Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Też borykasz się z tym problemem? Pora temu zaradzić.

Jakie są przyczyny wypadania włosów? fot. FREE

Skłonność do gubienia włosów wynika przede wszystkim z warunków genetycznych, diety oraz sposobu życia i pielęgnacji. Nasze działania tylko w niewielkim stopniu wpływają na proces łysienia. Przyczynami wypadania włosów są najczęściej:

 • błędy w odżywianiu,
 • zbyt mała ilość dostarczanych witamin dla organizmu,
 • stres
 • lub narażenie włosów na działania mechaniczne takie jak zbyt energiczne czesanie włosów,
 • jak również poddawanie włosów drastycznym zabiegom chemicznym.

W większości przypadków w przeciągu roku dochodzi do samoistnego odrostu włosów. Odrastające włosy mogą być cieńsze od poprzednich, a w niektórych przypadkach mogą również być częściowo pozbawione barwnika.

Kiedy wypadanie włosów zaczyna być problemem?

Włosy są nie tylko naszą ozdobą, ale również świadectwem zdrowia. Często się zdarza, że na długo przed wystąpieniem objawów schorzenia zły wygląd naszych włosów sugeruje, że może dziać się coś niepokojącego w naszym organizmie. Jest to wynikiem gromadzenia w swojej strukturze wielu substancji nieorganicznych i organicznych, także tych szkodliwych dla naszego organizmu, których poziom wpływa na wygląd i kondycję naszych włosów.     

Normalne gubienie włosów, a nadmierne wypadanie

Dziennie tracimy od 50 do 100 włosów. Przy utracie powyżej 100 włosów można mówić o nadmiernym wypadaniu włosów. Objawami wskazującymi na początek wypadania naszych włosów może być wzmożone tworzenie się łupieżu oraz tłusta i swędząca skóra głowy. Czasami włosy nie wypadają jednocześnie na całej głowie lecz tworzą małe, okrągłe miejsca pozbawione włosów. W przypadku zatrucia lub reakcji alergicznej włosy wypadają nagle i zazwyczaj w dużych ilościach.

Inne przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów również nasilają niektóre zaburzenia hormonalne dotyczące kory  nadnerczy, tarczycy, przysadki gruczołów płciowych. Łysienie może być również spowodowane niedożywieniem, a zwłaszcza niedoborem białkowym, aminokwasów oraz brakiem żelaza i cynku. Aby zapobiec wypadaniu włosów należy jak najszybciej zdiagnozować przyczynę ich utraty. Przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo indywidualne i mogą zależeć od przeróżnych czynników.

Nierozsądne odchudzanie może powodować wypadanie włosów

Brak składników odżywczych jest jedną z przyczyn, która odpowiada za wypadanie włosów. Do ich utraty najczęściej dochodzi podczas nierozsądnego odchudzania. Drastyczne diety powodują niedobór witamin i minerałów oraz innych składników odżywczych. Włosy bardzo szybko na ten niedobór reagują i tym samym słabną. Nie pomogą wówczas szampony i odżywki, bo o gęstości włosów decyduje kondycja mieszka włosowego. Tylko wówczas kiedy jest dobrze odżywiony, włosy żyją długo są grube i sprężyste.                                                    

Czynniki, które mogą powodować wypadanie włosów:

 • okresowe wypadanie włosów spowodowane czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi np. poród, stres, zmęczenie, gwałtowna utrata wagi oraz operacje w znieczuleniu ogólnym,
 • wypadanie uwarunkowane genetycznie, gdzie czynnikiem inicjującym proces łysienia są zaburzenie hormonalne z tworzący się bardzo często łojotokiem,
 • przyczyny mechaniczne – zbyt mocno spinane i upinane włosy (koński ogon, kok),
 • przyczyny toksyczne – zazwyczaj dochodzi w wyniku zatrucia talem, rtęcią. Łysienie pojawia się po około 2 tygodniach. Utrata włosów jest niemal całkowita, a odrost następuje po 6-8 tygodniach,       
 • po przebyciu chorób zakaźnych – nadmierne wypadanie włosów wywołane jest przede wszystkim długo utrzymującą się wysoką gorączką, a także niedoborami pokarmowymi,
 • choroby ogólnoustrojowe – toczeń rumieniowaty, nadczynność i niedoczynność tarczycy,
 • choroby skóry i skóry głowy,
 • przyjmowanie silnie działających leków przeciwnowotworowych (chemioterapia).

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe (łysienie typu męskiego) – dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Jednak w większości przypadków jest to męski problem. Główną przyczyną łysienia androgenowego są androgeny (hormony męskie). U mężczyzn powstaje w jądrach, natomiast u kobiet produkowane są przez nadnercza i jajniki.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate – występuje zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Występującym objawem jest nagła, ogniskowa utrata włosów. Charakterystyczne jest nagłe wypadnięcie włosów na skórze głowy w postaci jednego lub kilku owalnych ognisk, w obrębie których nie stwierdza się bliznowacenia.

Przyczynami łysienia plackowatego mogą być:

 • zaburzenia układu nerwowego (stres, nerwice, wstrząsy psychiczne),
 • zaburzenia hormonalne (choroby nadnerczy i tarczycy),
 • choroby o podłożu autoimmunologicznym (bielactwo, toczeń rumieniowaty).
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (16)
/5 dni temu
Pierwsze co zrobiłam kiedy zaczęły mi bardzo wypadać włosy, to przestałam je farbować i prostować. Ogólnie zrezygnowałam ze wszystkiego co powoduje mechaniczne uszkodzenia włosów. Po drugie zadbałam o dietę i odpowiednią suplementację, po trzecie zaczęłam robić masaże skóry głowy, by pobudzić krążenie i przyśpieszyć wchłanianie składników z kosmetyków i tu płynnie przechodzę to punktu czwartego, a mianowicie do plastrów przeciw wypadaniu włosów Dermastic. Bardzo mi pomogły. Mają dobry skład i są skuteczne, a tym samym warte swojej ceny. Walczcie dziewczyny, jest o co! :)
/miesiąc temu
No proszę, w każdym z powyższych komentarzy polecany jest cudowny produkt. Darmowa reklama. Żałosne.
/miesiąc temu
To prawda przyczyny wypadania włosów są różne, najlepsze środki na wypadanie włosów/łysienie zostały opisane na stronie zatrzymajwlosy.pl
POKAŻ KOMENTARZE (13)