Jak poczuć namiastkę lata zimową porą?

Podpowiadamy jak poczuć lato zimową porą  / fot. NANTES.pl
Czy podczas długich zimowych wieczorów choć przez chwilę chciałabyś poczuć namiastkę lata? Marzą Ci się zapachy kwiatów? Nawet zimą możesz w swojej łazience stworzyć prawdziwą kwiatową łąkę. Wystarczy, że użyjesz wyobraźni oraz kwiatowych kosmetyków.
/ 12.01.2011 21:30
Podpowiadamy jak poczuć lato zimową porą  / fot. NANTES.pl

Kwiaty znajdują szerokie zastosowanie w kosmetyce. Ich ekstrakty są składnikiem bardzo często wykorzystywanym w kosmetologii ze względu na dużą skuteczność, a jednocześnie łagodność działania. Przedstawiamy kwiatowe inspiracje.

Do czego wykorzystać wodę różaną?

Woda różana od wieków była używana do pielęgnacji skóry. Jest idealnym tonikiem dla każdej cery, gdyż nie narusza ochronnej warstwy hydrolipidowej. Z wody różanej ponadto można przygotowywać okłady na zmęczone powieki i zaczerwienione spojówki.

Ostatnie badania wskazują, że olejek różany poprawia stan dojrzałej skóry - wygładza zmarszczki i zwiększają jej jędrność. Niewiele kobiet zdaje sobie również sprawę, że wyciąg z róży przeciwdziała oparzeniom słonecznym, łagodzi również ich skutki.

Nasz rada: do wanny wypełnionej ciepłą wodą wlej kilka kropli olejku różanego, możesz dodać także płatki róż. Kąpiel taka nie tylko odpręży Twoje ciało, przypomni ciepłe letnie dni, ale także wygładzi skórę.

Zobacz także: Jak dbać o skórę jesienią i zimą?

Jakie zastosowanie w kosmetologii ma jeżówka?

Jeżówka stosowana jest w kosmetyce jako środek nawilżający, regenerujący, neutralizujący wolne rodniki, łagodzący podrażnienia i stany zapalne skóry.

- Jeżówka wspomaga także utrzymanie kwaśnego odczynu skóry oraz hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za pojawianie się stanów zapalnych i zaczerwienień. Pobudzona do regeneracji skóra łatwiej radzi sobie ze stanami zapalnymi, odwdzięczając się gładką i świeżą cerą bez wyprysków i zaskórników – mówi Anna Rudzińsk, kosmetolog z Nantes.pl.

Nasza rada: łyżeczkę suchych płatków jeżówki zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem 20 minut. Pijemy ½ szklanki naparu 2 razy dziennie. Jeżówka jest najpopularniejszym ziołowym środkiem wspomagającym odporność organizmu.

Zobacz także: Działanie wody kwiatowej na skórę

Ziarna kukurydzy na zapalenie skóry

Kukurydza w kosmetologii używana jest jako lek na wszelkiego rodzaju zapalenia, podrażnienia, wysypki czy wągry. Można ją także stosować przy oczyszczaniu skóry.

- Ponadto jest bogatym źródłem selenu, witamin (A,E, B1, B2, PP i innych z grupy B), błonnika i potasu. Oprócz tego zawierają magnez, wapń, żelazo, miedź, mangan, fosfor i cynk – mówi dr Ewa Marciniak z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Natomiast olej kukurydziany wykazuje właściwości odżywcze, uelastyczniające i łagodzące. Poprawia także mikrokrążenie w skórze.

Nasza rada: Ziarna kukurydzy zgnieć, tak aby uzyskać papkę. Następnie połóż ją na twarz. Do zagęszczenia mikstury możesz użyć mąki kukurydzianej. Maseczka ta zapobiega powstawaniu wyprysków, jest także doskonała dla cery skłonnej do alergii.

Wzmocnienie ścianek krwionośnych

Hibiskus jest naturalnym źródłem hydrokwasu, który spowalnia procesy starzenia się skóry i likwiduje zmarszczki. Kwiat hibiskusa wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych oraz usprawnia krążenie. Dlatego szczególnie polecany jest skórze naczyniowej. Wyciąg z hibiskusa to jeden z najlepszych przeciwutleniaczy. Ponadto posiada właściwości łagodzące i zmiękczające skórę.

Nasza rada: Zgniecione płatki hibiskusa zmieszaj z miodem, mlekiem i kurkumą. Uzyskaną papkę nałoż na skórę i poczekaj aż wyschnie. Następnie nie wchłonięte resztki zmyj ciepłą wodą. Maseczka ta stosowana raz w tygodniu pomoże Ci zatrzymać młodość skóry na dłużej.

Zobacz także: Kąpiele ziołowe

Odkażające i przeciwbakteryjne kwiaty

Lawenda jest cenionym ziołem już od czasów starożytnych, w Grecji popularny i ceniony był miód lawendowy, a w Rzymie stosowana była w formie olejku do kąpieli i pielęgnacji ciała.

W kosmetologii stosowana jest głównie ze względu na właściwości przeciwbakteryjne i odkażające.

Świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej – mówi Anna Rudzińska, kosmetolog z Nantes.pl. Bardzo dobre działanie wykazuje również wobec skóry stóp.

Nasza rada: Jak przygotować tonik do cery tłustej? Potrzebujesz garść kwiatów lawendy i 2 szklanki wody. Lawendę zalać wrzącą wodą i odstawić na 30 minut pod przykryciem. Odcedzić i ostudzić. Powstałym naparem przecierać skórę. Napar przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. W tych samych proporcjach można wykonać większą ilość naparu i stosować do kąpieli relaksujących.

źródło: NANTES.pl

Redakcja poleca

REKLAMA