Kolagen – jaką pełni rolę w organizmie?

Skąd pochodzi nazwa kolagen? Jaką funkcję w oragnizmie pełni to białko? Dlaczego wraz z wiekiem ubywa w organizmie kolagenu? Na co warto zwrócić decydując się na suplementację kolagenu?
/ 02.04.2013 14:21

Kolagen to główne białko tkanki łącznej. Bez niego nie mogą prawidłowo funkcjonować: oczy, nerki, wątroba, serce, układ kostny, mięśnie, układ nerwowy. Od tej substancji zależy również jędrność, gładkość i elastyczność skóry. Kolagen pomaga także pozbyć się tkanki tłuszczowej z okolic brzucha. Łagodnie i w naturalny sposób zmniejsza łaknienie. Polecany jest także osobom aktywnym, które skarżą się na przeciążenia stawów.

Nazwa kolagen pochodzi od greckiego słowa cola – „klej” i genno – „rodzić”. Nazwa tej substancji jest więc adekwatna do roli jaką odgrywa ona w organizmie człowieka – to białko w dosłownym sensie spaja nasz organizm w całość. Kolagen stanowi 30% masy białka całego organizmu, skóra składa się z niego aż w 75%, a gałka oczna aż w 90%. U przeciętnego człowieka ważącego 75 kg aż 7,5 kg to kolagen!

Kiedy i dlaczego ubywa nam kolagenu?

Około 40% ludzkiego kolagenu znajduje się w skórze właściwej – największym ludzkim organie, który nadaje skórze wytrzymałość, elastyczność i sprężystość. Dlatego też pierwsze ubytki kolagenu zauważamy właśnie na naszej skórze. Wraz z wiekiem kolagen podlega procesowi degradacji. Już od 25. roku życia jego poziom w organizmie spada, a po 50. roku życia proces ten gwałtowanie przyspiesza.

W produkcji kolagenu uczestniczą m.in. hormony tarczycy, estrogeny, insulina. W okresie przekwitania proces ten ulega zakłóceniu – więcej kolagenu niszczeje niż jest produkowane. Około 60. roku życia kolagen przestaje być wytwarzany.

Dlatego też z wiekiem wyraźnemu pogorszeniu ulega nie tylko nasz wygląd, ale i stan zdrowia. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim organów, w których kolagen występuje w największej ilości – stawów, skóry, oczu. Dochodzi także do zwiotczeń mięśni i zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu, serca, nerek i wątroby.

Zobacz także: Czy kolagen wygładza zmarszczki?

Problem utraty kolagenu dotyczy również osób młodych, lubiących się opalać. Nadmierna ekspozycja na słońce przyczynia się do przyspieszonego rozpadu kolagenu. Jednak nie tylko opalanie niszczy kolagen zawarty w naszej skórze.

Niekorzystny wpływ mają również związki chemiczne zawarte w wielu kosmetykach, a także zbyt wysokie i niskie temperatury, na które narażona jest nasza skóra.

Jak uzupełnić niedobory kolagenu?

Kolagen można dostarczyć suplementując go. Na rynku są różne preparaty z kolagenem – niektóre w formie pigułek, inne w formie płynnej.

Decydując się na suplementację tego białka, warto zwrócić uwagę na dwie sprawy:

  • Postać kolagenu. Preparaty dostępne na rynku zawierające kolagen występują w różnych postaciach. Niektóre badania sugerują, że hydrolizat kolagenu jest lepiej przyswajany w formie płynnej.
  • Przyswajalność. Naturalna synteza kolagenu w organizmie wymaga obecności witaminy C, dlatego też lepsze rezultaty przynosi przyjmowanie hydrolizatu kolagenu wraz z naturalną witaminą C.

Warto jednak pamiętać, by w sprawie suplementacji kolagenu skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecamy: Jak działają suplementy diety?

Źródło: informacja GSH Polska/ mk

Redakcja poleca

REKLAMA