Niedoskonałości cery – jak z nimi walczyć?

Jak usuwać wypryski i niedoskonałości skóry twarzy? Kiedy można sobie pomóc samemu, a kiedy iść do kosmetyczki czy chirurga? Czy samodzielne usuwanie krostek może być skuteczne?

Niektóre wady cery wymagają interwencji kosmetyczki lub nawet chirurga. Samodzielne usuwanie tzw. wyprysków może bowiem wywołać stan zapalny skóry i ciężko da się to zatuszować.

Pryszcze

„Zwyczajne” krostki, czyli pryszcze łatwo jest zatuszować. Przede wszystkim nie wolno ich wyciskać. Najpierw należy je posmarować antyseptycznym sztyftem, a następnie nanieść korektor, który nie tylko zatuszuje wypryski, ale także je leczy. Profilaktycznie należy przemywać codziennie twarz tonikiem antybakteryjnym.

Zobacz też: Jak pozbyć się zaskórników?

Innym sposobem pozbycia się krostki jest szybkie zażycie (po jej pojawieniu się) tabletki aspiryny albo polopiryny. Wieczorem tabletkę rozpuścić w odrobinie wody i nałożyć na wyprysk. Dzięki temu zabiegowi krostka będzie rano bledsza i przysuszona. Zmniejszyć jeszcze ją można przykładając do niej na kilka minut kompres nasączony wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. Na koniec zakamuflować ją antybakteryjnym korektorem.

Prosaki

Prosaki, czyli twarde grudki wielkości główki od szpilki powstają w miejscu zatkanego ujścia gruczołu potowego. Usunie je kosmetyczka za pomocą sterylnej igły, przekłuwając grudkę i wyciskając jej zawartość.

Zobacz też: Domowe sposoby pielęgnacji cery tłustej i mieszanej

Kaszaki

Kaszaki z kolei, to miękkie w dotyku, większe torbiele i głębiej umieszczone. Te muszą być usuwane chirurgicznie i obowiązkowo w całości, ponieważ tylko wtedy nie będą ponownie się odbudowywać. Zabieg jest bezbolesny i trwa kilka minut.

Fragment pochodzi z książki „Bądź piękną po czterdziestce” autorstwa Grażyny Łoś, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.

Czy karboksyterapia daje takie same efekty jak mezoterapia?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)