Jak leczyć paluch sztywny?

Paluch sztywny, po paluchu koślawym (haluksie), jest drugim co do częstości występowania schorzeniem stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Co powoduje powstanie palucha sztywnego i jak leczyć to schorzenie? Czy zawsze konieczna jest operacja?

Czym jest paluch sztywny?

Paluch sztywny jest chorobą dotyczącą stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Głównymi objawami tego schorzenia są ból i ograniczenie ruchu tego stawu, szczególnie zgięcia grzbietowego (do góry).

W przeciwieństwie do palucha koślawego (haluksa) boczne odchylenie palucha i przyśrodkowe przemieszczenie pierwszej kości śródstopia jest niewielkiego stopnia lub nie występuje. Na górnej powierzchni stawu tworzą się wyrośla kostne (osteofity) ograniczające zgięcie grzbietowe, a powierzchnie stawowe stawu śródstopno-paliczkowego ulegają procesowi zwyrodnienia.

Choroba ma najczęściej charakter postępujący – może doprowadzić do całkowitego zniszczenia stawu. Poza bólem i ograniczeniem ruchomości palucha występują:

 • poszerzenie i zniekształcenie obrysów stawu śródstopno-paliczkowego palucha,
 • okresowe zaczerwienienie i zwiększone ucieplenie okolicy stawu śródstopno-paliczkowego palucha.

Uważa się, że problem palucha sztywnego może dotyczyć ok. 2% populacji pomiędzy 30. a 60. rokiem życia, głównie mężczyzn.

Paluch sztywny – co go powoduje?

Najczęstszymi przyczynami powstawania palucha sztywnego są:

 • pojedynczy duży uraz, w wyniku którego dochodzi do różnego stopnia uszkodzenia powierzchni tworzących staw śródstopno-paliczkowy palucha,
 • powtarzające się mikrourazy,
 • nadmierne uniesienie pierwszej kości środstopia w stosunku do pozostałych (przez wielu autorów przyczyna uznawana jest za dyskusyjną),
 • nadmierna długość palucha,
 • choroby reumatyczne,
 • choroba Charcota,
 • dna moczanowa,
 • jałowa martwica głowy pierwszej kości śródstopia,
 • przedłużone unieruchomienie stawu, np.: opatrunkiem gipsowym.

Zobacz też: Hallux – problem palucha koślawego

Jak leczyć paluch sztywny?

Leczenie jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby.

– W początkowych stadiach choroby możliwe jest uzyskanie poprawy poprzez zastosowanie leczenia farmakologicznego, fizjoterapii, doboru właściwych wkładek i stosowanie obuwia z wyprofilowaną owalnie podeszwą buta ograniczającą zgięcie grzbietowe w stawie – mówi dr Zbigniew Jackowiak, ortopeda, kierownik kliniki HalluxMed.

W przypadku pojawienia się większych zmian stosuje się różne warianty leczenia operacyjnego – od stosunkowo prostych zabiegów, takich jak cheliectomia (usunięcie wyrośli kostnych na grzbietowej powierzchni stawu śródstopno-podeszwowego) poprawiających zakres ruchu i zmniejszających dolegliwości bólowe stosowanych w zmianach małego i średniego stopnia, do artrodezy (usztywnienia) stawu śródstopno-paliczkowego palucha (uważanej za tzw. "złoty standard" i stosowanej w zmianach o największym nasileniu).

W ostatnich latach stosuje się również endoprotezy stawów śródstopno-paliczkowych palucha. Niestety odsetek powikłań dochodzi wówczas do 30%, co sprawia, że lekarze podchodzą z dużą rezerwą do tego typu rozwiązania.

Zobacz też: Pedobarografia – jak wykonuje się badanie stóp?

Co na temat urody znajdziesz na Polki.pl?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
W lodzi operuje b.dobrze paluch sztywny dr.ortopeda krzysztof morawski ceny konkurencyjne
/rok temu
Ból stóp może skutecznie obrzydzić życie - wiem z doświadczenia. Lepiej nie zwlekać z wizytą u specjalisty. W Polsce niestety nie ma zbyt wielu lekarzy od samych stóp, więc musiałam jechać aż do Poznania na zabieg. Na szczęście dr Marcin Popow nie stosuje drutów ani gipsu, więc od razu można było chodzić. A ceny są nieco niższe niż w innych klinikach.