Hallux – problem palucha koślawego

stopa/ fot. Fotolia
Na powstanie haluksów narażone są głównie kobiety. Noszenie obcasów, otyłość czy płaskostopie to czynniki zwiększające ryzyko powstania palucha koślawego. Co to jest hallux i jak uniknąć tej deformacji? Kiedy i dlaczego warto zgłosić się do ortopedy?
/ 28.11.2012 15:35
stopa/ fot. Fotolia

Co to jest hallux?

Paluch koślawy, czyli hallux, to deformacja stawu śródstopno – paliczkowego palucha, która charakteryzuje się bocznym odchyleniem palucha. Najbardziej narażone na tego typu schorzenie są głównie kobiety, choć choroba dotyka również mężczyzn.

U połowy pacjentów pojawia się jeszcze przed 20. rokiem życia. W większości przypadków deformacja występuje na obu stopach.

Wysokie obcasy główną przyczyną haluksów

Haluksy mogą powstawać na skutek noszenia wysokich obcasów. Powodują one nierównomierne rozłożenie ciężaru ciała. Największy nacisk jest wówczas położony na przód stopy.

Wynikiem przeciążenia przodostopia jest ból stóp. Wąskie przody buta powodują większy nacisk na duży palec w kierunku bocznym.

Zobacz też: Domowe sposoby na piękne stopy

Jakie czynniki mają wpływ na chorobę palucha koślawego?

Czynnikami mającymi wpływ na powstanie haluksa to m.in.:

  • płeć – kobiety chorują dużo częściej niż mężczyźni,
  • występowanie rodzinne (dziedziczenie głównie ze strony matki) od 58 do 88-%,
  • hypermobilność pierwszej kości śródstopia (występuje w ok. 5-% przypadków paluchów koślawych),
  • płaskostopie,
  • otyłość,
  • nadmierna długość pierwszego promienia (palucha),
  • przykurcz ścięgna Achillesa,
  • uogólniona wiotkość,
  • urazy stóp.

Kiedy należy zgłosić się do ortopedy?

Choroba ma najczęściej charakter postępujący – dlatego też trudno jej zapobiegać. Co więcej, niewłaściwie dobrane obuwie tylko nasila problem. Poza stanem zapalnym dochodzi do poszerzenia przodu stopy i często do pojawiania się dodatkowych zmian w obrębie stopy, takich jak: palce młotkowate, szponiaste, dolegliwości po stronie podeszwy.

Do lekarza ortopedy należy zgłosić się, gdy tylko zaobserwujemy jakieś zmiany w budowie stóp na przykład: odchylanie się palucha od osi prostej. W przypadku tego typu problemów – nie warto czekać, aż stopy uniemożliwią nam normalne poruszanie się. Jak najszybciej należy zgłosić się do specjalisty ortopedy.

Zobacz także: Jak wyszczuplić talię?

Redakcja poleca

REKLAMA