu (nie wymieniajcie się szminkami, tuszami, cieniami do powiek).

Jak prawidłowo oczyszczać skórę twarzy?

Choroby, którymi możesz zarazić się przez kosmetyki:

  • bakteryjne zapalenie spojówek - pożyczasz tusz od przyjaciółki? Ciemna i wilgotna tubka z maskarą to idealne miejsce do rozwoju bakterii. Wystarczy jedno pociągnięcie tuszem, aby zarazić się zapaleniem spojówek.
  • zakażenie gronkowcami - nie myjesz regularnie pędzli? Masz ulubioną szminkę, którą długo się malujesz, a potem odkładasz do szafki na kilka miesięcy i znów do niej wracasz? A może przy zakupie pomadki korzystasz z testerów? Wszystko robisz źle. Kosmetyki do makijażu to idealne środowisko do namnażania się całych kolonii bakterii i wirusów.
  • opryszczka - w tym wypadku również chodzi o wymienianie się szminkami - nawet, jeśli przyjaciółka nie ma aktywnej opryszczki, na jej szmince czy błyszczyku mogą być obecne wirusy wywołujące zakażenie. Ale to nie koniec. Czy zamiast pomadki ochronnej w sztyfcie, zdarza ci się używać balsamu do ust w pudełeczku? Wkładasz do środka opakowania palec, rozprowadzasz produkt na ustach, a potem łapiesz za uchwyt w autobusie. Po godzinie nakładasz balsam ponownie, nie myjąc rąk...
  • alergie - najczęściej to skutek nieodpowiedniego dbania o pędzle do makijażu, używania przeterminowanych kosmetyków lub po prostu złe dobranie ich do naszych potrzeb. Wysypka, zaczerwienienie i swędzenie to tylko niektóre objawy alergii skórnych.
  • trądzik - powinnyśmy przestrzegać dat ważności kosmetyków. Podkłady, kremy, korektory i pudry po terminie mogą blokować pory skóry, co sprzyja powstawaniu wągrów i zmian trądzikowych. Największym grzechem kobiet, które skarżą się na liczne niedoskonałości, jest niedokładnie oczyszczanie skóry. Zacznij traktować demakijaż jako najważniejszy punkt w codziennej pielęgnacji.

Redakcja poleca

REKLAMA