Czym są kosmeceutyki?

Kosmeceutyki to takie produkty kosmetyczne, które zawierają aktywne składniki mogące wpływać na procesy fizjologiczne zachodzące w skórze człowieka. Czym różnią się zatem od kosmetyków? Co znajdziemy w ich składzie? Jaka jest efektywność kosmeceutyków?

Czym są kosmeceutyki?

Kosmeceutyki – czym są?

Kosmeceutyki to coś więcej niż kosmetyki dla wymagających. Kosmeceutyki to produkty kosmetyczne, zawierające aktywne składniki, które mogą wpływać na procesy fizjologiczne zachodzące w skórze człowieka. Oprócz działania pielęgnacyjnego wykazują one działanie lecznicze lub wspomagające leczenie.

Są to kosmetyki o podwójnym działaniu – pielęgnacyjnym i leczniczym. By odróżnić kosmetyki, które spełniają podstawową funkcję, jaką jest pielęgnacja skóry, od tych, które działają znacznie w większym zakresie, zawierające więcej składników aktywnych mających większe spektrum działania profesor dermatologii, Albert M. Kligman wprowadził nową nazwę „kosmeceutyk”.

Zobacz też: Domowa pielęgnacja skóry szyi i dekoltu

Czym tak naprawdę różni się kosmeceutyk od kosmetyku?

Kosmeceutyki wyróżniają się bogatym składem o zwiększonej ilości i dużym stężeniu substancji aktywnych. Do ich tworzenia wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia biotechnologii i farmakologii. Preparaty te pielęgnują, stymulują regenerację, zwiększają odporność skóry, opóźniają procesy starzenia. Mają szczególne znaczenie w redukcji defektów skóry, takich jak zmarszczki, cellulit, hiperpigmentacje, zaskórniki czy rozstępy.

Głównymi składnikami aktywnymi kosmeceutyków są m.in. witaminy, antyoksydanty, związki mineralne, a także duża grupa ekstraktów roślinnych i oczyszczonych związków otrzymywanych z roślin. Na szczególną uwagę zasługują fitoestrogeny, witamina A i beta-karoten, związki o aktywności przeciwzapalnej, kwasy owocowe, cytokininy, wyciągi z różnych roślin. Kosmeceutykami są także powszechnie stosowane preparaty chroniące skórę przed promieniowaniem UV.

Oczywiście, obecność któregoś z wymienionych związków nie jest jedynym warunkiem zapewniającym deklarowany lub opisywany w doniesieniach naukowych efekt i zaklasyfikowanie preparatu do grupy kosmeceutyków.

Zobacz też: Zabiegi upiększające

Czy to działa?

Efektywność kosmeceutyku – uwarunkowana z jednej strony zawartością aktywnego związku, z drugiej strony jego odpowiednim, często wysokim stężeniem – wiąże się także z nierzadko występującymi podczas stosowania kosmeceutyków działaniami niepożądanymi.

Dlatego tak ważne jest, by dany kosmetyk był dobrany przez wykwalifikowany personel salonu kosmetycznego, farmaceutę lub dermatologa.

Co na temat urody znajdziesz na Polki.pl?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)