POLECAMY

Myślałaś, że kolagen ujędrni twoją skórę?

Wyniki badań są zaskakujące.

Małgorzata Machnicka / 10 miesięcy temu
Myślałaś, że kolagen ujędrni twoją skórę? fot. FREE

Kolagen to białko tkanki łącznej. Tak brzmi wyjaśnienie encyklopedyczne. Ale co to tak naprawdę znaczy? W wielkim skrócie - kolagen, razem z elastyną i kwasem hialuronowym jest odpowiedzialny za elastyczność skóry. Zastanówmy się przez chwilę, gdyby rzeczywiście kolagen zawarty w kremach i żelach działał, mielibyśmy gotowy przepis na młodość. Niestety, nie wszystko jest takie proste. Wokół kolagenu urosło wiele kontrowersji. To co na pewno możemy o nim powiedzieć to to, że jest hipoalergiczny, więc nie da się go przedawkować, ani zaszkodzić skórze. Niemniej jednak musimy was rozczarować - kolagen, który jest dodawany do kremów, nie ma właściwie żadnego wpływu na stan naszej skóry. Dlaczego?

Kolagen - co to takiego?

Włókna kolagenu są bardzo wytrzymałe, jednak ich wielokrotne rozciąganie skutkuje zerwaniem i powstaniem rozstępów skóry. Po 25. roku życia ilość wytwarzanego kolagenu spada i rozpoczyna się nieodwracalny proces jego degradacji. Pojawiają się zmarszczki, spada nawilżenie i jędrność skóry.

Na przyśpieszenie procesu niszczenia kolagenu ma wpływ nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu oraz niedostateczna podaż witaminy C.

Kolagen - jak działa?

Cząsteczki kolagenu, zawarte w dających nadzieję kremach i balsamach, są tak duże, że tylko niewielka ich ilość przenika w głąb skóry. Nasza skóra jest tak zaprogramowana, aby odrzucać takie ogromne cząsteczki. W efekcie pozostają one na skórze do momentu, kiedy nie zostaną zmyte z naskórka.

Przed tą teorią bronią się koncerny kosmetyczne. Mają rację wyłącznie w tym, że cząsteczki kolagenu  pozostające na powierzchni skóry tworzą warstwę hydrolipidową, która chroni, nawilża i ujędrnia skórę. Kosmetyki zawierające kolagen poprawiają wygląd skóry, pozostawiając efekt ujędrnionej, wygładzonej i nawilżonej skóry. Do pierwszego mycia twarzy.

Zamiast kremów z kolagenem lepiej wybierać kremy ze składnikami, które stymulują produkcję kolagenu: retinol , kwasy AHA, witamina C, olej z awokado, kwas polimlekowy.

Więcej naszych trików i porad:

Ten kosmetyk powinien znaleźć się w każdej kosmetyczce
Ta maseczka do twarzy to hit!
Efekt "mokrych" policzków?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 miesięcy temu
ja trochę zmieniam podejście do pielęgnacji, myślę, że jednak lepiej zapobiegać niż "leczyć" i stawiam na produkty, które pomogą mi opóźnić pojawiające się oznaki starzenia, zamiast tylko chować problem pod przykrywką natychmiastowego efektu kremu przeciwzmarszczkowego
/9 miesięcy temu
Ostatnio byłam na zabiegu, który pomaga w zwiększeniu produkcji kolagenu w skórze. To radiofrekwencja iniekcyjna, na którą zdecydowałam się iść do medycyny młodości w Warszawie. Najogólniej mówiąc jest to urządzenie, które podgrzewa skórę. W momencie, kiedy wprowadza się w tkanki pacjenta kaniulę, tkanki są podgrzewane, a tym samym zwiększa się produkcję kolagenu w konkretnym miejscu w skórze. Wątpię, by coś takiego było do osiągnięcia nawet najdroższymi kremami czy suplementami.
/10 miesięcy temu
no i niech mi ktoś powie, jak tu wierzyć w rozmaite badania, jak co chwilę odkrywają coś nowego i przeczą sami sobie.