Liposukcja a otyłość

Liposukcja jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na miejscowym odessaniu zbędnej ilości tkanki tłuszczowej zgromadzonej pod skórą. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie może być traktowana jako metoda leczenie otyłości!

Liposukcja a otyłość

Dla kogo?

Liposukcja jest wskazana generalnie u ludzi nie otyłych, borykających się z problemem odkładania dużych ilości tłuszczu w wybranych miejscach ciała (np. pośladkach, udach), u których ćwiczenia i dieta nie dają oczekiwanych rezultatów. Ważne jest by skóra była jędrna, co pozwoli na lepsze i szybsze dopasowanie do nowego kształtu ciała po zabiegu. Trzeba być świadomym, że liposukcja traktowana jest przez lekarzy jako zabieg kosmetyczny! Oczywiście zdarza się wykonywanie liposukcji u otyłych osób, ale dotyczy to niektórych regionów ciała ( głównie szyi i twarzy) oraz jest jedynie uzupełnieniem innej terapii obniżającej masę chorego.

Zobacz też: Otyłość - gdzie dieta nie może, tam chirurg...

Zabieg

Może dotyczyć różnych rejonów ciała: policzków, podgardla, szyi, piersi, brzucha, pleców, ramion oraz bioder. W zależności od miejsca i ilości odsysanego tłuszczu odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Czas zabiegu wynosi 1-3 godziny, a maksymalna ilość tłuszczu odessana podczas jednego zabiegu nie przekracza 3-3,5 litra. Chirurg wprowadza pod skórę kaniulę połączoną wężem z pompą i pojemnikiem na odessany tłuszcz. Przed odessaniem wstrzykuje się specjalny płyn, który ułatwia usunięcie tłuszczu. Ilość tłuszczu, która ulega odessaniu jest różna i zależy od miejsca oraz jego pierwotnej ilości(np. redukcja tłuszczu z piersi wynosi: u kobiet 20-65%, u mężczyzn: do 50%). Po zabiegu zakładany jest opatrunek oraz specjalny gorset utrzymujący nowy kształt ciała. Zazwyczaj pacjenci opuszczają klinikę tego samego dnia o własnych siłach. Do 24h po zabiegu należy ograniczyć wszelką aktywność fizyczną, a do 2 tygodni należy unikać basenu.

Zobacz też: Dla kogo chirurgia bariatryczna w otyłości?

Komplikacje

Po zabiegu często występuje uczucie dyskomfortu, nadmierne pocenie, zasinienie, czasowa utrata czucia, hiperpigmentacja skóry oraz niewielkiej ilości blizny w miejscu wprowadzenia kaniuli. Rzadszymi powikłaniami są: obrzęki, asymetryczność, krwotoki, duże widoczne blizny, infekcje, nieregularność skóry czy jej nadmiar.

Przeciwwskazania

Preferowani są pacjenci w wieku 18-75, choć zdarzały się zabiegi wykonywane u osób w wieku 14 i 85 lat. Osoby z chorobami psychicznymi oraz o nierealistycznych wymaganiach, co do swojego wyglądu także nie są poddawane liposukcji.

Dostępność

Liposukcja jest oferowana przez większość prywatnych klinik. Oczywiście NFZ nie refunduje tego typu zabiegów.

Jak się szybko opalić?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)