POLECAMY

Czy zabieg depilacji laserowej boli?

Poziom bólu przy depilacji laserowej IPL jest określany jako „ukłucie komara” i nie wymaga nawet znieczulenia. Wzrasta jedynie w przypadku osób opalonych i o ciemniejszej karnacji. Jak przygotować się do zabiegu? Kto nie może skorzystać z depilacji laserowej? Jakie mogą być skutki uboczne?

 Czy zabieg depilacji laserowej boli?

Niektóre przeciwwskazania do zabiegu IPL

Przeciwwskazaniami są:

 • ciąża;
 • opalenizna;
 • stosowanie kremu z retinolem i witaminą C (należy przestać używać przez 2 tygodnie przed zabiegiem);
 • przyjmowanie leków światło uczulających;
 • przyjmowania ziół (np. dziurawca, nagietka; należy przestać ich używać 2 tygodnie przed zabiegiem);
 • spożywanie alkoholu (24 godziny przed zabiegiem);
 • cukrzyca;
 • bielactwo, łuszczyca;
 • peeling (należy przestać stosować na 1 tydzień przed zabiegiem);
 • widoczna opryszczka;
 • aspiryna (należy przestać stosować 48 godziny przed zabiegiem);
 • krem samoopalający (należy przestać stosować 1 tydzień przed zabiegiem);
 • zawał, nowotwory, alergie, epilepsja , wrażliwość na światło.

Czy zabieg boli?

Odczuwanie bólu zależny od koncentracji melaniny w naskórku i kombinacji włosów, ponieważ energia świetlna jest absorbowana przez pigment (melaninę i hemoglobinę). Konsekwencją tego jest silniejszy, odczuwalny ból w przypadku osób opalonych lub o ciemnej karnacji oraz o bardzo gęstych, ciemnych włosach. Znieczulenie miejscowe jest niepotrzebne, gdyż większość pacjentów określa ten ból jako umiarkowany i znośny („ukłucie komara”).

Zobacz też: Na czym polega depilacja laserowa?

Jak przygotować się do zabiegu?

Pacjent powinien zaprzestać opalania ok. 3-4 tygodni przed zabiegiem oraz podczas serii zabiegów (uniknie w ten sposób dyskomfortu spowodowanego nadmierną absorpcją światła na naskórek).

Zaraz po zabiegu skóra jest szczególnie wrażliwa na silne promieniowanie UV oraz promieniowanie słoneczne, w związku z tym należny unikać kontaktu z nimi przez 4-5 dni. W dniu zabiegu nie powinno się również aplikować dezodorantów i perfumowanych produktów oraz olejków aromaterapeutycznych.

Czy przed zabiegiem należy się ogolić?

Włosy przed zabiegiem powinny mieć 1-2mm, tak aby było możliwe zaznaczenie obszaru, który chcemy poddać zabiegowi. Długie włosy pochłoną energię i uniemożliwią zniszczenie mieszków włosowych. W celu umożliwienia maksymalnej transmisji energii najlepiej ogolić włosy dzień przed zabiegiem lub w przypadku gęstych ciemnych włosów rano w dniu zabiegu.

Należy zaprzestać woskowania i depilacji włosów 4 tygodnie przed zabiegiem – zagwarantuje to maksymalną ilość mieszków włosowych, które zniszczy światło.

Zobacz też: Jaka depilacja jest najlepsza dla Ciebie?

Jakie są skutki uboczne?

Światło widzialne jest bezpieczne, w związku z tym nie wymagane są środki bezpieczeństwa, pomijając przyciemniane okulary i sprawdzony, bezpieczny sprzęt – czyli taki, który zachowuje określone parametry przy zabiegu (bezpieczne dla naszej skóry).

Zdecydowana większość pacjentów nie odczuwa żadnych zmian po zabiegu, u niektórych zaraz po zabiegu występują lekkie zaczerwienienia, mogą wystąpić małe, podobne do  występujących po intensywnych opalaniu pęcherzyki. Wszystkie te zmiany ustępują w ciągu godziny do paru dni.

Czy efekty zabiegów są trwałe?

Większość autorytetów w tej dziedzinie zgodzi się, że możliwe jest całkowite usunięcie włosów za pomocą intensywnie pulsacyjnego światła. Opracowania naukowe potwierdzają uszkodzenie mieszka włosowatego po zabiegu oraz wskazują redukcję owłosienia po 1 zabiegu po upływie 9 tygodni nawet na 52,6 % [dane producenta Excel Photonix System Ltd. dla APL Pulsar].

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (17)
/7 miesięcy temu
Mam zamiar kupić.
/8 miesięcy temu
Dokładnie, to nie jest jakiś ból, tylko raczej uczucie ciepła. Jestem już po trzecim zabiegu. Chodzę do Laser 4 Studio Toruń - lider w zabiegach laserowych. Oni używają tego najlepszego lasera, który dodatkowo niweluje ból, więc naprawdę nie jest to nieprzyjemne.
/10 miesięcy temu
Nie nazwałabym tego bólem, raczej drobnym dyskomfortem ale do wytrzymania, zdecydowanie. Zresztą - to indywidualna sprawa, bo mam znajomą, która korzysta z depilacji laserowej i mówi mi, że dla nie to jak wizyta u kosmetyczki - nic nie czuje. Nie bez znaczenia jest też samo miejsce. W Estetice stosują miejscowe chłodzenie więc zabieg praktycznie nic nie boli. Zawsze też depilacje wykonuje się na mniejszym fragmencie skóry więc można się przekonać, czy zabieg będzie faktycznie nieprzyjemny czy ok.
POKAŻ KOMENTARZE (14)