5 skutecznych, domowych sposobów na pękające pięty

5 skutecznych, domowych sposobów na pękające pięty fot. Adobe Stock, New Africa
Popękane pięty to nie tylko defekt kosmetyczny. W dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do bolesnych dolegliwości i powikłań, dlatego nie warto bagatelizować problemu. Te domowe sposoby na pękające pięty szybko i skutecznie się z nim uporają.
/ 08.02.2022 07:13
5 skutecznych, domowych sposobów na pękające pięty fot. Adobe Stock, New Africa
Skóra na stopach jest gruba i tym samym wydaje się bardziej odporna na uszkodzenia zewnętrzne. Takie myślenie osłabia naszą czujność. Gdy nie poświęcamy im odpowiedniej uwagi, staje się sucha i jest podatna na wszelkie uszkodzenia. Wtedy bardzo łatwo o pękające pięty. Pojawiają się na nich szczeliny, które jeśli pozostaną na poziomie warstwy rogowej naskórka, nie powodują żadnego uczucia dyskomfortu. Problem zaczyna się wtedy, gdy pęknięcia są na tyle głębokie, że sięgają skóry właściwej — uszkodzona skóra pięt może krwawić lub ropieć. Nie trzeba chyba dodawać, jak bolesny jest wtedy każdy krok postawiony chorą stopą. Pora to zmienić i podczas codziennej, pielęgnacyjnej rutyny zadbać o stopy ze szczególne troską.



Nadpotliwość stóp - jak sobie z nią radzić?

Pękające pięty — przyczyny

Najczęstszą przyczyną jest wspomniany brak systematycznej pielęgnacji. Pękające pięty mogą być również wynikiem niedoboru witaminy A, nieodpowiedniej diety, nadwagi, cukrzycy, a także źle dobranego obuwia. Problem może mieć także podłoże genetyczne.

Domowe sposoby na pękające pięty

Pękające pięty można wyleczyć domowymi sposobami, które szybko zregenerują uszkodzony naskórek i przywrócą im ładny, zdrowy wygląd.

  • Regularne peelingi. Raz na tydzień zaleca się stosowanie peelingu, który wygładzi stopy. Można kupić gotowy kosmetyk w drogeriach lub przygotować go samodzielnie. Dużą popularnością cieszy się peeling z dodatkiem cynamonu. Jak go przygotować? Wystarczy wymieszać 1 łyżkę cukru z 1 łyżeczką cynamonu, dodać do tego miód i dokładnie wymieszać wszystkie składniki. Tak przygotowaną miksturę nakładaj na wcześniej wymoczone i dokładnie osuszone stopy. Cynamon wykazuje duże zdolności wspomagające leczenie infekcji grzybiczych, idealnie więc sprawdza się w pielęgnacji stóp. Nie zapomnij o niezbędnych gadżetach — dobry pumeks i tarka to podstawa.
  • Kąpiel w siemieniu lnianym. Siemię lniane to remedium na wiele problemów związanych ze skórą i zdrowiem. Zbawienne okaże się również na pękające pięty. Zalej nasiona wrzątkiem, poczekaj aż wywar ostygnie i namocz w nim stopy. Taki zabieg doskonale zmiękcza i uelastycznia skórę. Na sam koniec użyj pumeksu, żeby pozbyć się zrogowaceń.
  • Soda na pękające pięty. Tani i sprawdzony sposób na pozbycie się problemu. Możesz zastosować ją na dwa sposoby. Pierwszy to pasta z sody oczyszczonej. Przygotujesz ją, mieszając dwie łyżeczki proszku z łyżeczką wody. Taką mieszankę nałóż na pięty, potrzymaj ok. 5 minut i zmyj. Druga możliwość to moczenie stóp w wodzie z sodą. Do miski z ciepłą wodą wsyp dwie łyżki sody i mocz w niej stopy ok. 10 minut.
  • Kąpiel z dodatkiem ziół. Kolejnym skutecznym sposobem na pękające pięty jest wymoczenie stóp w naparze z lnu z dodatkiem krwawnika, liścia brzozy oraz koszyczka nagietka. Zioła te bez problemu kupimy w każdej aptece lub sklepie zielarskim.
  • Odpowiednie nawilżanie skóry. Na pękające pięty warto stosować silnie natłuszczające kremy, które zregenerują uszkodzoną skórę. Pomocne okażą się maści z dodatkiem witaminy A+E, kremy z mocznikiem, oliwki lub nierafinowane masło shea, które szybko przywróci im zdrowy wygląd. Aby wzmocnić działanie preparatów, załóż na stopy bawełniane skarpetki.
5 skutecznych, domowych sposobów na pękające pięty
fot. Adobe Stock, yavdat




Jak wyleczyć grzybicę stóp? Objawy i diagnostyka grzybicy stóp

Kiedy udać się po pomoc do specjalisty?

Domowe sposoby na pękające pięty nie zawsze okażą się skuteczne i możesz być zmuszona udać się po poradę do podologa — specjalisty zajmującego się wszelkimi dolegliwościami na stopach. W gabinecie lekarskim możesz liczyć na postawienie trafnej diagnozy, która pomoże opracować odpowiedni zestaw zabiegów. Warunkiem koniecznym udanego przebiegu leczenia jest stosowanie odpowiednich preparatów nie tylko w trakcie wizyt w gabinecie, ale również w domowej, codziennej pielęgnacji.


Czytaj także:
Stopa cukrzycowa: przyczyny, objawy, leczenie
Jak usunąć odcisk na stopie? Przyczyny, objawy, leczenie
Masz ciągle zimne stopy? Sprawdź, co może być przyczyną

Redakcja poleca

REKLAMA