Sucha i mało elastyczna skóra - jak ją ratować?

Cechami namacalnymi i subiektywnymi skóry suchej jest szorstkość, zmniejszenie elastyczności, kruchość, uczucie ściągania, pieczenia, mrowienia, niekiedy swędzenia/ www.sxc.hu
Sucha i mało elastyczna skóra to problem, który często powraca. Dlaczego skóra traci nawilżenie i jędrność? Jak pielęgnować suchą i mało elastyczną skórę?
/ 27.06.2011 15:50
Cechami namacalnymi i subiektywnymi skóry suchej jest szorstkość, zmniejszenie elastyczności, kruchość, uczucie ściągania, pieczenia, mrowienia, niekiedy swędzenia/ www.sxc.hu

Problem suchej skóry dotyczy niezwykle dużej grupy osób. Często pojawia się w pewnym wieku i ma różny przebieg – zaostrzeń i okresów poprawy – pozostaje już na stałe dominującą cechą. Skóra sucha jest na ogół dość jasna i cienka, zazwyczaj zaczerwieniona na skutek prześwitywania naczyń krwionośnych, prawie zawsze matowa z zamkniętymi i niewidocznymi porami. Jest pozbawiona połysku, a na jej powierzchni widać delikatne łuszczenie się i drobne
pęknięcia. Cechami namacalnymi i subiektywnymi skóry suchej jest szorstkość, zmniejszenie elastyczności, kruchość, uczucie ściągania, pieczenia, mrowienia, niekiedy swędzenia. Skórze suchej brakuje miękkości i dość szybko powstają na niej zmarszczki. Z wiekiem tworzą one na twarzy sieć drobnych linii. 

Zobacz także: Sucha skóra - jak sobie z nią radzić?

U osób ze skórą normalną pierwsze objawy trwałego wysuszenia pojawiają się najczęściej około trzydziestego, a nawet dwudziestego roku życia. Nic więc dziwnego, że znaczna część kosmetyków pielęgnacyjnych produkowana jest właśnie z myślą o skórze suchej, a problem utrzymania właściwej ilości wody w naskórku jest jednym z głównych przedmiotów prac badawczych w laboratoriach kosmetycznych.

Jak ratować suchą skórę?

Osoby mające skórę suchą zazwyczaj nie wymagają leczenia farmakologicznego (wyjątek stanowią ewidentne objawy stanu zapalnego). Natomiast bardzo ważna sprawą jest właściwa pielęgnacja, która ma istotne znaczenie nie tylko do utrzymania skóry we właściwej kondycji, ale także ma za zadanie zapobiec przejściu skóry suchej we wrażliwą. Kosmetyki stosowane do mycia i nawilżania skóry muszą być szczególnie łagodne, nie mogą wywoływać podrażnień i uszkadzać płaszcza wodno-lipidowego skóry.

Skóra sucha dużo częściej reaguje zwiększoną wrażliwością na substancje zapachowe lub barwniki obecne w preparatach kosmetycznych. Dlatego też nie powinny one zawierać barwników i kompozycji zapachowych. Wskazane jest stosowanie kosmetyków pozostawiających na skórze lekką barierę okluzyjną z lipidami i cząsteczkami hydroskopijnymi (wiążącymi wodę), a także zawierające składniki stymulujące odbudowę struktury i funkcji barierowej skóry.

Jakie składniki powinny zawierać preparaty nawilżające?

Bardzo dobrym rozwiązaniem do pielęgnacji skóry suchej są preparaty zawierające zarówno substancje o właściwościach zapobiegających utracie wody (ceramidy, kwasy tłuszczowe, cholesterol, trójglicerydy i sterole), jak i składniki wiążące wodę (gliceryna, sorbitol, węglowodany, mleczan sodu). Istotne jest także dostarczanie skórze z zewnątrz składników NMF.

Naturalny czynnik nawilżający, o silnych własnościach higroskopijnych, powstaje w wyniku zmian w komórkach prowadzących do powstania warstwy rogowej. Synteza i wydzielanie NMF są zatem zależne od prawidłowego przebiegu procesu rogowacenia naskórka. Zaburzenia tego procesu powodują nie tylko utratę NMF, ale także nadmierne parowanie wody (TEWL), co w konsekwencji prowadzi do wysuszenia skóry. Inne składniki o podobnym działaniu to naturalne substancje roślinne natłuszczające skórę, jak masło shea (Butyrospermum Parkii) lub niektóre oleje, na przykład awokado, babassu, sojowy, rzepakowy (Canola), wosk pszczeli, wosk z oliwek. Stosowanie preparatów, które przywracają równowagę hydro-lipidową naskórka, a także unikanie czynników wysuszających skórę wpływa korzystnie nie tylko na jej ogólny wygląd, ale także niweluje przykre objawy łuszczenia się naskórka i uczucia swędzenia lub ściągnięcia skóry. Pomocne mogą okazać się EMOLIENTY – wykazują one działanie nawilżająco-natłuszczające: pomagają zatrzymać naturalną wodę we wnętrzu skóry poprzez wiązanie jej z lipidami skóry oraz poprzez odbudowę tych lipidów.

Dr Renata Dębowska

Redakcja poleca

REKLAMA