Ściągnięta skóra po myciu - co oznacza

dove fot. materiały prasowe
To nieprzyjemne uczucie po prysznicu niekoniecznie oznacza, że masz wrażliwą skórę. Przyczyna może leżeć gdzie indziej...
/ 22.10.2013 16:49
dove fot. materiały prasowe
Masz czasem uczucie jakby ściągniętej skóry od razu po tym, jak weźmiesz prysznic? Nie jesteś sama - ponad 1/3 osób, które wzięły udział w naszym badaniu*, też to odczuwa! Wydaje Ci się, że to normalne, bo na pewno masz wrażliwą skórę albo jest to efekt twardej wody? No cóż, tak naprawdę winowajcą może się okazać... źle dobrany kosmetyk myjący.

Naskórek stanowi zewnętrzną barierę ochronną naszej skóry. Aby był gładki i jędrny, powinien być dobrze nawilżony, a zawartość wody w tym obszarze powinna wynosić 15%. Utrata wody z naskórka i zmniejszenie jej zawartości poniżej 10% prowadzi do powstania suchości. Mogą przyczynić się do tego niektóre żele pod prysznic i mydła, gdyż często zawierają one składniki myjące, które w agresywny sposób naruszają płaszcz wodno-lipidowy.

Składnikami myjącymi są związki nazywane surfaktantami. Charakteryzują się zdolnością do obniżania napięcia powierzchniowego wody. Dzięki budowie dwubiegunowej - hydrofilowej z dużym powinowactwem do wody z jednej strony i hydrofobowej o niskim powinowactwie z drugiej, po dodaniu do wody tworzą kuliste twory - micele. Mają one zdolności rozpuszczania zanieczyszczeń i usuwania ich z powierzchni skóry. Surfaktanty oprócz eliminacji zabrudzeń powodują także emulgowania naturalnych lipidów naskórka co niekorzystnie osłabia płaszcz lipidowy .

- wyjaśnia dr Monika Serafin – dermatolog, ekspert marki Dove

A zatem takie produkty myjące wraz z oczyszczeniem z zabrudzeń, usuwają ochronne sebum i mogą doprowadzić do uszkodzenia warstwy wodnolipidowej, która jest najistotniejszym elementem chroniącym skórę przed przesuszeniem. Płaszcz wodnolipidowy składa się z wody wydzielanej przez gruczoły potowe, z tłuszczów wydzielanych przez gruczoły łojowe oraz z lipidów produkowanych przez komórki naskórka. Jego główne komponenty to woda, ceramidy, trójglicerydy, kwasy tłuszczowe (palmitynowy, stearynowy, oleinowy), NNKT – nienasycone kwasy tłuszczowe (kwas linolowy), cholesterol, woski, ergosterol i skwalen. Zachowanie równowagi między tymi komponentami jest niezbędne do utrzymania szczelności między komórkami oraz do stworzenia ochronnej bariery na powierzchni, co zapobiega utracie wody przez parowanie. Jeśli jednak ta struktura ulegnie uszkodzeniu, to skóra stanie się przesuszona, a Ty będziesz odczuwać dyskomfort. Jak temu zapobiec?

Wystarczy, że sięgniesz po sprawdzone kosmetyki myjące, które działają łagodnie. Takie właśnie są żele pod prysznic Dove. Wykorzystano w nich przełomową technologię NutriumMoisture, która gwarantuje skuteczne, ale i delikatne oczyszczanie. Formuła zawiera syntetyczny detergent – syndet, który charakteryzuje się łagodniejszym oddziaływaniem na lipidy naskórka. W mniejszym stopniu powoduje wypłukiwanie lipidów.

To nie wszystko – składniki NutriumMoisture™ uzupełniają barierę wodnolipidową naskórka - chodzi tu o naturalnie wstępujące w skórze kwasy tłuszczowe (stearynowy, laurynowy) oraz glicerynę, która ma zdolność wiązania wody w naskórku. Na podstawie badań ustalono, że substancje te w technologii NutriumMoisture™ mogą wnikać w głąb naskórka i aktywnie wbudowywać się w jego struktury. Dzieje się to w czasie stosunkowo krótkiego kontaktu żelu ze skórą w trakcie mycia. Pomimo spłukiwania preparatu, substancje aktywne (gliceryna, kwasy tłuszczowe) penetrują do wnętrza naskórka odbudowując go, odżywiając i zapobiegając przesuszeniu.

*Anonimowa ankieta przeprowadzona przez Edipresse Polska S.A w serwisach polki.pl i we-dwoje.pl w okresie od 16.09 do 06.10.2013 na grupie 2710 wybranych osób.

Dowiedz się więcej na idoveyou.pl